Dočkáme se Angličanů v Arsenalu?

27. února 2009, 15:48 - David Kasl
27. února 2009, 15:48

Dle expertů není pravidlo 6 + 5 v rozporu s právem Evropské unie

Když minulý týden nastupoval anglický Arsenal v Lize mistrů proti AS Řím, nebyl v základní sestavě trenéra Arsena Wengera ani jeden hráč s anglickým pasem. Tento stav již delší dobu leží v žaludku předsedy mezinárodní fotbalové asociace FIFA Seppa Blattera, který se v zájmu uchování národního ducha fotbalu snaží prosadit takzvané pravidlo 6 + 5. Podle něj by mělo v základní sestavě klubů nastupovat minimálně šest potenciálních reprezentantů země, v níž klub působí.
Blatterova idea však naráží zejména na nesouhlas evropských politiků, podle nichž je pravidlo v přímém rozporu se zákonem Evropské unie o volném pohybu pracovních sil. „Regule je založena na přímé národnostní diskriminaci,“ domnívá se eurokomisař Vladimír Špidla.
Minulý čtvrtek šéf FIFA seznámil evropské komisaře se závěry nezávislé studie Institutu pro mezinárodní a evropské záležitosti (IIEA). Podle ní omezování počtu cizinců v rozporu s evropskými zákony není. „V případě pravidla 6 + 5 se jedná o nepřímou diskriminaci, která není založena na národnosti, ale na příslušnosti k národnímu týmu,“ uvádí studie. „Podle zákonů je něco takového možné, pokud k tomu jsou vážné důvody a je to k celkovému prospěchu.“
Dle studie v současnosti až 65 procent hráčů vrcholných fotbalových soutěží v Evropě nemůže nastoupit v reprezentaci dané země a téměř 50 procent z nich navíc nevlastní pas žádné z evropských zemí, což dramaticky snižuje konkurenční prostředí. Navíc ohrožuje i vývoj mladých talentů, protože evropské kluby ve stále větší míře nakupují hráče z Afriky nebo Jižní Ameriky.
Podle Blatterova poradce Jérôma Champagneho by pravidlu napomohlo schválení Lisabonské smlouvy, která přiznává sportu punc specifičnosti. Díky tomu by pak FIFA měla do jisté míry možnost vytvářet vlastní regule. Kongres FIFA již vloni implementaci pravidla schválil, v omezené formě by mělo začít platit od roku 2010 a naplno o dva roky později. Otázka je, zda do té doby schválí Lisabonskou smlouvu i Česko a Irsko. A zda se Blatterovi podaří změnit i nadále odmítavý postoj evropských komisařů. Pokud ano, měly by možnost omezovat počet nastupujících cizinců i další kolektivní sporty.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní…
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Technologie
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít