Dobrodružství rabína Miloše

07. října 2013, 12:00 - Blahoslav Hruška, Euro
07. října 2013, 12:00

Titulek dnešních Rychlých tužek parafrázuje komedii, v níž Louis de Funes coby francouzský podnikatel zaskakuje v roli rabína, aby se ukryl před policií. Prezident Miloš Zeman, toho času na návštěvě Izraele, se nemusí před nikým skrývat, přesto působí stejně rozpačitě, jako když Funesovi v synagoze předají tóru, aby z ní předčítal.

Zatímco v deníku Ha´arec o víkendu vyšel průzkum, podle něhož si většina Izraelců přeje spíše ochránit židovskou většinu v zemi než bojovat za kontrolu Západního břehu, prezident má jasno. Jeruzalém není město rozdělené vedví mezi Židy a Araby, ale židovská metropole, kam by se měla odstěhovat česká ambasáda. Pro politika, který v roce 2002 přirovnal Jásira Arafata k Hitlerovi, je poslední „stěhovací“ rada ostatně ještě hodně vlažná.

Netřeba ale tepat jen Zemana. Česká politika má ve vztahu k Izraeli podivný komplex a zastává názory, které by i ve Svaté zemi mnozí považovali za velmi ortodoxní. Své o tom ví třeba novinář Yossi Melman. Ano, ten, který se musel obhajovat, že anglicky umí výborně, a rozhodně Zemanovo nejapné přirovnání k nacistickému vůdci nezkreslil. Týž Melman v roce 2005 zpovídal na Pražském hradě Václava Klause. Prezident se nejprve podivil, že rozhovor nestor izraelské novinařiny nenahrává. „Budete mě špatně citovat,“ napomenul ho. A když se Melman Klause zeptal, co si myslí o tom, že centrum Prahy opanovala kasina izraelských mafiánů, obořil se na žurnalistu jeden z Klausových poradců. „To není otázka pro prezidenta,“ utnul nositele několika prestižních novinářských cen.

Kdo ví, čeho se dočkáme při Zemanově čtyřdenním tripu. Pravděpodobně zas někdo nepochopí jeho slova nebo se bude ptát neuctivě. Na druhou stranu je prezidentův program nabitý, a tak se snad Zeman přesvědčí, že ne každý židovský politik je zapálený sionista. Pisatel těchto řádek ostatně jen doufá, že paní Ivaně a slečně Kateřině při návštěvě Mea Šearim, jeruzalémské čtvrti chasidských ultras, jejich průvodci vysvětlí, že tu jsou všichni jako nezvaní turisté. Neuznávají tu totiž ani ženy ve veřejných funkcích, ani stát Izrael. U nás bychom je označili za „nepřizpůsobivé“ občany. Ale o tyhle soudy se Miloš Zeman v Izraeli jistě nepodělí.


Čtěte další komentáře Blahoslava Hrušky:

Škoda facky, která padne vedle

Volby? Nic pro lidi

Na zdraví globalizace


Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na…
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Technologie
Nová generace karet GeForce bude založená na evoluci Pascalu. Volta a HBM2 jen v HPC?
Harry Potter slaví 20. výročí. Google vás provede slavnými lokacemi světa čar a kouzel
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít