Do Starobrna přijde Heineken

05. května 2003, 00:00 - (iza, čtk)
05. května 2003, 00:00

Nizozemský pivovar Heineken převezme většinový podíl ve svém rakouském rivalovi BBAG a na středoevropském trhu s pivem tak vznikne nový klíčový hráč. Skupina BBAG dosud ovládala mimo jiné také moravský pivovar Starobrno. O chystané změně vlastnické struktury již Profit jako první informoval (čísla 17 a 18).

Nizozemský pivovar Heineken převezme většinový podíl ve svém rakouském rivalovi BBAG a na středoevropském trhu s pivem tak vznikne nový klíčový hráč. Skupina BBAG dosud ovládala mimo jiné také moravský pivovar Starobrno. O chystané změně vlastnické struktury již Profit jako první informoval (čísla 17 a 18).

Rakouskou společnost chtělo převzít podle různých informací několik pivovarů, včetně společností SAB Miller, Interbrew, Scottish & Newcastle nebo Carlsberg. Zástupci BBAG potvrdili, že Heineken podal ze všech zájemců celkově nejlepší i finančně nejvyšší nabídku. Heineken získá minimálně 75 procent akcií společnosti GeBAG, která ovládá 68,7 procenta akcií BBAG. Nizozemci ale nevylučují, že firmu GeBAG zcela ovládnou. Až Heineken transakci dokončí, vytvoří spolu s BBAG novou společnost s názvem Brau Union AG, která bude nástupcem firmy GeBAG. Pokud Nizozemci ovládnou celý podíl v BBAG, zaplatí za něj zhruba 1,9 miliardy eur. Přechod středoevropských aktivit Heinekenu do Brau Union se očekává v červenci příštího roku. Tomu bude předcházet odsouhlasení akcionářů GeBAG, potvrzení protimonopolním úřadem a nabídka na odkup akcií menšinovým akcionářům BBAG.

U nás žádný otřes ve struktuře

Společnost Starobrno po vstupu Heinekenu do BBAG neočekává žádné strukturální změny. V budoucnu by mělo dojít podle členky představenstva Starobrna Jarmily Lacinové spíše k posílení pozic společnosti. „Je to rovnoprávné partnerství a nově vzniklá Brau Union AG má být řídícím orgánem pro teritoria střední Evropy,“ uvedla Lacinová. Očekávanou akvizici podle jejích slov přivítali všichni včetně vedení rakouského koncernu. Heineken považují za silného partnera, se kterým mohou pokračovat v dalším rozvoji. Regionální trh obsadí nová skupina odhadem z 27 procent, což reprezentuje 26 milionů hektolitrů piva. Starobrno předloni koupilo znojemský pivovar Hostan a na českém trhu se podílí asi pěti procenty.

Zaměření na jižní Moravu

Brau Union nebude usilovat o rozsáhlou expanzi na český trh s pivem. Společnost bude nadále zaměřena na jižní Moravu. „Chceme se zaměřit hlavně na další posilování naší pozice na jižní Moravě,“ řekl šéf BBAG a budoucí předseda představenstva Brau Union Karl Büche. K otázce na rozšiřování vlivu na českém trhu dodal, že „v České republice zbývá už jen málo cílů“. Pivovar Starobrno se poprvé v rakouském vlastnictví v roce 2000 dostal po mohutných investicích do zisku 1,9 milionu Kč. O rok později již vyplatil čtyřkorunovou dividendu z čistého zisku 7,3 milionu korun. Za loňský rok si akcionáři připíší na jednu akcii podíl 25 Kč při devítiprocentním posílení tržeb na 1,106 miliardy korun. V ýstav spolu s Hostanem dosáhl 780 tisíc hektolitrů piva.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít