Do Londýna přes Hongkong

24. června 2009, 17:18 - Kateřina Menzelová
24. června 2009, 17:18

Český podnikatel vede realitní fondy ve Velké Británii

Naruby se obrátil život Robertu Schönfeldovi krátce po sametové revoluci. Jeho rodině, potomkům starobylého rodu, vrátil stát v restituci zpět nějaké nemovitosti a pozemky. „I když mám umělecké vzdělání, jako jediný syn jsem se musel začít s otcem o majetek starat,“ vzpomíná Schönfeld na to, jak se počátkem devadesátých let přeorientoval z uměleckého světa na reality. Dnes už není „jen“ správcem rodinného jmění, ale řídí nemovitostní fondy ve Velké Británii. Rozvíjející se Schönfeldovu kariéru však ovlivnila finanční krize. První nemovitostní akvizice uzavřel před necelými deseti lety v Asii. Tehdy to prý ale byly malé obchody, šlo hlavně o rezidenční projekty. Přibližně od roku 2004 se Schönfeld zabývá nemovitostními fondy. V Hongkongu založil investiční společnost Epic Asset Management, jež skupuje výhradně komerční objekty. Podílníci fondu pocházejí v drtivé většině z Velké Británie. Doposud se podařilo uzavřít desítky akvizic, z toho tři v Česku. „U složitějších obchodů trvá vyjednávání i půl roku. Nejdelší jednání se táhlo rok,“ upřesňuje Schönfeld.

Až přišla krize Český podnikatel se mezi realitní investory v Londýně dostal přes Hongkong. Tam ho oslovil šestnáctý nejbohatší člověk světa – Li Ka Shing, jenž vlastní společnosti Hutchinson Whampoa a Cheung Kong Holdings, prostřednictvím nichž ovládá největší síť kontejnerových překladišť na světě. „Li Ka Shingův realitní trust ARA měl zájem expandovat na západní trhy a zajistit si prostředky v Anglii,“ vysvětluje Schönfeld, jenž Liovi s tímto pomáhal. „Získal jsem tím určitý kredit, a další práce byla jednodušší,“ dodává. Podnikání s realitami ale ve Velké Británii nyní negativně ovlivnila krize. „Obchodování je pozastavené, nic se neděje,“ tvrdí shodně s dalšími investory Schönfeld. Viníka problémů lze prý těžko hledat. „Všichni jsme svým způsobem spekulovali na růst – banky, management fondů i developeři. Všichni z nás byli ale zároveň i investory a tam je podle mě problém – lidé přestali být opatrní,“ konstatuje.
Realitní fondy se v Británii kromě nedostatku peněz potýkají ještě s jednou komplikací. Tou je klesající hodnota objektů. „Odhaduji, že se tamní ceny propadly o 20 až 25 procent. A očekávám, že ještě poklesnou,“ tvrdí Schönfeld. I přes příznivé ceny investiční trh zamrzl. V Londýně prý dnes stoprocentně platí, že „tonoucí se stébla chytá“. „Jakmile se objeví informace, že nějaký fond shání peníze na akvizice, okamžitě se o tom píše. Vycházejí zprávy o transakcích, jež by před rokem a půl byly naprosto nezajímavé,“ říká podnikatel. Mnoho lidí hovoří o tom, že se situace v Londýně začíná pomalu zlepšovat. „Problém ale je, že takto optimisticky vidí trh v posledních třech čtyřech měsících, a nic se zatím nemění,“ vyvrací obrat ve vývoji Schönfeld. Investoři se shodují, že ve Velké Británii lze nyní najít řadu atraktivních realitních investic. Stejně ale nikdo nenakupuje. Paradoxní je, že i kdyby šly ceny nemovitostí ještě dolů, investor stejně neprodělá, protože dnešní ceny jsou hluboko pod NAV (čistou hodnotou majetku). „Nečeká se, dle mého názoru jen na další pokles cen. Zřejmě se investoři obávají ještě nějakého problému, který zatím nevyplaval na povrch,“ odhaduje Schönfeld. Nakupují se jen objekty, jejichž hodnota nepřesahuje 50 milionů liber. V takovém případě je totiž možné zajistit si bankovní úvěr. Ale ani tak se na financování nepodílí jen jedna banka. „Finanční domy uzavírají konsorcia, aby se podělily o riziko,“ vysvětluje Schönfeld.

Až na dně Dnes nikdo nedokáže odhadnout, jak bude trh reagovat, až se rozšíří názor, že ceny dosáhly dna. „Peněz je dostatek na to, aby se rychle začalo nakupovat. Nikdo nebude chtít mít nálepku, že je tím, kdo zaspal,“ myslí si Schönfeld s tím, že zvýšení zájmu může vyvolat určitý cenový skok. Zatím se investoři, dříve zaměření výhradně na realitní trh, rozhlížejí po příležitostech mimo sektor. „Zkouší se vše – od lesní půdy až po obnovitelné zdroje energie. Někdy to jsou až absurdní situace,“ komentuje současný stav Robert Schönfeld.

***

BOX (CV)
Robert Schönfeld (38)
Absolvoval Akademii múzických umění v Praze. Část studia strávil na finské Jyväskylä University. Je zakladatelem a společníkem hongkongské společnosti Epic Asset Management, zároveň spoluzakládal poradenskou firmu Schönfeld Ng & Partners, jež pomáhá malým a středním podnikům rozjíždět byznys v ČLR a v Hongkongu. V letech 2007 až 2009 byl poradcem ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila v realitní problematice. V roce 2002 založil International School of Music and Fine Arts Prague, kterou finančně podporuje. Škola patří mezi největší mezinárodní vzdělávací instituce v ČR.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít