Dobrá služba České pošty

12. září 2005, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
12. září 2005, 00:00

ELEKTRONICKÝ PODPIS Česká pošta začala vydávat elektronický podpis. Profit otestoval, jak se s novinkou vypořádají zaměstnanci pošty hned první den ostrého provozu. Obstáli se ctí. První zářijový den nebyl premiérový pouze pro desetitisíce prvňáčků, ale také pro Českou poštu.

ELEKTRONICKÝ PODPIS Česká pošta začala vydávat elektronický podpis. Profit otestoval, jak se s novinkou vypořádají zaměstnanci pošty hned první den ostrého provozu. Obstáli se ctí.

První zářijový den nebyl premiérový pouze pro desetitisíce prvňáčků, ale také pro Českou poštu. Ta začala vydávat zájemcům elektronický podpis. Profit hned ten samý den vyrazil otestovat služby pobočky pošty v pražské Jindřišské ulici - jedno ze sedmi míst v celé republice, kde zatím pošta podpis nabízí.

Na internetových stránkách nejdříve nastudujeme, co všechno je třeba. Kromě dvou průkazů totožnosti, musíme stáhnout z webu smlouvu, vyplnit ji a dvakrát vytisknout. Kromě toho na vlastní disketu nahrát malý program z internetových stránek a vyplnit do něj základní údaje - adresu, jméno a e-mail, se kterým hodláme elektronický podpis používat. Vybaveni podle pokynů vyrážíme na poštu.

ZA HODINU VŠE VYŘÍZENO

Hlavní pošta v Jindřišské ulici je tou nejrušnější pobočkou v celé republice. Aby byl systém odbavování zákazníků rychlý, funguje zde elektronický pořadník - vyberete službu, stisknete tlačítko a dostanete pořadové číslo. Jakmile se číslo objeví na tabuli, vyrazíte k dané přepážce. Hned 1. září už na výdejně číslovaných papírků byl nápis - Elektronický podpis. Tlačítko tiskneme a bereme papírek, před námi jsou jen dva lidé. Během chvilky se dostáváme na řadu.

„Chcete podpis pro právnické nebo fyzické osoby?“ ptá se zpoza okénka postarší úřednice. Chceme pro fyzické osoby, a tak musíme jít až na druhou stranu rozlehlé haly ke schodům do prvního patra. Tady se už na elektronický pořadník nehraje. U dvou otevřených okének, kde se elektronický podpis vydává, sedí klienti a další posedávají na parapetech. Zájem o e-podpis za 190 korun je zjevně veliký.

Po půlhodině čekání na nás došla řada. Příjemná paní kopíruje občanský a řidičský průkaz, vezme si podepsané smlouvy i disketu a odbíhá kamsi pryč. Za deset minut se vrací a podepisujeme další papíry. Zase odbíhá a zase se vrací a tak ještě několikrát. Pak vrací občanský průkaz a najednou si vzpomene: „Jé, moment, taky vlastně ještě musím zkontrolovat, jestli je to správně vyplněné,“ a porovnává údaje o jménu a bydlišti ve smlouvě s občanským průkazem.

Pak se ještě zeptá, zdali chceme do e-podpisu zahrnout i Identifikátor MPSV, který slouží pro elektronickou komunikaci třeba s Českou správou sociálního zabezpečení. Nevidíme důvod, proč ne, a za hodinu od vstupu do prvního patra odcházíme s disketou, kde je nainstalovaný elektronický podpis a stvrzenkou na 190 korun. Ještě minulý týden by podobná služba stála 752 korun u tehdy monopolního vydavatele elektronických podpisů.

KONEC DOBRÝ, VŠECHNO DOBRÉ V kanceláři disketu s certifikátem vkládáme do počítače. Naštěstí se disketa nepoškodila a přehráváme tedy soubory na pevný disk. Instalujeme podpisový certifikát a zkoušíme poslat první e-mail s elektronickým podpisem. Jenže to nefunguje, poštovní program stále hlásí chybu. Hledáme proto na www stránkách České pošty helplinku. Bohužel na uvedených telefonních číslech se ozývá pouze fax. Posíláme proto mailem prosbu o telefonický kontakt, nebo alespoň číslo, kam bychom si mohli zavolat o radu. Za několik málo minut už zvoní telefon. Na druhé straně je ochotný odborník z České pošty. Chvíli probíráme vzniklou situaci, hledáme problém. Párkrát vyzkoušíme změnit nastavení a nakonec najdeme chybu - musí se nainstalovat ještě další certifikáty z diskety. Za deset minut je problém vyřešen a elektronický podpis spolehlivě funguje. V testu Profitu obstála Česká pošta a její nová služba vydávání elektronického podpisu na jedničku ve všech ohledech. Za dva dny ještě došla poštou v doporučeném dopise podepsaná objednávka na elektronický podpis, kterou jsme zřejmě zapomněli na přepážce. Zkrátka, dobrý servis. K VYDÁNÍ E-PODPISU POTŘEBUJETE: vygenerovat dvojici klíčů k certifikátu podle návodu na www stránkách České poštydva výtisky vyplněné smlouvy s žádostí o certifikát dva doklady totožnosti (občanský průkaz + řidičský průkaz, pas, průkaz ZTP nebo rodný list). 190 korun v hotovosti KDE JIŽ LZE KOUPIT E-PODPIS NA POSTĚ**

  • střední Čechy - Praha 1
  • jižní Čechy - České Budějovice
  • západní Čechy - Plzeň
  • severní Čechy - Ústí nad Labem
  • východní Čechy - Pardubice
  • jižní Morava - Brno
  • severní Morava - Ostrava

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít