Dobrovolníci na účet firmy

06. června 2012, 13:27 - Pavel Hanslíček
06. června 2012, 13:27

Vienna Insurance Group vloni uspořádala projekt Den sociální aktivity i díky inspiraci z Česka

Nová ohrada pro koně v Toulcově dvoře v Praze, natřená okna v Rodinném a vzdělávacím centru Holoubek u Pardubic či kompletní jarní úklid prostor brněnského občanského sdružení Logo pro postižené. To všechno by zřejmě nevzniklo bez projektu Den sociální aktivity společnosti Vienna Insurance Group (VIG), který tato pojišťovací skupina spustila vloni na úrovni celého koncernu. Zajímavostí je, že se tak stalo i na základě aktivity českých zaměstnanců VIG. „Rozhodně nás k takovému kroku inspirovaly i velmi dobré zkušenosti s firemním dobrovolnictvím z českých společností z naší skupiny,“ potvrdila tisková mluvčí VIG Silvia Polanová.

Letitá tradice

Právě v českých dcerách koncernu VIG (Kooperativa pojišťovna, Česká podnikatelská pojišťovna a Pojišťovna České spořitelny) má firemní dobrovolnictví dlouhodobou tradici. Jako první s touto činností ze skupiny VIG začala zřejmě Pojišťovna České spořitelny (PČS), která v roce 2007 uspořádala Dny pro charitu. „Zaměstnanci se těchto dnů mohou účastnit vždy dva pracovní dny v roce. > Počet zapojených dobrovolníků každoročně stoupá,“ uvedla tisková mluvčí PČS Světla Košková. Narůstající počet dobrovolníků dokládají i konkrétní čísla – zatímco předloni se do projektu zapojila necelá čtvrtina zaměstnanců pojišťovny, loni to byla již skoro polovina. Téměř stovka pracovníků PČS tak kromě zmíněného Rodinného a vzdělávacího centra Holoubek pomáhala také v Kojeneckém ústavu v Krči nebo v Dětském centru Veská u Pardubic. „Kolegové sami přicházejí s návrhy, kam jít pomáhat. Letos se chystáme do Jedličkova ústavu, Den pro charitu tedy věnujeme dětem,“ doplňuje Košková.

Nové plány

Dlouhou tradici má firemní dobrovolnictví i v další české dceřiné společnosti koncernu VIG – Kooperativě pojišťovně. Zde se poprvé projekt s názvem Den pro lepší život uskutečnil v roce 2009, kdy se jej zúčastnilo 459 z přibližně tisícovky kmenových pracovníků. „Všichni zaměstnanci Kooperativy mohou věnovat jeden svůj pracovní den ročně pomoci v neziskových organizacích. I u nás počet participujících zaměstnanců roste, vloni se jich zapojilo téměř šest stovek,“ vysvětluje tiskový mluvčí Kooperativy Milan Káňa. Vzhledem k velikosti společnosti pojišťovna každoročně pomůže několika desítkám organizací. Kooperativa nyní zvažuje nové směřování projektu. „Doposud naši zaměstnanci v dobrovolnických dnech spíše uklízeli zahrady, myli okna či štípali dřevo. Rádi bychom nabídli neziskovým organizacím pomocnou ruku i v odbornějších činnostech. Ve spolupráci s platformou Byznys pro společnost připravujeme například přednášky z oblasti pojišťovnictví pro seniory,“ říká Káňa a dodává, že kromě Dne pro lepší život Kooperativa organizuje i program osobního dárcovství Strom pro lepší život. „Takto naši zaměstnanci plní vánoční přání klientů z neziskových organizací, například dětem z dětských domovů,“ doplňuje Káňa s tím, že vloni pracovníci pojišťovny splnili 428 přání za 422 tisíc korun.

Za rok znovu

Jinou zkušenost má třetí tuzemský člen skupiny VIG – Česká podnikatelská pojišťovna (ČPP), která sice má rozsáhlý program v oblasti společenské odpovědnosti, firemní dobrovolnictví v organizované formě ale pro ni bylo novinkou. „Do projektu Den sociální aktivity se zapojilo 72 našich pracovníků včetně managementu. Sama jsem se zúčastnila prací v Toulcově dvoře a rozhodně jsem díky tomu získala zcela nový náhled na práci neziskových organizací. V projektu budeme každopádně letos pokračovat. Vzbudil totiž velmi pozitivní ohlas, někteří naši dobrovolníci si kromě dne od firmy vzali ještě den dovolené, aby mohli jít pomoci do vybraného neziskového zařízení ještě jednou,“ říká tisková mluvčí ČPP Renáta Čapková s tím, že dobrovolníci z ČPP pomohli v sedmi neziskových organizacích, kromě Toulcova dvora šlo například o Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze, Církevní mateřskou školu Studánka či Dětský domov a školní jídelnu Lipoví u Šluknova.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít