Doba papírová pomalu končí

17. července 2014, 11:25 - Petr Švihel
17. července 2014, 11:25

Ještě před třemi roky si na elektronickou komunikaci a na skartaci papíru málokterá společnost troufla, říká Martin Ohlídal, konzultant společnosti Sabris a člen programového týmu konference Docuride. V poslední době je tomu více nakloněná legislativa a podle našich informací i státní správa.

Na vnitropodnikovou komunikaci se zaměřujete. Co jsou podle vašich zkušeností nejčastější chyby v komunikaci v rámci firmy?

Téma komunikace je velmi široké. Rozhodně nejčastější chybou je nekomunikace. Chybují především jednotlivci, v tomto případě manažeři, kteří si svou roli v komunikaci zjednodušují a komunikaci podceňují. Často to souvisí s mylnou představou o výkonu manažerské funkce. Manažer je v první řadě komunikátor, někdo, kdo komunikaci zprostředkovává, aktivně vyvolává a zefektivňuje a kdo neustále balancuje ve svých rolích „mluvčího svých podřízených vůči firmě, mluvčího firmy vůči zaměstnancům, komunikátora mezi firmou a jejími partnery či zákazníky a organizátora komunikace svých procesů a agend vůči jiným procesům a agendám“. Kromě toho, že se to manažeři nemají kde učit, firmy většinou tuto dost zásadní část jejich role nepodporují. Pak je samozřejmě jedno, kolik interních komunikačních kanálů se technologicky a formálně vytvoří, protože ti, kdo by je měli oživit a využít, na ně nemají čas ani motivaci.

Jaké je pokrytí elektronické komunikace ve firmách? Nejsou české firmy ještě příliš závislé na papíru?

V tomto směru lze konstatovat, že papír je na ústupu. Ještě před třemi roky si na elektronickou komunikaci a na skartaci papíru málokterá společnost troufla. V poslední době je tomu více nakloněná legislativa a podle našich informací i státní správa. Nejvíce je to znát u archivace přijatých faktur, kdy někteří naši zákazníci již přešli k činům a papírové faktury po převedení do elektronické podoby skartují.

Co by to případně mohlo změnit?

Myslím, že je to na dobré cestě. Samozřejmě jsou i společnosti, které mají stále obavy a nad myšlenkou výhradně elektronické komunikace se jen usmívají. Ale papírů už začínají mít opravdu všichni dost. My se snažíme myšlenku elektronické komunikace maximálně podpořit a ukázat nejen našim zákazníkům, jak na to. A tomu napomáhá i konference Docuride, která má za cíl napomoci firmám ve snaze jít cestou „bez papírů“.

Letošní už sedmý ročník odborné konference o digitalizaci a elektronických dokumentech Docuride má jako jedno z hlavních témat legislativu v České republice i v EU. Co se chystá za právní úpravy?

Nerad bych předbíhal přednášky našich hlavních hostů, kterými jsou Radim Polčák, vedoucí Ústavu práva a technologií z Právnické fakulty Masarykovy univerzity, a Ondřej Felix, hlavní architekt e-governmentu na Ministerstvu vnitra ČR. Mezi nejdůležitější změny, které nás čekají, patří unijní směrnice eIDAS Regulation of the European Parliament and of the Council on electronic identification and trust services for electronic transactions in the internal market, která by měla vejít v platnost k 1. 1. 2015 a která sjednotí roztříštěné a zastaralé principy týkající se především elektronické identifikace a důvěryhodných služeb, dosud platné v jednotlivých zemích EU.

Je podle vás právní úprava dostatečná, nebo jsou zde nějaké nešvary?

Odpověděl bych, že je nutná a potřebná. S ohledem na stále větší integraci EU, rychlost, jakou se ubírají technologie vpřed, a „elektronizaci EU“ je inventura v oblasti elektronických dokumentů a jejich integrity, autenticity a autorizace opravdu potřebná. Nešvary se teprve objeví, a to nejen s příchodem nařízení eIDAS, ale zároveň s tím, jak je jednotlivé země zapracují do svých legislativ.

Probírat se bude i role elektronické komunikace mezi firmami. Jaká je vize blízké budoucnosti? Jaké trendy mohou firmy v elektronické komunikaci očekávat?

Elektronická komunikace je díky postupující „e-legislativě“ a především díky stále vyšším požadavkům na rychlost a přesnost reakce čím dál více věcí výměny dat přímo mezi systémy. Člověk je ze všech článků komunikace tím nejméně spolehlivým a nejvíce chybujícím, což vede řadu firem k hledání cest elektronické výměny dat namísto produkování klasických či elektronických dokumentů. Je to samozřejmě výzva, protože vlastníci procesních kroků mohou být tímto trendem odříznuti nejen od výkonu komunikace, ale také od kontroly, kterou by měli vykonávat. Klasická řešení elektronické výměny dat tak budou potřebovat nové přístupy, a tedy i nové technologie. Ty by měly eliminovat lidskou omylnost a přitom zabránit, aby se komunikace stala „black boxem“, který nejde ani monitorovat, ani řídit. Dalším trendem je nepochybně rozšiřování elektronické mezifiremní komunikace na mnohem větší okruh společností. Jakmile se libovolné společnosti podaří získávat většinu dat od partnerů do systému napřímo, bez papíru a bez mailu, hledá cestu, jak na elektronickou platformu převést i ta zbývající data, která ještě přicházejí nedigitálními kanály. Jinými slovy trend, který nás čeká, by se s nadsázkou dal označit jako „elektronická výměna dat pro všechny“.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery?…
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Technologie
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Člověk převlečený za sedadlo? Ito je při vývoji autonomních vozů potřeba
Změřte si rychlost internetu
Google nakonec koupí jen část HTC. Na Tchaj-wan za to pošle 1,1 miliardy dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít