Article, show

Do Moskvy půjde skvělý diplomat

16. července 2009, 15:39 - Martin Shabu
16. července 2009, 15:39

Pokud nevstoupí v platnost Lisabonská smlouva, hrozí, že český komisař jednoduše nebude

Vicepremiér a ministr zahraničí Jan Kohout v sociální demokracii zažil již nejednoho předsedu. Václava Klause oceňuje za profesionalitu při vedení předsednických summitů a o sobě říká, že by se nerad stal „fachidiotem“. Připravuje se také na dvacetiprocentní úspory a rušení ambasád. Ministerstvu zahraničí říká familiérně „barák“ a jako budoucí agendu českého komisaře by uvítal otázky justice a vnitřních věcí. (Rozhovor se uskutečnil ještě před zavedením víz pro české občany cestující do Kanady; tomuto tématu se věnuje článek na straně 8 – pozn. red.)

EURO: Býval jste vždy spojován s Bruselem. Přesto jste se na ministerstvu naposledy věnoval rozvojové pomoci. Proč? KOHOUT: Každému prospěje změna, aby se z něj nestal „fachidiot“. Když jsem odcházel z Bruselu, zdálo se, že mé zkušenosti s přípravou a výkonem předsednictví nebudou potřeba. Také můj politicko-filozofický náhled nebyl slučitelný s tehdejším hlavním proudem. Dohodli jsme se, že na čas budu sbírat zkušenosti jinde. To, že jsem se mohl věnovat rozvojové spolupráci, se podařilo díky Karlu Schwarzenbergovi.

EURO: Kdybyste měl na starost české předsednictví, myslíte si, že byste mu vtiskl jinou tvář? KOHOUT: To si nemyslím. Vypadalo by to velmi podobně. Bylo přijato mnoho legislativních aktů, odehrála se řada schůzek, připravily se závěry Evropských rad. Tyto věci by nevypadaly zásadně jinak.

EURO: A co Entropa nebo nešťastné vyjádření ke Gaze? KOHOUT: Z pozice náměstka pro Evropu bych to neovlivnil. Moje rezervovanost k mottu „Evropě to osladíme“ byla známá. Rád se hlásím k hlavnímu sloganu: „Evropa bez bariér“.

EURO: První změnou po vašem nástupu do ministerské pozice bylo odvolání náměstka Martina Čermáka. Co za tím rozhodnutím stálo? KOHOUT: To se musíme vrátit zpět do roku 2005, kdy firma Deloitte zpracovala audit. Čermák byl přijat, aby doporučení auditu uvedl v život. Nejen podle mého názoru doporučení nebyla implementována v souladu s auditem…

EURO: Můžete uvést příklad? KOHOUT: V zadání stálo učinit ministerský aparát přehlednější a mobilnější. Protínalo se to však s přípravami na předsednictví. „Barák“ se ve svém výkonu začal dostávat do mezní situace. Doporučení Deloittu se týkala obslužné a logistické oblasti, jež vytvářejí podporu. Čermákovo reformní úsilí přitom směřovalo do diplomatické části. Činil tak způsobem, jenž nebyl obsažen v doporučeních ani nebyl udržitelný z hlediska funkčnosti.

EURO: Toho si ministr Schwarzenberg nevšiml? KOHOUT: To se musíte zeptat jeho. My jsme ty věci diskutovali.

EURO: Takže jste mu říkali, že vše nefunguje optimálně? KOHOUT: Na několika jednání jsme probírali, že vzniká napětí v diplomatické části, které se podepisuje na chodu ministerstva. Prosil jsem ho, aby byla po dobu předsednictví reforma pozastavena a abychom se k ní vrátili po předsednictví. Reformu znovu startujeme. Musí však být postavena na právním podkladě.

EURO: Máte na mysli zákon o zahraniční službě? KOHOUT: Přesně tak. Byl bych rád, aby se k němu vláda dostala. Máme připraven také kariérní řád. Předsednictví byla extrémní zátěž, jež mimo jiné ukázala některé momenty, které je potřeba do reformy promítnout.

EURO: Kdy zákon představíte vládě? KOHOUT: Konkrétní datum nemám. Chci to udělat do konce svého funkčního období.

EURO: Budete kvůli seškrtanému státnímu rozpočtu zavírat ambasády? KOHOUT: Ano. Proces běží rychle, ale samozřejmě to musí schválit vláda. Chceme, aby k jejich uzavření došlo ještě v druhé polovině letošního roku.

EURO: Kolika míst se to dotkne? KOHOUT: Řádově to bude mezi pěti až deseti zastupitelskými úřady. Proběhne to s ohledem na geografickou vyváženost. Při dvacetiprocentním krácení rozpočtu je to potřeba. Nechci sahat na mzdy a provoz.

EURO: Co bude s diplomaty z těchto úřadů? KOHOUT: Protože tento proces není hotov, nemůžu vám říci přesnou cifru, kolika lidí se to dotkne. Částečně budou přesunuti na jiné úřady a někteří se vrátí do ústředí. Provoz malých ambasád je velmi nákladný.

EURO: Nyní máte členství v sociální demokracii přerušené. Po ministrování ho opět obnovíte. Jak se vám bude vstupovat do strany vedené Jiřím Paroubkem po výrocích stran pozvání Vladimira Putina do Prahy a kritice kvality česko-ruských vztahů? KOHOUT: Byl jsem členem ČSSD patnáct let. Mezitím měla strana spoustu předsedů. Vrátím se do ČSSD rád. Pokud mě paměť neklame, zájem o setkání s premiérem Putinem má kdekdo. Není potřeba se zvláště ptát proč. Pan Paroubek se setkává s představiteli nejen z Ruské federace, ale i Německa. Nevyvolává to však zájem médií. ČSSD má slušné, dlouhodobé a inspirativní vazby například s britskou Labouristickou stranou. Pokud jde o hodnocení vztahů s Ruskem, každý politik je vnímá jinak. Jako ministr zahraničí vidím, že v oblasti ekonomické a obchodní spolupráce se vyvíjejí velmi dobře a dynamicky. Prospěly by jim intenzivnější politické kontakty na vyšší úrovni. Za období několika posledních let k nim nedocházelo často. Pomáhají přitom obchodní výměně. Máme společné zájmy i zájmy divergentní. Ty představují otázky jako Gruzie nebo lidská práva.

EURO: Máte jasno, kdo obsadí pozici příštího českého velvyslance v Moskvě? KOHOUT: Taháte ze mě informace, které jsou ve „vyhrazeném“ režimu. Přesto vám odpovím. Mám jasno, kdo tam bude. Bude to skvělý diplomat.

EURO: Který je nyní ve Washingtonu? KOHOUT: Nevím, kde teď sedí.

EURO: Tyto informace mi neposkytnete? KOHOUT: To ani omylem.

EURO: Víte již, jak bude probíhat výběr českého kandidáta na eurokomisaře? KOHOUT: Na jméně kandidáta musí nastat širší shoda, jež vzejde z předčasných voleb v říjnu. Nebrání to však tomu, aby v mezidobí v politických stranách začalo hledání vhodných kandidátů a portfolií. Vláda tyto představy shromáždí a bude je dál komunikovat.

EURO: Lze však vybírat portfolio bez konkrétního obličeje? KOHOUT: Nejde, je to provázané. Představuji si, že vznikne pět nebo šest jmen, která nebudou kolovat na veřejnosti. To je mimochodem nejlepší cesta, jak je zazdít. Shoda musí panovat také v tom, že se bude jednat o kvalifikované odborníky, kteří rozumí portfoliu a jsou schopnými manažery s dobrým vztahem k ČR.

EURO: Veřejnost se tak dozví jméno kandidáta až druhý týden v říjnu? KOHOUT: Ano, jméno bude veřejně deklarováno druhý týden v říjnu. S procesem výběru však nemůžeme začít až v říjnu.

EURO: Může se stát, že Češi o svého komisaře přijdou? KOHOUT: Může se to stát v okamžiku, kdy Lisabonská smlouva nevstoupí v platnost. Zůstane se u smlouvy u Nice, podle níž musí být počet komisařů nižší než je počet členských států. To riziko existuje.

EURO: Není toto riziko posíleno skutečností, že nejsme Bruselu schopni říci, co chceme? KOHOUT: Jsme schopni identifikovat oblasti, o které bychom měli zájem. Je to energetika. Často se mluvilo o dopravě. Přihodil bych k tomu nové téma, a sice justice a vnitřní věci.

EURO: Proč sázíte právě na justici a vnitro? Patříme snad v této oblasti mezi respektované partnery? KOHOUT: Vycházím spíše z faktu, že nás tato oblast velice zajímá.

EURO: Ze zdi za vámi na mě zhlíží Václav Klaus, jenž je známý svou kritikou legislativy přicházející z Bruselu. Myslíte si, že by toto získané portfolio pomohlo ratifikaci Lisabonské smlouvy v Česku? KOHOUT: (Mlčení)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít