Dobrodružství rabína Miloše

07. října 2013, 12:00 - Blahoslav Hruška, Euro
07. října 2013, 12:00

Titulek dnešních Rychlých tužek parafrázuje komedii, v níž Louis de Funes coby francouzský podnikatel zaskakuje v roli rabína, aby se ukryl před policií. Prezident Miloš Zeman, toho času na návštěvě Izraele, se nemusí před nikým skrývat, přesto působí stejně rozpačitě, jako když Funesovi v synagoze předají tóru, aby z ní předčítal.

Zatímco v deníku Ha´arec o víkendu vyšel průzkum, podle něhož si většina Izraelců přeje spíše ochránit židovskou většinu v zemi než bojovat za kontrolu Západního břehu, prezident má jasno. Jeruzalém není město rozdělené vedví mezi Židy a Araby, ale židovská metropole, kam by se měla odstěhovat česká ambasáda. Pro politika, který v roce 2002 přirovnal Jásira Arafata k Hitlerovi, je poslední „stěhovací“ rada ostatně ještě hodně vlažná.

Netřeba ale tepat jen Zemana. Česká politika má ve vztahu k Izraeli podivný komplex a zastává názory, které by i ve Svaté zemi mnozí považovali za velmi ortodoxní. Své o tom ví třeba novinář Yossi Melman. Ano, ten, který se musel obhajovat, že anglicky umí výborně, a rozhodně Zemanovo nejapné přirovnání k nacistickému vůdci nezkreslil. Týž Melman v roce 2005 zpovídal na Pražském hradě Václava Klause. Prezident se nejprve podivil, že rozhovor nestor izraelské novinařiny nenahrává. „Budete mě špatně citovat,“ napomenul ho. A když se Melman Klause zeptal, co si myslí o tom, že centrum Prahy opanovala kasina izraelských mafiánů, obořil se na žurnalistu jeden z Klausových poradců. „To není otázka pro prezidenta,“ utnul nositele několika prestižních novinářských cen.

Kdo ví, čeho se dočkáme při Zemanově čtyřdenním tripu. Pravděpodobně zas někdo nepochopí jeho slova nebo se bude ptát neuctivě. Na druhou stranu je prezidentův program nabitý, a tak se snad Zeman přesvědčí, že ne každý židovský politik je zapálený sionista. Pisatel těchto řádek ostatně jen doufá, že paní Ivaně a slečně Kateřině při návštěvě Mea Šearim, jeruzalémské čtvrti chasidských ultras, jejich průvodci vysvětlí, že tu jsou všichni jako nezvaní turisté. Neuznávají tu totiž ani ženy ve veřejných funkcích, ani stát Izrael. U nás bychom je označili za „nepřizpůsobivé“ občany. Ale o tyhle soudy se Miloš Zeman v Izraeli jistě nepodělí.


Čtěte další komentáře Blahoslava Hrušky:

Škoda facky, která padne vedle

Volby? Nic pro lidi

Na zdraví globalizace


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na prvního ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Stáhněte si zdarma legendární plošinovku Oddworld: Abe’s Oddysee
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít