Dobrovolnice v Maďarsku: Uprchlíci jsou vyčerpaní a netuší, co se s nimi bude dít

Markéta Žižková 19. září 2015, 14:15  -  Markéta Žižková
19. září 2015, 14:15

Antropoložka Marie Heřmanová odjela o víkendu pomáhat jako dobrovolnice do improvizovaného uprchlického tábora v jižním Maďarsku. Uprostřed polí rozdávala běžencům pití, jídlo a teplé deky. „Překvapilo mě, kolik bylo na místě dětí, i opravdu malých,“ popsala situaci v táboře.

Odjela jste pomáhat jako dobrovolnice do Maďarska, kam konkrétně?

Do Maďarska jsem odjela se skupinou lidí, kteří se domluvili přes Facebook, předtím jsem je ani neznala. Do poslední chvíle jsme nevěděli, kam přesně pojedeme, protože situace na místě se pořád mění. Původně jsme mířili do tábora v Györu, ale během dne jsme dostali informaci, že více jsou lidé potřeba na jihu u hranic se Srbskem. Jeli jsme proto do jihomaďarského Rözske.

Jak vypadá situace na místě?

Kousek od Rözske je hraniční přechod se Srbskem. Vede tam malá okresní silnice, kterou křižují koleje, a po stranách jsou pole. A na nich je zřízen improvizovaný uprchlický tábor. Maďarsko tam vlastně nechce pomoct, musíte si to všechno vydupat na vlastní pěst, není to nějak mezinárodně organizované. Pomáhají jen dobrovolníci, kteří nejsou nijak centrálně organizovaní. Přicházejí tudy uprchlíci, většinou ve větších skupinách, třeba i kolem sta lidí. Cestou se lidé potkávají, dávají dohromady skupinky a pokračují pak společně.

Jaké skupiny lidí přicházejí touto trasou?

Bylo tam hodně rodin s dětmi, nebo samotných matek s dětmi. Opravdu mě překvapilo, kolik tam bylo dětí, i malá miminka, která se podle mě narodila cestou. Přicházeli i mladí muži, ale často to byli chlapci, tak kolem patnácti let bez dospělého doprovodu. Působilo to na mě tak, že už rodinu nemají, a proto se vydali společně ve skupinkách na cestu.

Lidé byli hodně dezorientovaní. Ptali se, co mají dělat, co pro ně přesně znamená, že jsou v Maďarsku. Říkali, že nemají žádnou mapu, jsou na cestě třeba čtyřicet dní a doufají, že jdou správným směrem

Jakou pomoc uprchlíci přímo na místě nejvíce potřebují?

Potřebují se napít a najíst, pak většinou nějaké oblečení, protože mají jen to, co mají zrovna na sobě. V Maďarsku byl problém, že přes den bylo teplo a v noci zima. Rozdávali jsme proto bundy a deky. Dobrovolníci ve dvojicích procházeli pole a obcházeli koleje a hledali lidi, kteří ani nevěděli, že tam jsou stany, kde se mohou vyspat, že jejich dítě může vyšetřit lékař. Šlo o základní lidské potřeby. Mnoho lidí bylo vyčerpaných. V noci tam bylo pět stupňů a děti byly v kraťasech. Byly modré a klepaly se zimou. Podle mě to pro ně byla dost nebezpečná situace.

Vědí migranti, co se s nimi bude dít dál v Maďarsku?

Ti lidé byli hodně dezorientovaní. Ptali se, co mají dělat, co pro ně přesně znamená, že jsou v Maďarsku. Říkali, že nemají žádnou mapu, jsou na cestě třeba čtyřicet dní a doufají, že jdou správným směrem. Je podle mě velký problém, že po tom, co mají za sebou těžkou cestu, se tu setkají jen s bandou dobrovolníků a nemají pořádné informace, co se bude dít dál. Najednou jsou chycení v byrokratické pasti a někdo jim říká, tady musíš být, teď tě převezeme tam, ale nikdo nic nevysvětlí. Divím se, že zůstávali tak klidní za takové situace.

Uprchlíci u maďarského města Rözske

Jak je to s nepořádkem na místě? V médiích se objevily informace, že po sobě běženci neuklízí, nebo dokonce odmítají nabízenou pomoc.

Je pravda, že v táboře je nepořádek. Ale to je dané tím, že je to improvizovaný tábor naprosto bez infrastruktury. Třeba na české technoparty je situace velmi podobná. Je to místo uprostřed pole, kterým projde za noc kolem pěti tisíc lidí. Ti lidé tam nezůstávají, potřebují se jen vyspat a pak jdou dál. Věci, co použijí, s sebou nenesou dál. To by byl nesmysl. Navíc neví, kdy budou třeba autobusy odjíždět, takže najednou všechno nechají, popadnou jen děti a utíkají k autobusům, protože si říkají, je to teď, nebo nikdy. Pochopitelně v tu chvíli neřeší, jestli někde nechali lahev s vodou. Ale někteří z nich nám věci i vraceli. A mladí kluci, kteří uměli anglicky, si oblékli vesty dobrovolníků a uklízeli, překládali, pomáhali, jak bylo potřeba.


Čtěte také:

Maďarsko povolalo armádní zálohy. Mají chránit hranice

Chorvati odvážejí uprchlíky do Maďarska. Porušujete pravidla, zní z Budapešti

Maďarský plot je jen dočasné řešení, myslí si komisař pro migraci

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít