Do Starobrna přijde Heineken

05. května 2003, 00:00 - (iza, čtk)
05. května 2003, 00:00

Nizozemský pivovar Heineken převezme většinový podíl ve svém rakouském rivalovi BBAG a na středoevropském trhu s pivem tak vznikne nový klíčový hráč. Skupina BBAG dosud ovládala mimo jiné také moravský pivovar Starobrno. O chystané změně vlastnické struktury již Profit jako první informoval (čísla 17 a 18).

Nizozemský pivovar Heineken převezme většinový podíl ve svém rakouském rivalovi BBAG a na středoevropském trhu s pivem tak vznikne nový klíčový hráč. Skupina BBAG dosud ovládala mimo jiné také moravský pivovar Starobrno. O chystané změně vlastnické struktury již Profit jako první informoval (čísla 17 a 18).

Rakouskou společnost chtělo převzít podle různých informací několik pivovarů, včetně společností SAB Miller, Interbrew, Scottish & Newcastle nebo Carlsberg. Zástupci BBAG potvrdili, že Heineken podal ze všech zájemců celkově nejlepší i finančně nejvyšší nabídku. Heineken získá minimálně 75 procent akcií společnosti GeBAG, která ovládá 68,7 procenta akcií BBAG. Nizozemci ale nevylučují, že firmu GeBAG zcela ovládnou. Až Heineken transakci dokončí, vytvoří spolu s BBAG novou společnost s názvem Brau Union AG, která bude nástupcem firmy GeBAG. Pokud Nizozemci ovládnou celý podíl v BBAG, zaplatí za něj zhruba 1,9 miliardy eur. Přechod středoevropských aktivit Heinekenu do Brau Union se očekává v červenci příštího roku. Tomu bude předcházet odsouhlasení akcionářů GeBAG, potvrzení protimonopolním úřadem a nabídka na odkup akcií menšinovým akcionářům BBAG.

U nás žádný otřes ve struktuře

Společnost Starobrno po vstupu Heinekenu do BBAG neočekává žádné strukturální změny. V budoucnu by mělo dojít podle členky představenstva Starobrna Jarmily Lacinové spíše k posílení pozic společnosti. „Je to rovnoprávné partnerství a nově vzniklá Brau Union AG má být řídícím orgánem pro teritoria střední Evropy,“ uvedla Lacinová. Očekávanou akvizici podle jejích slov přivítali všichni včetně vedení rakouského koncernu. Heineken považují za silného partnera, se kterým mohou pokračovat v dalším rozvoji. Regionální trh obsadí nová skupina odhadem z 27 procent, což reprezentuje 26 milionů hektolitrů piva. Starobrno předloni koupilo znojemský pivovar Hostan a na českém trhu se podílí asi pěti procenty.

Zaměření na jižní Moravu

Brau Union nebude usilovat o rozsáhlou expanzi na český trh s pivem. Společnost bude nadále zaměřena na jižní Moravu. „Chceme se zaměřit hlavně na další posilování naší pozice na jižní Moravě,“ řekl šéf BBAG a budoucí předseda představenstva Brau Union Karl Büche. K otázce na rozšiřování vlivu na českém trhu dodal, že „v České republice zbývá už jen málo cílů“. Pivovar Starobrno se poprvé v rakouském vlastnictví v roce 2000 dostal po mohutných investicích do zisku 1,9 milionu Kč. O rok později již vyplatil čtyřkorunovou dividendu z čistého zisku 7,3 milionu korun. Za loňský rok si akcionáři připíší na jednu akcii podíl 25 Kč při devítiprocentním posílení tržeb na 1,106 miliardy korun. V ýstav spolu s Hostanem dosáhl 780 tisíc hektolitrů piva.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí? Jaké jsou platy lékařů a sester?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Zkušený řidič poráží autonomní řízení. Nesplete si igelitku…
Až se zima zeptá… Renault představil Duster vybavený pásy, který odolá i granátům
Jak číst značení pneumatik a co znamenají zkratky na boku pneumatiky
Volkswagen T-Roc používá techniku Golfu. Je to už čtvrté SUV od VW
Test motocyklu Moto Guzzi Audace Carbon: Uhlíkový svalovec
Technologie
YotaPhone 3: Rusové znovu přidali e-ink displej na záda telefonu
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít