Do třetice ne!

11. ledna 2008, 16:50 - Mgr. Rudolf Marek
11. ledna 2008, 16:50

Pandur II Mgr.

Ani třetí kolo jednání ministerstva obrany s výrobcem obrněných transportérů nic nezměnilo. Ministerstvo o pandury nestojí. První kolo se neslo v duchu vypovězení kontraktu pro nesplnění smluvních podmínek. Na druhé česká strana nepřišla s žádným návrhem na řešení situace. Ve třetím už zástupci dodavatele, rakouské firmy Steyr-Daimler-Puch Spezialfahrzeug z amerického konsorcia General Dynamics, ztratili trpělivost. Předložili požadavek, aby ministerstvo obrany vzalo neprodleně a bezpodmínečně zpět odstoupení od smlouvy a okamžitě převzalo a zaplatilo 17 dosud vyrobených vozidel. Přeloženo z právnické řeči, byla to poslední výzva před podáním žaloby. Američtí právníci tedy mohou začít s přípravou podání k arbitrážnímu, případně jinému soudu. Ministerstvo se však mezinárodní arbitráže neobává. Smlouvu na dodávku pandurů uzavřelo s firmou Defendia CZ, účelově pro tento obchod založenou v Česku společností Steyr, a tak by k žalobám o náhradu škody měly být příslušné české obecné soudy. Tento argument se ovšem Američanům nezdá relevantní a hodlají se odvolat na dohodu o ochraně investic. Ministerstvo považuje odstoupení od smlouvy z 11. prosince 2007 za důvodné a platné. Označuje ho za důsledek nesplnění podmínek smlouvy ze strany dodavatele, konkrétně o nedodržení termínu dodávky, a neúspěch transportéru v kontrolních zkouškách.
Advokát Jiří Všetečka z advokátní kanceláře Všetečka & Seifert a spol. se domnívá, že pozice ministerstva je silná. „Bude nutné nejprve prokázat, zda se vůbec jednalo o investici, tím spíše o investici zmařenou,“ soudí. Českou pozici navíc posílil protinávrh ministerstva ze třetího kola jednání: okamžitě uskutečnit zkoušky obrněného transportéru nezávislou akreditovanou zkušebnou, která by byla vybrána po dohodě obou stran a která by ověřila, zda transportéry splňují technické požadavky podle původní smlouvy. Zástupci zbrojovky návrh jednoznačně odmítli a jednání bylo ihned poté na návrh americké strany ukončeno.
Poradcem při sjednávání kontraktu byla společnost PricewaterhouseCoopers. Podle informace týdeníku EURO ji však v souvislosti s výpovědí smlouvy už nikdo z ministerstva nekontaktoval. Ministryně obrany Vlasta Parkanová po dotazu týdeníku EURO naznačila, že aktuální vyhodnocení potřeb české armády na obrněná vozidla je hotové a do konce ledna vládě navrhne další postup.
Prozatímní výsledek jednání je zdrcující zejména pro tucet českých subdodavatelů od přerovské Meopty, Leteckých přístrojů Praha po zbrojařské závody v Novém Jičíně, Šternberku a Vsetíně, které do vybudování subdodavatelských kapacit a již provedených dodávek pro 17 pandurů, zaparkovaných ve Vídni, vložily přes 300 milionů korun. Nemluvě o tom, že Defendia jim garantovala do roku 2012 zakázky za čtyři miliardy a dalších 20 miliard měly činit offsetové programy pro civilní sektor. Jakým způsobem ministerstvo změkčí dopady zrušené zakázky na české zbrojařské firmy, dosud není známo, ale má to být součástí lednového materiálu pro vládu. Bude jistě zajímavé, jak to chce ministerstvo udělat, když všechny subdodavatelské smlouvy mají české firmy podepsány s Defendií.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít