Doba přeje silným

24. listopadu 2011, 17:24 - Pavla Kreuzigerová
24. listopadu 2011, 17:24

Čtvrtý ročník ankety Právnická firma ovládly firmy PRK Partners a Weil, Gotshal & Manges

Jednou do roka se jindy nesmiřitelní rivalové ze soudních síní sejdou na jednom místě a stráví spolu příjemný večer, na kterém jen tu a tam zazní nějaká ta ironická poznámka. Spíše jde ale o přátelské škádlení, které k uvolněné atmosféře slavnostního galavečera patří. Tato chvíle nastává tradičně těsně před začátkem adventu, tedy na konci listopadu, kdy se v hotelu InterContinental vyhlašují výsledky soutěže Právnická firma roku. Minulý týden se zástupci nejúspěšnějších advokátních kanceláří sešli už počtvrté. Ve dvou hlavních a čtrnácti oborových kategoriích bodovaly hlavně ty nejznámější a největší. Sebevědomí ale za poslední rok získaly i firmy střední velikosti, kterých se letos přihlásilo podstatně více než v předchozích ročnících.

Český žebříček

Inspiraci našla společnost Epravo.cz, která soutěž vyhlašuje, v mezinárodních žebříčcích, jako jsou Legal 500, Chambers Global či IFLR 1000. Podobně jako ony má i česká „hitparáda“ ambici usnadnit potenciálním klientům orientaci v množství advokátních kanceláří. Soutěž má proto celkem čtrnáct oborových kategorií, mezi které patří například daňové a pracovní právo, fúze a akvizice, bankovnictví a finance či řešení sporů a arbitráží. Na hodnocení se kromě většiny nominovaných kanceláří podílelo 250 osobností české justice a byznysu a také pořadatelská společnost, která monitoruje české právní prostředí. Hodnotící advokátní kanceláře v dotazníku uvedly, kdo a proč by měl danou kategorii vyhrát. Jmenovat musely vždy nejméně tři společnosti přičemž platilo jediné tabu: firmy nikdy nesměly uvést vlastní kancelář. Vrcholem večera bylo vyhlášení hlavní ceny – Právní firmy roku. Metodika hodnocení v tomto případě spočívá v součtu umístění v jednotlivých kategoriích a vyhodnocení počtu, objemu a významu realizovaných transakcí a také zhodnocení klientských referencí. Letos poprvé pořadatelé vyhlásili dvě nové kategorie a zároveň hlavní ceny – jednu pro mezinárodní kancelář a druhou pro kancelář domácí. Snažili se totiž zohlednit fakt, že náplň jejich práce je odlišná. „U těch zahraničních je často poskytována právní pomoc s mezinárodním dopadem a u domácích se jedná převážně o čisté tuzemské transakce. Domníváme se proto, že toto oddělení je správné a logické,“ vysvětluje Miroslav Chochola, předseda představenstva firmy Epravo.cz.
V roce 2011 byla nejlépe hodnocenou českou kanceláří společnost PRK Partners a nejlepší mezinárodní kanceláří Weil, Gotshal & Manges. První jmenovaná zvítězila i v kategoriích Bankovnictví a finance a Pracovní právo, druhá si odnesla prvenství v oborech Fúze a akvizice a Řešení sporů a arbitráže.
Nejvíce doporučovanou právní firmou, a to napříč všemi kategoriemi, pak byla společnost Havel, Holásek & Partners. Ta se mezi pěticí nejvíce doporučovaných firem objevila celkem jedenáctkrát a prvenství si odnesla v kategorii Veřejné zakázky. Naopak pro letošní rok získala méně o cenu, která by jí za jiných okolností nutně musela náležet, a to Největší právní firma. Pořadatelé se kategorii rozhodli vypustit, neboť advokátní kancelář Havel, Holásek & Partners zůstává v počtu zaměstnaných právníků nepřekonatelná, a vítěz by byl proto každoročně předem jasný.

Sázka na dražší kvalitu?

A co letošní advokátské klání prozradilo o současné situaci na českém trhu? „Je zřejmé, že na trhu právních služeb dochází k jisté konsolidaci. Slabší hráči svou pozici ztrácejí a odstup od zbytku trhu se relativně zvětšuje,“ domnívá se Chochola. V době ekonomické krize podle jeho názoru existuje relativně stabilní poptávka po vysoce kvalitních službách – právě ty totiž klientům pomáhají překlenout kritické problémy. „Obdobná situace panuje jak v České republice, tak i v jiných zemích světa včetně USA,“ dodává Chochola. Jako očistnou pro český právní trh hodnotí ekonomickou situaci Karel Muzikář, partner společnosti Weil, Gotshal & Manges. „Práce se přerozděluje a koncentruje, takže posilují kvalitní kanceláře. Lidé a firmy bedlivě sledují, komu své prostředky svěřují,“ uvedl. O počtu transakcí ale rozhoduje i obor práva, kterému se daná kancelář nejvíce věnuje. „V době ekonomického útlumu dochází přirozeně k úbytku zakázek v oborech, jako jsou například fúze a akvizice,“ říká Robert Němec, partner společnosti PRK Partners. Jak se s krizí vypořádává tradiční vítěz zrušené kategorie Největší právnická firma roku? Stručně řečeno – po svém, což znamená, že firma opět vyrostla. Oproti loňsku totiž rozšířila tým o více než desetinu nových zaměstnanců. Nových právníků ještě přibylo. „Částečně jsme obměnili právní tým, protože jsme analyzovali obchodní příležitosti a také jsme zavedli nový model hodnocení,“ vysvětluje Jaroslav Havel, partner společnosti Havel, Holásek & Partners. „Objem tržeb za právní služby letos výrazně překoná hranici 300 milionů korun, což bude opět představovat dvouciferný procentní růst proti roku 2010 a i cíl pro příští rok bude obdobný,“ tvrdí Havel. Napomáhá tomu jak rostoucí slovenská pobočka, tak především fakt, že firma letos získala přibližně stovku nových klientů, mezi nimiž je i přes dvacet z veřejného sektoru. Zkušenost největší právní firmy v Česku potvrzuje, že v době krize a pesimistických očekávání lidé sázejí na jistotu a osvědčenou kvalitu. Současnost přeje nejsilnějším hráčům, kteří si své jméno vybudovali ještě před propuknutím krize.

Právnická firma roku 2011 Soutěžní kategorie*Vítězná právnická firma
Právo obchodních společností včetně hospodářské soutěže*Kocián Šolc Balaštík Developerské a nemovitostní projekty*Salans
Fúze a akvizice*Weil, Gotshal & Manges
Restrukturalizace a insolvence*Clifford Chance
Řešení sporů a arbitráže*Weil, Gotshal & Manges
Bankovnictví a finance*PRK Partners
Telekomunikace a média*Baker & McKenzie
Duševní vlastnictví*Čermák a spol.
Právo informačních technologií*Rowan Legal
Sportovní právo*KŠD Šťovíček
Pracovní právo*PRK Partners Veřejné zakázky*Havel, Holásek & Partners
Trestní právo*Brož & Sokol & Novák
Daňové právo*White & Case
Právnická firma roku 2011 pro domácí kancelář*PRK Partners
Právnická firma roku 2011 pro mezinárodní kancelář*Weil, Gotshal & Manges

pramen: Epravo.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít