Do Evropské unie půjdeme s lehčími pytli

23. června 2003, 00:00 - Dušan Šrámek
23. června 2003, 00:00

Stavební firmy čeká významná změna. Od počátku letošního roku platí totiž vládní nařízení, podle kterého se má na stavbách postupně přecházet na používání pouze čtvrtmetrákových pytlů s cementem či vápnem. ČR tak musí reagovat na požadavky EU.

Nosit cement nebo vápno na zádech už nebude taková fuška

Stavební firmy čeká významná změna. Od počátku letošního roku platí totiž vládní nařízení, podle kterého se má na stavbách postupně přecházet na používání pouze čtvrtmetrákových pytlů s cementem či vápnem. ČR tak musí reagovat na požadavky EU.

Ruční zvedání a přenášení těžkých břemen ročně způsobuje množství úrazů páteře. Proto se EU v roce 1990 rozhodla upravit tuto oblast v rámci ochrany bezpečnosti práce. Direktiva byla včleněna do českého práva loni. Od letošního roku platí příslušné vládní nařízení, které chrání pracovníky před přetěžováním při manipulaci s těžkými předměty, a to i muže. Dosud totiž normy na váhu břemen chránily pouze ženy. Jedním z odvětví, které norma poznamená co nejcitelněji, je stavebnictví. Doposud bylo běžné, že se na stavbách manipulovalo až s padesátikilovými pytli. To sice norma neruší, zavádí však definici „občasné zvedání a přenášení“, což znamená, že padesátikilová břemena mohou nosit pracovníci pouze maximálně půl hodiny za celou osmihodinovou směnu. Lze ale těžko při případném úrazu prokázat, jak dlouho pracovník padesátikilogramové pytle nosil. Stavební firmy by proto měly ve vlastním zájmu přecházet na poloviční váhy. Na tuto váhu pytlů, tedy 25 kilogramů, přešla již řada západních států, včetně sousedního Rakouska či Německa, ale i Polsko. Na Slovensku je poměr mezi dvaceti pěti kilogramovými pytli a pytli o hmotnosti padesát kilogramů půl na půl. V ČR se pytle s cementem a vápnem v hmotnosti dvacet pět kilogramů dodávají pouze do supermarketů, odkud je berou spíše domácí kutilové než stavební firmy. O tom svědčí i rozsah produkce, kdy supermarkety tvoří pouze deset procent trhu s pytlovanými stavebními substráty. Změna v hmotnosti vyráběných pytlů se dotkne vedle stavebních firem i cementáren a vápenek. Tlak odběratelů, tedy stavebních firem, je bude nutit k plnění pytlů s poloviční hmotností. Úpravy si ale vyžádají i mnohé náklady, které bude představovat změna technologie plnění a větší spotřeba papíru. Poklesne ale úrazovost s často komplikovanými následky, provázené případnými žalobami za utrpěné zdravotní následky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Microsoft spolu s Facebookem propojil Evropu a USA superrychlým podmořským kabelem
Nadella potvrdil, že byl proti akvizici Nokie. Nevěřil, že je potřeba třetí mobilní ekosystém
GeForce GTX 1070 Ti by tu mohla být už za měsíc. Skoro tak rychlá, jako GTX 1080?
Broadcom do mobilů přinese lepší GPS. Navigace se zpřesní až na 30 cm
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít