Dobré zprávy pro všechny

02. ledna 2006, 00:00 - PETR KUČERA, MARTINA MARTINOVIČOVÁ, TOMÁŠ JOHÁNEK, PETR BÝM, VÍT SMRČKA, PETR HAVEL
02. ledna 2006, 00:00

REALITY Stavebnictví je jedním z tahounů hospodářského růstu - na tom se shodují všechny makroekonomické analýzy. Loňský předpokládaný růst ve výši šesti procent má být v roce 2006 překonán ještě nejméně o dva další procentní body. Znamená to dobrou zprávu pro všechny účastníky realitního trhu: Nabídka se bude stále rozšiřovat.

REALITY

Stavebnictví je jedním z tahounů hospodářského růstu - na tom se shodují všechny makroekonomické analýzy. Loňský předpokládaný růst ve výši šesti procent má být v roce 2006 překonán ještě nejméně o dva další procentní body. Znamená to dobrou zprávu pro všechny účastníky realitního trhu: Nabídka se bude stále rozšiřovat.

Na realitním boomu vydělají především koncoví zákazníci. Z čeho vybírat budou mít jak kupci nových bytů, tak i nájemci obchodních, kancelářských či průmyslových areálů. V oblasti rezidenčních objektů, kde se vloni postavilo přes 30 tisíc bytových jednotek, bude motorem zatím ještě stále nízká sazba DPH. Ta se ovšem počínaje rokem 2008 může stát minulostí. Právě obavy ze zvýšení DPH jistě zapříčiní další urychlení výstavby, podporované také stále velkou, i když čím dál tím náročnější poptávkou klientů.

Pokud se podaří konečně dovést ke zdárnému konci deregulaci nájmů, zájem o vlastnické bydlení ještě zesílí. Liberalizace bytového trhu by měla odstartovat v roce 2007. Bude zajímavé sledovat, co udělá s poněkud přemrštěným tržním nájemným. Podle mnoha názorů by deregulace mohla vést k uvolnění řady bytů, které nejsou užívány, ale pro jejich nájemce bylo dosud poměrně výhodné se jich nevzdávat.

V oblasti komerčních nemovitostí je situace jasnější. Řada dříve rozestavěných objektů bude letos dokončena a lze předpokládat, že aktivita developerů zůstane stejně silná jako v roce 2005. Tím spíše, že už dříve se jejich pozornost začala upírat konečně také mimo Prahu - expanze do regionů bude pokračovat i letos. Platí to pro všechny segmenty trhu, přestože jinak je zde patrný mírný přesun stavební aktivity od administrativních a obchodních objektů k takzvaným logistickým a průmyslovým parkům.

Vývoj cen komerčních nemovitostí bude stejně jako vloni sledovat dva různé trendy. Nájemci budou díky stále rozšiřované nabídce platit stejně nebo dokonce méně než dosud (v důsledku nejrůznějších pobídek včetně nájemních prázdnin). Zato u investorů tomu bude naopak. Kvalitních nemovitostí s kvalitními nájemci, o které by měli zájem velcí hráči, je totiž stále málo a jejich ceny stoupají.

To samozřejmě snižuje výnosy, tedy návratnost investované částky. Loni se u nás pohybovala mezi 7-8,5 procenty a lze předpokládat, že se letos bude dále snižovat. I to je ale vlastně pozitivní zpráva. Svědčí o tom, že z investičního hlediska se náš realitní trh přibližuje unijním standardům: nikoli závratným, ale slušným výnosům bez většího rizika.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít