Do Starobrna přijde Heineken

05. května 2003, 00:00 - (iza, čtk)
05. května 2003, 00:00

Nizozemský pivovar Heineken převezme většinový podíl ve svém rakouském rivalovi BBAG a na středoevropském trhu s pivem tak vznikne nový klíčový hráč. Skupina BBAG dosud ovládala mimo jiné také moravský pivovar Starobrno. O chystané změně vlastnické struktury již Profit jako první informoval (čísla 17 a 18).

Nizozemský pivovar Heineken převezme většinový podíl ve svém rakouském rivalovi BBAG a na středoevropském trhu s pivem tak vznikne nový klíčový hráč. Skupina BBAG dosud ovládala mimo jiné také moravský pivovar Starobrno. O chystané změně vlastnické struktury již Profit jako první informoval (čísla 17 a 18).

Rakouskou společnost chtělo převzít podle různých informací několik pivovarů, včetně společností SAB Miller, Interbrew, Scottish & Newcastle nebo Carlsberg. Zástupci BBAG potvrdili, že Heineken podal ze všech zájemců celkově nejlepší i finančně nejvyšší nabídku. Heineken získá minimálně 75 procent akcií společnosti GeBAG, která ovládá 68,7 procenta akcií BBAG. Nizozemci ale nevylučují, že firmu GeBAG zcela ovládnou. Až Heineken transakci dokončí, vytvoří spolu s BBAG novou společnost s názvem Brau Union AG, která bude nástupcem firmy GeBAG. Pokud Nizozemci ovládnou celý podíl v BBAG, zaplatí za něj zhruba 1,9 miliardy eur. Přechod středoevropských aktivit Heinekenu do Brau Union se očekává v červenci příštího roku. Tomu bude předcházet odsouhlasení akcionářů GeBAG, potvrzení protimonopolním úřadem a nabídka na odkup akcií menšinovým akcionářům BBAG.

U nás žádný otřes ve struktuře

Společnost Starobrno po vstupu Heinekenu do BBAG neočekává žádné strukturální změny. V budoucnu by mělo dojít podle členky představenstva Starobrna Jarmily Lacinové spíše k posílení pozic společnosti. „Je to rovnoprávné partnerství a nově vzniklá Brau Union AG má být řídícím orgánem pro teritoria střední Evropy,“ uvedla Lacinová. Očekávanou akvizici podle jejích slov přivítali všichni včetně vedení rakouského koncernu. Heineken považují za silného partnera, se kterým mohou pokračovat v dalším rozvoji. Regionální trh obsadí nová skupina odhadem z 27 procent, což reprezentuje 26 milionů hektolitrů piva. Starobrno předloni koupilo znojemský pivovar Hostan a na českém trhu se podílí asi pěti procenty.

Zaměření na jižní Moravu

Brau Union nebude usilovat o rozsáhlou expanzi na český trh s pivem. Společnost bude nadále zaměřena na jižní Moravu. „Chceme se zaměřit hlavně na další posilování naší pozice na jižní Moravě,“ řekl šéf BBAG a budoucí předseda představenstva Brau Union Karl Büche. K otázce na rozšiřování vlivu na českém trhu dodal, že „v České republice zbývá už jen málo cílů“. Pivovar Starobrno se poprvé v rakouském vlastnictví v roce 2000 dostal po mohutných investicích do zisku 1,9 milionu Kč. O rok později již vyplatil čtyřkorunovou dividendu z čistého zisku 7,3 milionu korun. Za loňský rok si akcionáři připíší na jednu akcii podíl 25 Kč při devítiprocentním posílení tržeb na 1,106 miliardy korun. V ýstav spolu s Hostanem dosáhl 780 tisíc hektolitrů piva.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít