Do práce letadlem

16. června 2012, 18:56 - Pavel Trčala
16. června 2012, 18:56

Kolik zaplatíte v Jižní Africe na daních? Potřebujete na jednání kravatu, nebo spíš tvrdé lokte? A proč létají mnozí byznysmeni do práce každý den letadlem? Přinášíme přehled specifik jihoafrického podnikatelského prostředí.

 Foto: Profimedia.com

Jižní Afrika používala dříve daňový systém, který určoval výšku odvodů na základě zdrojů příjmů. To znamenalo, že se danily pouze příjmy z jihoafrických zdrojů. Avšak od roku 2001 platí pro obyvatele Jihoafrické republiky zdanění celosvětových příjmů.

Pokud nejste residenty Jihoafrické republiky, budete daněni pouze z jihoafrických zdrojů příjmu. Pokud setrváváte v Jižní Africe v daném roce více než 183 dní, budete považováni za daňové residenty.

Platby daní

Daňový rok je od prvního března do konce následujícího února. Firmy a ředitelé firem či členové představenstev platí daňové zálohy dvakrát ročně, poprvé v srpnu a podruhé v únoru. Tyto zálohy jsou vypočítávány na základě předchozích daňových odvodů. Pokud je záloha vyšší než konečný výpočet daně, plátce dostane zpět zůstatek splacené daně plus úroky.

Zaměstnanci platí daň srážkou a zaměstnavatel odvádí daně za zaměstnance měsíčně na základě předchozího daňového přiznání. Zaměstnanci vydělávající méně než 74 tisíc randů (přibližně 180 tisíc korun) za rok nemusejí vyplňovat roční daňové přiznání. Jejich odečtená daň je jejich veškerá daňová odpovědnost.

Korporátní daně

V současné době jsou firemní daně ve výši 28 procent. Některé firmy mohou být považovány za malé podniky se zdaněním pouze deset procent, pokud není zdanitelný příjem vyšší než 300 tisíc randů ročně.

Dividendy a úroky

Místní dividendy ze všech firem jsou osvobozeny od daně. Avšak zahraniční dividendy přijaté jihoafrickými daňovými residenty jsou zdaněny. Zahraniční dividendy mají nárok na osvobození od daně, pokud akcionáři drží minimálně 25 akcií, pokud jsou dividendy vyplaceny společností, v níž obyvatelé Jižní Afriky drží alespoň 10 procent, nebo pokud byly dividendy již nahlášeny jako profit zdanitelný v Jižní Africe.

Byznys prostředí

Jihoafričané jsou v obchodním styku velmi přátelští a otevření, ale jsou známí pro svou přímost a neústupnost. Nizozemská historie se nezapře. Obchodní záležitosti se často řeší v restauraci u jídla. Pro běžná jednání není důležité nosit kravatu.

Česká republika není v Jižní Africe příliš známa, takže zde nemůžete očekávat navazování na československou průmyslovou tradici tak jako v jiných afrických zemích. Jižní Afrika nepatřila do klubu socialistických zemí, které k nám vysílaly studenty, a do kterých my jsme recipročně vysílali traktory. Avšak minimální zkušenost z našimi výrobky nemusí být překážkou. Naopak, můžete nabídnout produkt potencionálnímu zákazníkovi bez jakýchkoli předsudků.

Bezpečnost

Otázka bezpečnosti v Jižní Africe by mohla zabrat celý článek i knihu. Existují renomované konzultantské společnosti, zejména ve Spojených státech a ve Spojeném království, které za nekřesťanské peníze firmám zvažujícím investice v Africe radí, jak kontrolovat bezpečnost manažerů, investic a provozů. Autor tohoto článku připravoval nejednu analýzu bezpečnostních opatření na jihoafrickém trhu pro anglické čí americké klienty. Můžeme vyzradit, že všechna doporučení mají tři hlavní body: buďte opatrní, používejte selský rozum, věřte své intuici.

Jižní Afrika je obrovská země, téměř jako půl kontinentální Evropy. V Jižní Africe jsou centra na život a centra na byznys. Naprosto hlavním byznys centrem je oblast Johannesburgu. Avšak zde je život drsný a lidé, kteří mají na to, aby si mohli pořídit lepší auta, domy či bazény, než mají ostatní, si je musejí setsakramentsky chránit. A hlavně musejí chránit sebe a své rodiny. Žijí tedy životy za velkými ploty a vysokými zdmi.

I tak často slyšíte zprávy o brutálních napadeních, často od lidí, kteří na domech pracují jako zahradníci či uklizečky. Možná i proto vám mohou Jihoafričané připadat jako lidé, kteří nikomu nedůvěřují. Jsou totiž zvyklí žít a dělat byznys v prostředí, ve kterém musíte být stále na pozoru.

Někteří dokonce každodenně podstupují ranní let od oceánu, například z Durbanu, a večerní nazpět, aby mohli svým rodinám dopřát příjemnější prostředí pro život, a to v bezpečnostním i klimatickém ohledu.

Jihoafričané nemohou pustit své děti samotné ze školy či své dospívající samotné na diskotéku. Procházka po večerním městě, jak ji znáte v Trutnově či ve Zlíně, je pro obyvatele Jižní Afriky, zejména v oblasti Johannesburgu, něčím jako science fiction.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít