Do Vyškova s ním

24. října 2012, 12:09 - Pavel Páral, Euro
24. října 2012, 12:09

Vládní dislokační komisi se podařil – patrně nechtěně – dobrý žertík, když navrhla pro Nejvyšší kontrolní úřad novou budovu stojící ve Vyškově. Vyvolala tím na příslušném úřadu zděšení i pobouření poslanců, kteří mají v pravomoci rozhodovat, ve kterém městě má ten který úřad sídlit.

Když ale viceprezident NKÚ Miloslav Kala začal hořekovat nad tím, že se kontroloři do Vyškova rozhodně stěhovat nebudou a raději si najdou v Praze jinou práci, napadá člověka, zda ta dislokační komise neměla přece jenom dobrý nápad. Nejvyšší kontrolní úřad sice usilovně kontroluje a stále odhaluje jakési nedostatky, ale téměř ze sta procent jde o vykonstruovaná obvinění na základě neúplných informací. Odborná erudice kontrolorů je evidentně nevelká a autorita úřadu nevalná. NKÚ je nakonec už půl roku bez prezidenta a nikomu to vlastně nevadí.

O kvalitě státní kontroly vypovídá i čerstvá kauza v Lesích ČR, kdy nedávný audit NKÚ našel spoustu hloupostí a vinil kde koho z nekalostí, ale ve skutečnosti nic podstatného neodhalil. Evidentně cinknutých zakázek za více než miliardu korun si ani nevšiml. Možná proto, že ze zveřejněných informací až příliš čiší podezření, že přinejmenším část peněz sloužila k financování volební kampaně jedné politické strany před volbami v roce 2010.

Stát potřebuje kontrolní instituci, která bude fungovat zcela jinak a bude mít autoritu, jakou mají právem Nejvyšší účetní dvory v západních zemích. K tomu by ovšem bylo potřeba současný, evidentně nereformovatelný sbor rozehnat a postavením nové instituce pověřit člověka s jednak vysokou morální integritou, ale také s mimořádnými zkušenostmi z velkých auditorských firem. A z podobného prostředí by měli být i klíčoví zaměstnanci úřadu.


Čtěte další komentáře Pavla Párala

Zelená cesta do pekla

Bulík na nose

Jsme Češi. A Slováci


Taková kontrolní instituce by byla bezpochyby velmi účinným a poměrně rychle realizovatelným protikorupčním nástrojem. A to je možná také důvod, proč se NKÚ nerozpustí přestěhováním do Vyškova, ale najde se mu nějaká pěkná zánovní skleněná budova v Praze a také nějaký podařený prezident z řad vysloužilých či aktivních politiků.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít