Dobré zprávy pro všechny

02. ledna 2006, 00:00 - PETR KUČERA, MARTINA MARTINOVIČOVÁ, TOMÁŠ JOHÁNEK, PETR BÝM, VÍT SMRČKA, PETR HAVEL
02. ledna 2006, 00:00

REALITY Stavebnictví je jedním z tahounů hospodářského růstu - na tom se shodují všechny makroekonomické analýzy. Loňský předpokládaný růst ve výši šesti procent má být v roce 2006 překonán ještě nejméně o dva další procentní body. Znamená to dobrou zprávu pro všechny účastníky realitního trhu: Nabídka se bude stále rozšiřovat.

REALITY

Stavebnictví je jedním z tahounů hospodářského růstu - na tom se shodují všechny makroekonomické analýzy. Loňský předpokládaný růst ve výši šesti procent má být v roce 2006 překonán ještě nejméně o dva další procentní body. Znamená to dobrou zprávu pro všechny účastníky realitního trhu: Nabídka se bude stále rozšiřovat.

Na realitním boomu vydělají především koncoví zákazníci. Z čeho vybírat budou mít jak kupci nových bytů, tak i nájemci obchodních, kancelářských či průmyslových areálů. V oblasti rezidenčních objektů, kde se vloni postavilo přes 30 tisíc bytových jednotek, bude motorem zatím ještě stále nízká sazba DPH. Ta se ovšem počínaje rokem 2008 může stát minulostí. Právě obavy ze zvýšení DPH jistě zapříčiní další urychlení výstavby, podporované také stále velkou, i když čím dál tím náročnější poptávkou klientů.

Pokud se podaří konečně dovést ke zdárnému konci deregulaci nájmů, zájem o vlastnické bydlení ještě zesílí. Liberalizace bytového trhu by měla odstartovat v roce 2007. Bude zajímavé sledovat, co udělá s poněkud přemrštěným tržním nájemným. Podle mnoha názorů by deregulace mohla vést k uvolnění řady bytů, které nejsou užívány, ale pro jejich nájemce bylo dosud poměrně výhodné se jich nevzdávat.

V oblasti komerčních nemovitostí je situace jasnější. Řada dříve rozestavěných objektů bude letos dokončena a lze předpokládat, že aktivita developerů zůstane stejně silná jako v roce 2005. Tím spíše, že už dříve se jejich pozornost začala upírat konečně také mimo Prahu - expanze do regionů bude pokračovat i letos. Platí to pro všechny segmenty trhu, přestože jinak je zde patrný mírný přesun stavební aktivity od administrativních a obchodních objektů k takzvaným logistickým a průmyslovým parkům.

Vývoj cen komerčních nemovitostí bude stejně jako vloni sledovat dva různé trendy. Nájemci budou díky stále rozšiřované nabídce platit stejně nebo dokonce méně než dosud (v důsledku nejrůznějších pobídek včetně nájemních prázdnin). Zato u investorů tomu bude naopak. Kvalitních nemovitostí s kvalitními nájemci, o které by měli zájem velcí hráči, je totiž stále málo a jejich ceny stoupají.

To samozřejmě snižuje výnosy, tedy návratnost investované částky. Loni se u nás pohybovala mezi 7-8,5 procenty a lze předpokládat, že se letos bude dále snižovat. I to je ale vlastně pozitivní zpráva. Svědčí o tom, že z investičního hlediska se náš realitní trh přibližuje unijním standardům: nikoli závratným, ale slušným výnosům bez většího rizika.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít