Do Vyškova s ním

24. října 2012, 12:09 - Pavel Páral, Euro
24. října 2012, 12:09

Vládní dislokační komisi se podařil – patrně nechtěně – dobrý žertík, když navrhla pro Nejvyšší kontrolní úřad novou budovu stojící ve Vyškově. Vyvolala tím na příslušném úřadu zděšení i pobouření poslanců, kteří mají v pravomoci rozhodovat, ve kterém městě má ten který úřad sídlit.

Když ale viceprezident NKÚ Miloslav Kala začal hořekovat nad tím, že se kontroloři do Vyškova rozhodně stěhovat nebudou a raději si najdou v Praze jinou práci, napadá člověka, zda ta dislokační komise neměla přece jenom dobrý nápad. Nejvyšší kontrolní úřad sice usilovně kontroluje a stále odhaluje jakési nedostatky, ale téměř ze sta procent jde o vykonstruovaná obvinění na základě neúplných informací. Odborná erudice kontrolorů je evidentně nevelká a autorita úřadu nevalná. NKÚ je nakonec už půl roku bez prezidenta a nikomu to vlastně nevadí.

O kvalitě státní kontroly vypovídá i čerstvá kauza v Lesích ČR, kdy nedávný audit NKÚ našel spoustu hloupostí a vinil kde koho z nekalostí, ale ve skutečnosti nic podstatného neodhalil. Evidentně cinknutých zakázek za více než miliardu korun si ani nevšiml. Možná proto, že ze zveřejněných informací až příliš čiší podezření, že přinejmenším část peněz sloužila k financování volební kampaně jedné politické strany před volbami v roce 2010.

Stát potřebuje kontrolní instituci, která bude fungovat zcela jinak a bude mít autoritu, jakou mají právem Nejvyšší účetní dvory v západních zemích. K tomu by ovšem bylo potřeba současný, evidentně nereformovatelný sbor rozehnat a postavením nové instituce pověřit člověka s jednak vysokou morální integritou, ale také s mimořádnými zkušenostmi z velkých auditorských firem. A z podobného prostředí by měli být i klíčoví zaměstnanci úřadu.


Čtěte další komentáře Pavla Párala

Zelená cesta do pekla

Bulík na nose

Jsme Češi. A Slováci


Taková kontrolní instituce by byla bezpochyby velmi účinným a poměrně rychle realizovatelným protikorupčním nástrojem. A to je možná také důvod, proč se NKÚ nerozpustí přestěhováním do Vyškova, ale najde se mu nějaká pěkná zánovní skleněná budova v Praze a také nějaký podařený prezident z řad vysloužilých či aktivních politiků.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující…
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Technologie
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Člověk převlečený za sedadlo? Ito je při vývoji autonomních vozů potřeba
Změřte si rychlost internetu
Google nakonec koupí jen část HTC. Na Tchaj-wan za to pošle 1,1 miliardy dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít