Do Londýna přes Hongkong

24. června 2009, 17:18 - Kateřina Menzelová
24. června 2009, 17:18

Český podnikatel vede realitní fondy ve Velké Británii

Naruby se obrátil život Robertu Schönfeldovi krátce po sametové revoluci. Jeho rodině, potomkům starobylého rodu, vrátil stát v restituci zpět nějaké nemovitosti a pozemky. „I když mám umělecké vzdělání, jako jediný syn jsem se musel začít s otcem o majetek starat,“ vzpomíná Schönfeld na to, jak se počátkem devadesátých let přeorientoval z uměleckého světa na reality. Dnes už není „jen“ správcem rodinného jmění, ale řídí nemovitostní fondy ve Velké Británii. Rozvíjející se Schönfeldovu kariéru však ovlivnila finanční krize. První nemovitostní akvizice uzavřel před necelými deseti lety v Asii. Tehdy to prý ale byly malé obchody, šlo hlavně o rezidenční projekty. Přibližně od roku 2004 se Schönfeld zabývá nemovitostními fondy. V Hongkongu založil investiční společnost Epic Asset Management, jež skupuje výhradně komerční objekty. Podílníci fondu pocházejí v drtivé většině z Velké Británie. Doposud se podařilo uzavřít desítky akvizic, z toho tři v Česku. „U složitějších obchodů trvá vyjednávání i půl roku. Nejdelší jednání se táhlo rok,“ upřesňuje Schönfeld.

Až přišla krize Český podnikatel se mezi realitní investory v Londýně dostal přes Hongkong. Tam ho oslovil šestnáctý nejbohatší člověk světa – Li Ka Shing, jenž vlastní společnosti Hutchinson Whampoa a Cheung Kong Holdings, prostřednictvím nichž ovládá největší síť kontejnerových překladišť na světě. „Li Ka Shingův realitní trust ARA měl zájem expandovat na západní trhy a zajistit si prostředky v Anglii,“ vysvětluje Schönfeld, jenž Liovi s tímto pomáhal. „Získal jsem tím určitý kredit, a další práce byla jednodušší,“ dodává. Podnikání s realitami ale ve Velké Británii nyní negativně ovlivnila krize. „Obchodování je pozastavené, nic se neděje,“ tvrdí shodně s dalšími investory Schönfeld. Viníka problémů lze prý těžko hledat. „Všichni jsme svým způsobem spekulovali na růst – banky, management fondů i developeři. Všichni z nás byli ale zároveň i investory a tam je podle mě problém – lidé přestali být opatrní,“ konstatuje.
Realitní fondy se v Británii kromě nedostatku peněz potýkají ještě s jednou komplikací. Tou je klesající hodnota objektů. „Odhaduji, že se tamní ceny propadly o 20 až 25 procent. A očekávám, že ještě poklesnou,“ tvrdí Schönfeld. I přes příznivé ceny investiční trh zamrzl. V Londýně prý dnes stoprocentně platí, že „tonoucí se stébla chytá“. „Jakmile se objeví informace, že nějaký fond shání peníze na akvizice, okamžitě se o tom píše. Vycházejí zprávy o transakcích, jež by před rokem a půl byly naprosto nezajímavé,“ říká podnikatel. Mnoho lidí hovoří o tom, že se situace v Londýně začíná pomalu zlepšovat. „Problém ale je, že takto optimisticky vidí trh v posledních třech čtyřech měsících, a nic se zatím nemění,“ vyvrací obrat ve vývoji Schönfeld. Investoři se shodují, že ve Velké Británii lze nyní najít řadu atraktivních realitních investic. Stejně ale nikdo nenakupuje. Paradoxní je, že i kdyby šly ceny nemovitostí ještě dolů, investor stejně neprodělá, protože dnešní ceny jsou hluboko pod NAV (čistou hodnotou majetku). „Nečeká se, dle mého názoru jen na další pokles cen. Zřejmě se investoři obávají ještě nějakého problému, který zatím nevyplaval na povrch,“ odhaduje Schönfeld. Nakupují se jen objekty, jejichž hodnota nepřesahuje 50 milionů liber. V takovém případě je totiž možné zajistit si bankovní úvěr. Ale ani tak se na financování nepodílí jen jedna banka. „Finanční domy uzavírají konsorcia, aby se podělily o riziko,“ vysvětluje Schönfeld.

Až na dně Dnes nikdo nedokáže odhadnout, jak bude trh reagovat, až se rozšíří názor, že ceny dosáhly dna. „Peněz je dostatek na to, aby se rychle začalo nakupovat. Nikdo nebude chtít mít nálepku, že je tím, kdo zaspal,“ myslí si Schönfeld s tím, že zvýšení zájmu může vyvolat určitý cenový skok. Zatím se investoři, dříve zaměření výhradně na realitní trh, rozhlížejí po příležitostech mimo sektor. „Zkouší se vše – od lesní půdy až po obnovitelné zdroje energie. Někdy to jsou až absurdní situace,“ komentuje současný stav Robert Schönfeld.

***

BOX (CV)
Robert Schönfeld (38)
Absolvoval Akademii múzických umění v Praze. Část studia strávil na finské Jyväskylä University. Je zakladatelem a společníkem hongkongské společnosti Epic Asset Management, zároveň spoluzakládal poradenskou firmu Schönfeld Ng & Partners, jež pomáhá malým a středním podnikům rozjíždět byznys v ČLR a v Hongkongu. V letech 2007 až 2009 byl poradcem ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila v realitní problematice. V roce 2002 založil International School of Music and Fine Arts Prague, kterou finančně podporuje. Škola patří mezi největší mezinárodní vzdělávací instituce v ČR.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pouštní supersport Zaroq Sand Racer 500 GT jde do výroby.…
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Technologie
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít