Dobrovolnictví v Čechách

12. července 2011, 03:28 - Johanka Mrázová
12. července 2011, 03:28

Pravidelně dobrovolně bez nároku na odměnu pracuje pro neziskový sektor jen 12 procent Čechů, tedy zhruba každý osmý. V Evropě je to přitom podle průzkumu Eurobarometr téměř každý třetí Evropan. Vyplynulo to z průzkumu, který Vodafone nechal zpracovat u příležitosti Evropského roku dobrovolnictví.

Foto: Vodafone

Tři ze čtyř respondentů v průzkumu také tvrdili, že kdyby je podpořil zaměstnavatel, rozhodně by se zapojili. Lidé by uvítali možnost dobrovolničit v pracovní době, možnost vybrat si z předdohodnutých aktivit v neziskových organizacích, hrazené pojištění či volbu termínu dobrovolničení v průběhu celého roku.

Takovou variabilní podporu poskytují svým zaměstnancům firmy pouze zřídka. Například Vodafone nabízí naprostou volnost ve výběru jak organizace, tak místa či termínu dobrovolnictví. Jednotliví zaměstnanci si mohou sami zvolit, co a kde chtějí dělat, zároveň ale firma dokáže zajistit ve spolupráci s neziskovou organizací Hestia vše potřebné, pokud chtějí zaměstnanci dobrovolničit jako celý tým či oddělení.

Zaměstnanci Vodafonu mohou každý rok strávit dva dny dle svého výběru prací pro vybranou neziskovou organizaci a tyto dny mají navíc plně hrazeny, jako by byli v práci. Firma jim zároveň organizačně zajistí vše potřebné a hradí i pojištění,“ říká Jiří Tošner, předseda občanského sdružení Hestia – Národního dobrovolnického centra.

Operátor možnosti pro dobrovolnictví stále rozšiřuje, letos poprvé mohou jeho zaměstnanci v rámci Evropského roku dobrovolnictví pracovat pro neziskový sektor i v zahraničí v rámci několikatýdenních workcampů. Do firemního dobrovolnictví, nejčastěji v rámci netradičních týmových akcí, se zaměstnanci včetně top managementu zapojují celoročně a drtivá většina z nich využívá možnosti dobrovolničit pravidelně.

Podle průzkumu zažívá hrazené dobrovolnické dny ze strany zaměstnavatele jen 5 procent Čechů a pouhá tři procenta firem organizují dobrovolnictví v rámci teambuildingů.

Obecně jsou Češi podle průzkumu ochotní pomáhat, pokud je práce baví. „Čas strávený prací pro neziskový sektor vnímají jako vhodnou příležitost uniknout běžným pracovním starostem a chtějí si ho proto užít. Nejčastěji se tak věnují činnostem v přírodě. Sami však uznávají, že nejvíce pomoc potřebují organizace působící v méně atraktivních oblastech, jako je zejména péče o seniory či handicapované,“ říká Přemysl Filip, senior manažer společenské odpovědnosti Vodafone.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít