Dočasné přerušení podnikání

10. ledna 2005, 00:00 - admin
10. ledna 2005, 00:00

Obracím se na vás s následujícím dotazem: Potřebuji jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) přerušit živnost - minimálně na rok. Kde všude mám přerušení nahlásit? Co k tomu potřebuji? Platí se něco? P robíhá následně kontrola například z finančního úřadu?

A pokud přeruším živnost na rok, od kdy se budou počítat lhůty k následné kontrole?

Alena

Provozování živnosti může podnikatel přerušit bez udání důvodu nejdéle na dobu dvou let. Pokud ji hodláte přerušit na dobu delší jak šest měsíců, jste povinna předem tuto skutečnost písemně oznámit příslušnému živnostenskému úřadu na formuláři Oznámení o přerušení provozování živnosti. Toto oznámení nepodléhá správním poplatkům. Oznámit přerušení činnosti lze i na dobu kratší, není to však povinností. Po dobu přerušení provozování živnosti nemusí být ustanoven odpovědný zástupce. N ejpozději do osmi dnů jste ukončení (přerušení) výdělečné činnosti povinna nahlásit u zdravotní pojišťovny. Do 15 dní jste tuto změnu povinna (§ 33 odst. 7 zákona o správě daní a poplatků) oznámit příslušnému finančnímu úřadu. Do osmého dne kalendářního měsíce následujícího po měsíci, v němž přerušíte podnikání, musíte tuto skutečnost oznámit příslušné okresní (nebo pražské) správě sociálního zabezpečení. Pokračovat v provozování živnosti před uplynutím doby, na kterou byla živnost přerušena, je možné na základě předem podaného písemného oznámení příslušnému živnostenskému úřadu. Plánování daňových kontrol není ze strany ústředního orgánu správy daní upraveno žádnou metodikou ani pokyny. Každé finanční ředitelství (či finanční úřad) si je upravuje vlastními interními pokyny či směrnicemi. V případě přerušení živnosti je však možné očekávat zvýšenou pozornost ze strany správce daně, zejména z důvodu kontroly správného stanovení základu daně z příjmů (§ 23 odst. 8 zákona o daních z příjmů). Tedy v případě, že poplatník v průběhu zdaňovacího období přeruší výdělečnou činnost a neobnoví ji do termínu pro podání daňového přiznání za příslušné zdaňovací období, ve kterém byla tato činnost přerušena. Lhůty pro vyměření daňové povinnosti se i v tomto případě řídí ustanovení § 47 zákona o správě daní a poplatků.

Ing. Jaromír Chlada, ekonomický a účetní poradce, Ústí nad Labem

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banky? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít