Do třetice ne!

11. ledna 2008, 16:50 - Mgr. Rudolf Marek
11. ledna 2008, 16:50

Pandur II Mgr.

Ani třetí kolo jednání ministerstva obrany s výrobcem obrněných transportérů nic nezměnilo. Ministerstvo o pandury nestojí. První kolo se neslo v duchu vypovězení kontraktu pro nesplnění smluvních podmínek. Na druhé česká strana nepřišla s žádným návrhem na řešení situace. Ve třetím už zástupci dodavatele, rakouské firmy Steyr-Daimler-Puch Spezialfahrzeug z amerického konsorcia General Dynamics, ztratili trpělivost. Předložili požadavek, aby ministerstvo obrany vzalo neprodleně a bezpodmínečně zpět odstoupení od smlouvy a okamžitě převzalo a zaplatilo 17 dosud vyrobených vozidel. Přeloženo z právnické řeči, byla to poslední výzva před podáním žaloby. Američtí právníci tedy mohou začít s přípravou podání k arbitrážnímu, případně jinému soudu. Ministerstvo se však mezinárodní arbitráže neobává. Smlouvu na dodávku pandurů uzavřelo s firmou Defendia CZ, účelově pro tento obchod založenou v Česku společností Steyr, a tak by k žalobám o náhradu škody měly být příslušné české obecné soudy. Tento argument se ovšem Američanům nezdá relevantní a hodlají se odvolat na dohodu o ochraně investic. Ministerstvo považuje odstoupení od smlouvy z 11. prosince 2007 za důvodné a platné. Označuje ho za důsledek nesplnění podmínek smlouvy ze strany dodavatele, konkrétně o nedodržení termínu dodávky, a neúspěch transportéru v kontrolních zkouškách.
Advokát Jiří Všetečka z advokátní kanceláře Všetečka & Seifert a spol. se domnívá, že pozice ministerstva je silná. „Bude nutné nejprve prokázat, zda se vůbec jednalo o investici, tím spíše o investici zmařenou,“ soudí. Českou pozici navíc posílil protinávrh ministerstva ze třetího kola jednání: okamžitě uskutečnit zkoušky obrněného transportéru nezávislou akreditovanou zkušebnou, která by byla vybrána po dohodě obou stran a která by ověřila, zda transportéry splňují technické požadavky podle původní smlouvy. Zástupci zbrojovky návrh jednoznačně odmítli a jednání bylo ihned poté na návrh americké strany ukončeno.
Poradcem při sjednávání kontraktu byla společnost PricewaterhouseCoopers. Podle informace týdeníku EURO ji však v souvislosti s výpovědí smlouvy už nikdo z ministerstva nekontaktoval. Ministryně obrany Vlasta Parkanová po dotazu týdeníku EURO naznačila, že aktuální vyhodnocení potřeb české armády na obrněná vozidla je hotové a do konce ledna vládě navrhne další postup.
Prozatímní výsledek jednání je zdrcující zejména pro tucet českých subdodavatelů od přerovské Meopty, Leteckých přístrojů Praha po zbrojařské závody v Novém Jičíně, Šternberku a Vsetíně, které do vybudování subdodavatelských kapacit a již provedených dodávek pro 17 pandurů, zaparkovaných ve Vídni, vložily přes 300 milionů korun. Nemluvě o tom, že Defendia jim garantovala do roku 2012 zakázky za čtyři miliardy a dalších 20 miliard měly činit offsetové programy pro civilní sektor. Jakým způsobem ministerstvo změkčí dopady zrušené zakázky na české zbrojařské firmy, dosud není známo, ale má to být součástí lednového materiálu pro vládu. Bude jistě zajímavé, jak to chce ministerstvo udělat, když všechny subdodavatelské smlouvy mají české firmy podepsány s Defendií.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se…
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Technologie
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít