Dočkáme se Angličanů v Arsenalu?

27. února 2009, 15:48 - David Kasl
27. února 2009, 15:48

Dle expertů není pravidlo 6 + 5 v rozporu s právem Evropské unie

Když minulý týden nastupoval anglický Arsenal v Lize mistrů proti AS Řím, nebyl v základní sestavě trenéra Arsena Wengera ani jeden hráč s anglickým pasem. Tento stav již delší dobu leží v žaludku předsedy mezinárodní fotbalové asociace FIFA Seppa Blattera, který se v zájmu uchování národního ducha fotbalu snaží prosadit takzvané pravidlo 6 + 5. Podle něj by mělo v základní sestavě klubů nastupovat minimálně šest potenciálních reprezentantů země, v níž klub působí.
Blatterova idea však naráží zejména na nesouhlas evropských politiků, podle nichž je pravidlo v přímém rozporu se zákonem Evropské unie o volném pohybu pracovních sil. „Regule je založena na přímé národnostní diskriminaci,“ domnívá se eurokomisař Vladimír Špidla.
Minulý čtvrtek šéf FIFA seznámil evropské komisaře se závěry nezávislé studie Institutu pro mezinárodní a evropské záležitosti (IIEA). Podle ní omezování počtu cizinců v rozporu s evropskými zákony není. „V případě pravidla 6 + 5 se jedná o nepřímou diskriminaci, která není založena na národnosti, ale na příslušnosti k národnímu týmu,“ uvádí studie. „Podle zákonů je něco takového možné, pokud k tomu jsou vážné důvody a je to k celkovému prospěchu.“
Dle studie v současnosti až 65 procent hráčů vrcholných fotbalových soutěží v Evropě nemůže nastoupit v reprezentaci dané země a téměř 50 procent z nich navíc nevlastní pas žádné z evropských zemí, což dramaticky snižuje konkurenční prostředí. Navíc ohrožuje i vývoj mladých talentů, protože evropské kluby ve stále větší míře nakupují hráče z Afriky nebo Jižní Ameriky.
Podle Blatterova poradce Jérôma Champagneho by pravidlu napomohlo schválení Lisabonské smlouvy, která přiznává sportu punc specifičnosti. Díky tomu by pak FIFA měla do jisté míry možnost vytvářet vlastní regule. Kongres FIFA již vloni implementaci pravidla schválil, v omezené formě by mělo začít platit od roku 2010 a naplno o dva roky později. Otázka je, zda do té doby schválí Lisabonskou smlouvu i Česko a Irsko. A zda se Blatterovi podaří změnit i nadále odmítavý postoj evropských komisařů. Pokud ano, měly by možnost omezovat počet nastupujících cizinců i další kolektivní sporty.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít