Dobře míněný telefonát

24. června 2009, 15:45 - (red)
24. června 2009, 15:45

Kapitola 183

Bože, uchovej Alfonsovi paměť! * Standardní zlodějna * Soudce vševěd všeděs * Naparáděná bída

Bože, uchovej Alfonsovi paměť!

Švédský prokurátor Christer van der Kwast prý pro nedostatek důkazů ukončí vyšetřování, zda britská zbrojovka BAE a švédská společnost Saab uplácely při lobbování za stíhačky Gripen. Švédské televizi přiznal, že musel čelit různým tlakům. „Někteří lidé mi řekli, že toto vyšetřování poškozuje byznys. Kdo konkrétně tlačil? To neřeknu.“
Na oplátku za ukončení vyšetřování prý BAE slíbila, že přizná „ne zcela čisté postupy“ a svou upřímnou lítost stvrdí zasláním „pěkné sumičky“ do veřejných rozpočtů.
Podezření se týkalo i České republiky, která v roce 2002 jednala nejprve o nákupu gripenů a nakonec si jich čtrnáct pronajala. Česká policie vyšetřování trapně ukončila s tím, že se uplácelo, ale neví se kdo a koho. Politické tlaky čeští vyšetřovatelé nepřiznali.
Výsledek mnohaletého snažení britské, americké, švýcarské, švédské, české a rakouské policie je hubený. Rakouský hrabě Alfons Mensdorff-Pouilly má být v nejbližší době rakouskými úřady obžalován z korupčních praktik v souvislosti s jeho „zastupováním zájmů“ britské zbrojovky BAE. Zastupoval je i v Česku. Nechť ho pánbůh obdaří dobrou pamětí, odvahou a výřečností!

Standardní zlodějna

Pražský vrchní soud udělil bývalému bankéři Antonínu Moravcovi za porušování povinností při správě cizího majetku čtyřletý trest. Moravec jako generální ředitel Kreditní a průmyslové banky (KPB) půjčil v roce 1992 své společnosti Amex přes 191 milionů korun, ačkoli věděl, že firma nebude schopna úvěr splatit, a navíc za něj ručila majetkem, který nikdy neměla. Odsouzený se hájil tvrzením, že jeho činnost byla ve své době standardní.
Než se však ctění čtenáři dosmějí, dovolíme si podotknout, že se tento proces táhne téměř po celou generaci, a proto má Moravec velkou šanci vyhrát před lidskoprávním štrasburským soudem kvůli nepřiměřené délce soudního projednávání. A pak mu na ten „standard“ ještě všichni doplatíme.

Soudce vševěd všeděs

Soudce Městského soudu v Praze Martin Valehrach rozhodl v neprospěch Jiřího Paroubka, který se žalobou domáhal po Janu Kubicovi omluvy. Kubice těsně před volbami v roce 2006 předložil poslancům zprávu o údajném propojení podsvětí a politických elit, kterou pak Ivan Langer a Pavel Severa nechali „uniknout“ do médií. Byli za to potrestáni Národním bezpečnostním úřadem pokutami sice komickými, ale potvrzujícími jejich odpovědnost za tento únik. Zpráva nepochybně ovlivnila výsledek voleb a poškodila Jiřího Paroubka, ať si již o něm myslíme cokoli.
Zprávu totiž tvořil analyticky nezpracovaný mišmaš záznamů odposlechů a neprověřených poznatků detektivů, kolorovaný drby z archivu zavražděného Františka Mrázka a dalšími zřejmě podvrhy, údajně nalezenými při domovní prohlídce u uprchlého podnikatele Tomáše Pitra. Kubice prý dokonce dopředu avizoval, že zpráva obsahuje mnoho „slepých uliček“ i vyložených nepravd, přesto však s tímto brakovým eintopfem otravoval poslance. Dokonce prý původně zprávu vypracovávat ani předkládat nechtěl, ale pak podlehl „dobře míněnému telefonátu“. Ani později se však neprokázalo, že by něco z této zprávy mělo z trestněprávního hlediska nějakou hodnotu. Kubice si tedy sám vystavil vysvědčení jako profesionál i člověk.
Soudce Valehrach však odůvodnil rozhodnutí tím, že žaloba je zcela nedůvodná. „Jan Kubice jednal jako státní zaměstnanec a příslušník Policie ČR,“ uvedl. „Vystupoval jako zástupce státu, ne jako soukromá osoba.“ Soudce si však fatálně spletl dvě věci: formální postavení a věcnou podstatu. Tímto rozhodnutím by totiž paušálně zbavil odpovědnosti všechny „zástupce státu“, kteří by mohli beztrestně nejen plenit, loupit a podvádět, což mnozí ostatně již dávno dělají, ale i třeba mordovat. Je to soudcův omyl, nebo si připravuje půdu nějaký Pinochet?
Nakonec trochu optimistická douška. Kubice po soudním výroku dodal, že se mu teď žije o hodně lépe, než když sloužil u policie, a že „je rád, že už nepracuje pro tento stát“. Nápodobně!

Naparáděná bída

Nakonec krátká zpráva z Maďarska. Státem vlastněná banka MFB si na dva roky pronajala luxusní off-road za 28 milionů forintů (asi 2,8 milionu korun). Vůz by se dal koupit i za 23 milionů, jenže banka oznámila, že si jej pronajala, protože kupní cenu není schopná zaplatit najednou. Pokud je to pravda, pak má Maďarsko opravdu velký problém.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny volání v České republice, Německu, Polsku a u dalších sousedů
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Auta
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta…
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Technologie
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Seagate se vrací na trh běžných SSD, s diskem Nytro 141 pro PC, NAS a levné servery
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít