Dobré zprávy pro všechny

02. ledna 2006, 00:00 - PETR KUČERA, MARTINA MARTINOVIČOVÁ, TOMÁŠ JOHÁNEK, PETR BÝM, VÍT SMRČKA, PETR HAVEL
02. ledna 2006, 00:00

REALITY Stavebnictví je jedním z tahounů hospodářského růstu - na tom se shodují všechny makroekonomické analýzy. Loňský předpokládaný růst ve výši šesti procent má být v roce 2006 překonán ještě nejméně o dva další procentní body. Znamená to dobrou zprávu pro všechny účastníky realitního trhu: Nabídka se bude stále rozšiřovat.

REALITY

Stavebnictví je jedním z tahounů hospodářského růstu - na tom se shodují všechny makroekonomické analýzy. Loňský předpokládaný růst ve výši šesti procent má být v roce 2006 překonán ještě nejméně o dva další procentní body. Znamená to dobrou zprávu pro všechny účastníky realitního trhu: Nabídka se bude stále rozšiřovat.

Na realitním boomu vydělají především koncoví zákazníci. Z čeho vybírat budou mít jak kupci nových bytů, tak i nájemci obchodních, kancelářských či průmyslových areálů. V oblasti rezidenčních objektů, kde se vloni postavilo přes 30 tisíc bytových jednotek, bude motorem zatím ještě stále nízká sazba DPH. Ta se ovšem počínaje rokem 2008 může stát minulostí. Právě obavy ze zvýšení DPH jistě zapříčiní další urychlení výstavby, podporované také stále velkou, i když čím dál tím náročnější poptávkou klientů.

Pokud se podaří konečně dovést ke zdárnému konci deregulaci nájmů, zájem o vlastnické bydlení ještě zesílí. Liberalizace bytového trhu by měla odstartovat v roce 2007. Bude zajímavé sledovat, co udělá s poněkud přemrštěným tržním nájemným. Podle mnoha názorů by deregulace mohla vést k uvolnění řady bytů, které nejsou užívány, ale pro jejich nájemce bylo dosud poměrně výhodné se jich nevzdávat.

V oblasti komerčních nemovitostí je situace jasnější. Řada dříve rozestavěných objektů bude letos dokončena a lze předpokládat, že aktivita developerů zůstane stejně silná jako v roce 2005. Tím spíše, že už dříve se jejich pozornost začala upírat konečně také mimo Prahu - expanze do regionů bude pokračovat i letos. Platí to pro všechny segmenty trhu, přestože jinak je zde patrný mírný přesun stavební aktivity od administrativních a obchodních objektů k takzvaným logistickým a průmyslovým parkům.

Vývoj cen komerčních nemovitostí bude stejně jako vloni sledovat dva různé trendy. Nájemci budou díky stále rozšiřované nabídce platit stejně nebo dokonce méně než dosud (v důsledku nejrůznějších pobídek včetně nájemních prázdnin). Zato u investorů tomu bude naopak. Kvalitních nemovitostí s kvalitními nájemci, o které by měli zájem velcí hráči, je totiž stále málo a jejich ceny stoupají.

To samozřejmě snižuje výnosy, tedy návratnost investované částky. Loni se u nás pohybovala mezi 7-8,5 procenty a lze předpokládat, že se letos bude dále snižovat. I to je ale vlastně pozitivní zpráva. Svědčí o tom, že z investičního hlediska se náš realitní trh přibližuje unijním standardům: nikoli závratným, ale slušným výnosům bez většího rizika.

Mohlo by vás zajímat

Bývalý výkonný ředitel Central Group Aleš Novotný u soudu

Soud snížil tresty za daňové úniky v kauze Central Group

Výlov největšího českého rybníka Rožmberk

Zelená nafta i pro rybníkáře. Novela zákona o spotřebních daních míří do Senátu

 Karlovarská korunní

Krúpova Arca kupuje Korunní. Stává se dvojkou trhu

 Právník Martin Aschenbrenner (PRK Partners).

Finance do firmy, to je jako transfuze krve

Sídlo společnosti British American Tobacco (divize pro Západní Evropu) v bavorském Bayreuthu

Rodí se tabákový gigant. BAT za zbytek Reynoldse nabízí přes bilion korun

 ilustační foto

Euro kleslo vůči dolaru na sedmiměsíční minimum

  • Anastázie Harris: Anglii zbývá už jen královna

  • Vratislav Strašil: Auta sice milujeme a žijeme z nich,…

  • Vladimír Beneš: Jediný neurochirurg, po kterém…

  • Jan Vančura: krejčí miliardářů

  • Lenka Vejválková: Jak funguje zákulisí fashion byznysu

  • Euro Business Express

  • Josef Bernard: Stát Škodovce hodně pomohl

  • James Cusumano: Pochybuji, že Elvis žije

  • Vlastimil Harapes: Nemám rád cyklostezky a nejraději bych…

Hry pro příležitostné hráče