Do Štrasburku míří další spor

09. ledna 2006, 00:00 - JANA MLČOCHOVÁ, PETR HAVEL
09. ledna 2006, 00:00

KVÓTY NA CUKR Společnost Eastern Sugar B. V., majitel druhého největšího výrobce cukru v Česku, připravuje stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva. Důvodem je údajně nespravedlivý systém přidělování cukerných kvót.

Vláda už podruhé znemožnila Ústavnímu soudu, aby rozhodl o nařízení stanovujícím cukerné kvóty.  foto: Profit - Martin Siebert

KVÓTY NA CUKR Společnost Eastern Sugar B. V., majitel druhého největšího výrobce cukru v Česku, připravuje stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva. Důvodem je údajně nespravedlivý systém přidělování cukerných kvót.

Česká republika se zřejmě bude bránit další žalobě ve Štrasburku. „Společnosti Eastern se nedostává rovnocenného zákonného zacházení,“ říká generální ředitel Eastern Sugar ČR Štěpán Hodač. Společnost si stěžuje, že vládní systém přidělování cukerných kvót je nespravedlivý. „Česká vláda poškodila naše vlastnická práva a svobodu podnikání,“ upozorňuje Hodač. Dodal, že Eastern požádá o náhradu ušlého zisku na základě znaleckých posudků.

EASTERN: SYSTÉM POŠKODIL INVESTICI

Stížnost následuje po rozhodčím řízení, které firma Eastern zahájila proti české vládě v březnu 2005. Napadá v něm systém přidělování cukerných kvót. V roce 2003 vláda totiž snížila kvótu Easternu o 43,3 procenta a navzdory námitkám ji na této úrovni ponechala. To podle zástupců společnosti poškodilo její investici v České republice.

Rozhodčí řízení dosud neskončilo. Hodač říká, že právní zástupce společnosti Eastern přijede 12. ledna, aby dopracoval podrobnosti stížnosti do Štrasburku. „Českým úřadům se opakovaně nepodařilo odstranit nespravedlivý systém přidělování cukerných kvót, což nutí naše akcionáře obrátit se na soudní orgány na mezinárodní úrovni,“ tvrdí Hodač. Dodává, že stížnost má být podána co nejdříve, ještě před ukončením rozhodčího řízení. Přesné datum neuvedl, ale podle něj bude známo ještě v lednu.

MĚNÍCÍ SE NAŘÍZENÍ

Spor mezi vládou a společností Eastern vyvrcholil 21. prosince 2005, kdy se vláda rozhodla převést přidělování cukerných kvót pod nové nařízení. To údajně zachovává systém kvót a startuje některé přípravy na nové nařízení Evropské unie ohledně cukru, jež bude vydáno v roce 2006. Převod zabránil možnému zrušení dosud platného systému Ústavním soudem, který o něm měl rozhodovat 5. ledna. Jednání však odložil. Postup Ústavního soudu nehodlá Hodač komentovat. Firma totiž není účastníkem řízení. „Je to už podruhé, co vláda znemožnila Ústavnímu soudu rozhodnout o systému cukerných kvót,“ upozorňuje poslanec za ODS Miloslav Kučera, jeden z iniciátorů stížnosti k Ústavnímu soudu a člen zemědělského výboru Poslanecké sněmovny. V roce 2001 byl systém kvót uzákoněn vládním nařízením číslo 114, které bylo rovněž napadeno u Ústavního soudu. „Ale ještě než mohl soud rozhodnout, vláda toto nařízení zrušila a v roce 2004 vydala nové nařízení, kterým systém zachovala,“ říká Kučera.

„Domnívám se, že předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský pracuje pro vládu,“ tvrdí Kučera s poukazem na to, že vládní rozhodnutí o zrušení vyhlášky bylo přijato jen několik dní předtím, než o něm měl rozhodovat Ústavní soud. Jiří Felčárek z tiskového oddělení ministerstva zemědělství sdělil, že načasování schválení nového nařízení je pouze shodou náhod. Uvedl, že nové nařízení bylo nezbytné k harmonizaci domácího trhu cukru s Evropskou unií.

Odborníci namítají, že nové unijní nařízení týkající se cukru bude schváleno až za několik dalších měsíců, takže přijímání nových vnitrostátních předpisů je předčasné. „Je to jen výmluva,“ domnívá se stínový ministr zemědělství ODS Jan Papež. „Vláda ukazuje, že si neváží Ústavního soudu a ústavního pořádku,“ tvrdí.

**EASTERN SUGAR

Skupina Eastern Sugar vznikla v roce 1991 zakoupením největšího cukrovaru ve střední Evropě, který se nachází v Maďarské republice. Firma zpracovává cukrovou řepu a její prvořadou obchodní činností je výroba cukru v kvalitě Evropské unie na pokrytí požadavků spotřebitelů na domácích trzích.

V současnosti Eastern Sugar provozuje pět výrobních závodů ve třech zemích (po jednom v Maďarsku a na Slovensku, tři v České republice) a dohromady ročně vyrábí přibližně 300 tisíc tun cukru. Díky tomuto patří společnost mezi hlavní zpracovatele cukrové řepy v regionu. Kromě výrobků z řepného cukru firma nabízí i řepnou melasu a pelety. Tyto výrobky jsou dodávány na domácí trhy i na export do zahraničí.

JANA MLČOCHOVÁ, Czech Business Weekly; PETR HAVEL, autor je agrární analytik

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít