Do klastrů má přitéct dalších pět miliard

23. října 2006, 00:00 - MARTINA MARTINOVIČOVÁ
23. října 2006, 00:00

S TRUKTURÁLNÍ FONDY Koncem září skončil příjem žádostí o dotace ze strukturálního fondu Klastry. V příštím sedmiletém období by na něj měl navázat nový program Spolupráce, ze kterého bude možné vyčerpat přes pět miliard korun. Hollywood je hlavním městem zábavy a Silicon Valley zase centrem technologí.

S TRUKTURÁLNÍ FONDY

Koncem září skončil příjem žádostí o dotace ze strukturálního fondu Klastry. V příštím sedmiletém období by na něj měl navázat nový program Spolupráce, ze kterého bude možné vyčerpat přes pět miliard korun.

Hollywood je hlavním městem zábavy a Silicon Valley zase centrem technologí. Wall Street patří financím a Medicon Valley farmacii. Jedná se o několik příkladů úspěšných klastrů ve světě. V kontextu zvyšující se globální konkurence se může zdát divné, že si tyto malé oblasti dokázaly vytvořit a udržet světové prvenství.

Klastry, i když zdaleka ne takto věhlasné, můžeme najít i v Česku: Díky podpoře z evropských fondů jich dosud vzniklo či teprve vzniká 85. Podle údajů CzechInvestu dosáhla k 10. říjnu výše schválených dotací v rámci programu Klastry více než 66 milionů korun. Blýská se však na podstatně lepší, přesněji řečeno bohatší časy.

SPOLUPRÁCE S PĚTI MILIARDAMI

Program Klastry by v nadcházejícím programovém období 2007-2013 měla nahradit „Spolupráce“. Jeho implementační agenturou by měl být opět CzechInvest. „Tento program má pomoci spojit síly tam, kde to má smysl, hlavně malým a středním podnikům tak, aby byly s to využívat výhody velkých firem a konkurovat jim,“ vysvětluje generální ředitel CzechInvestu Tomáš Hruda.

Nová schémata podpor však ještě nejsou definitivně schválena. „Mohu ale potvrdit, že velmi pravděpodobně bude existovat program Spolupráce, který by měl navázat na program Klastry, a pro příštích sedm let by v něm mělo být k dispozici přes pět miliard korun,“ dodává.

„Stejně jako v současném období bude nový program podporovat vytváření a rozvoj platforem pro spolupráci mezi podniky navzájem a mezi podniky, vysokými školami a výzkumným sektorem. Ve srovnání se současným stavem bude však znamenat v některých oblastech určité změny či rozšíření,“ vysvětluje Petra Klůnová, vedoucí oddělení spolupráce firem CzechInvestu.

Nový program bude podle ní klást větší důraz na podporu inovací, spolupráce mezi podnikatelským a výzkumným sektorem, podporu kooperace klíčových subjektů ve strategických odvětvích ekonomiky a větším důrazem na jejich zapojování do mezinárodních struktur. „Do budoucna by měl systém přijímání žádostí probíhat formou výzev, které budou vypsány pro jednotlivé aktivity na určité omezené období. Jedním z cílů je i zjednodušení systému příjmu žádostí a snížení administrativní náročnosti,“ tvrdí Klůnová.

KLASTR? NIC NOVÉHO POD SLUNCEM

Koncept klastru není nový. Už v roce 1890 napsal významný britský ekonom Alfred Marshall, že průmyslová odvětví jsou často místně koncentrována, protože tato koncentrace přináší výhody.

Velmi uznávaným odborníkem na tuto problematiku je Michael Porter, jehož kniha „Konkurenční výhoda národů“ vydaná v roce 1990 je často označována za přelomovou v oboru. Porter klastry definuje jako „geograficky blízká seskupení vzájemně provázaných firem, specializovaných dodavatelů, poskytovatelů služeb a souvisejících institucí v konkrétním oboru firem v příbuzných oborech, které si konkurují, ale také vzájemně spolupracují, mají společné znaky a také se doplňují“.

Klastr může vzniknout na základě definování sítě dodavatelských vazeb. Například automobilový klastr je obvykle vybudován kolem páteře spojující výrobce automobilů s jeho dodavateli. Ti mohou být dále spojeni s výrobci specializovaných průmyslových zařízení, elektroniky, plastů, gumy a textilu i výzkumného nebo vývojového ústavu. Častá je rovněž spolupráce firem s univerzitou.

NIC NENÍ HNED

Vznik klastru je velmi dlouhodobý proces. V jeho počáteční fázi napomáhá procesu takzvaný facilitátor. Ten hledá možnosti propojení firem tam, kde existují shodné zájmy a potřeby, například společný nákup či rozvoj exportu. Zprostředkovává kontakty, navazuje, rozvíjí a udržuje vztahy v rámci skupiny subjektů, které chtějí založit klastr.

Působí jako prostředník, který usnadňuje (facilituje) dialog mezi členy, regionem, soukromými podniky a vládou. Skvostnou definici pro něj našel CzechInvest: „Facilitátor je osoba, jejíž prací je předcházet a čelit nepřetržitému sledu překážek a krizí nejrůznějšího druhu.“

V rámci strukturálních fondů je nejdůležitějším finančním zdrojem pro klastry a klastrové iniciativy Operační program Průmysl a podnikání. Ten umožňuje v rámci specializovaného programu podporovat klastrovou iniciativu ve dvou fázích. První je identifikace klastru, tedy vyhledání vhodných subjektů pro klastr a přípravu jeho založení. V této fázi je podle Tomáše Hrudy v současné době u nás 67 klastrů. Druhou fází je založení a rozvoj klastru, tedy financování provozu a činností klastrové iniciativy po dobu následujících tří let. V této fázi se nyní nachází 18 klastrů.

CO DOKÁŽE KLASTR

  • zlepšit výsledky společností do nich zapojených
  • zvýšit počet inovací
  • iniciovat vznik nových firem
  • zvýšit export
  • přilákat atraktivní investice
  • podpořit výzkumnou základnu
  • podpořit rozvoj kraje

KLASTR PODLE EVROPSKÉ KOMISE

Klastry jsou skupiny nezávislých firem a přidružených institucí, které:

  • spolupracují a soutěží
  • jsou místně koncentrované v jednom nebo několika regionech
  • jsou specializované v konkrétním průmyslovém odvětví

Karlovarský

Hudební nástroje Tableware Dřevařství Zpracování odpadu

Plzeňský

Mechatronika

Ústecký

Bioplasty Strojírenství Stavební materiály

Středočeský

Automobilový OZE

Liberecký

Technické textilie Sklářství

Královéhradecký

Obalová technika Zpracování kamene Farmaceuticko-med. Polygrafie ICT

Pardubický

Technické plasty Elektronika Nástrojařství Nanotechnologie

Olomoucký

Automobilový Nanotechnologie ICT Optoelektronika

Moravskoslezský

Dřevařství IT OZE Strojírenství Chemický prům. (vodík) Automobilový Stavebnictví

Zlínský

Plastikářství Obuvnictví Nábytkářství

Jihomoravský

Nábytkářství Biotechnologie Letecký průmysl Textilní průmysl Vinařství Bioinformatika Měření Automobilový

Vysočina

Dřevařství Strojírenství

Jihočeský

Vodárenské technologie Zpracování odpadu OZE (biomasa) Stavebnictví Potravinářství Svářečství Pivovarnictví Eco-labelling Dřevařský

Pramen: CzechInvest

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít