Do Evropské unie půjdeme s lehčími pytli

23. června 2003, 00:00 - Dušan Šrámek
23. června 2003, 00:00

Stavební firmy čeká významná změna. Od počátku letošního roku platí totiž vládní nařízení, podle kterého se má na stavbách postupně přecházet na používání pouze čtvrtmetrákových pytlů s cementem či vápnem. ČR tak musí reagovat na požadavky EU.

Nosit cement nebo vápno na zádech už nebude taková fuška

Stavební firmy čeká významná změna. Od počátku letošního roku platí totiž vládní nařízení, podle kterého se má na stavbách postupně přecházet na používání pouze čtvrtmetrákových pytlů s cementem či vápnem. ČR tak musí reagovat na požadavky EU.

Ruční zvedání a přenášení těžkých břemen ročně způsobuje množství úrazů páteře. Proto se EU v roce 1990 rozhodla upravit tuto oblast v rámci ochrany bezpečnosti práce. Direktiva byla včleněna do českého práva loni. Od letošního roku platí příslušné vládní nařízení, které chrání pracovníky před přetěžováním při manipulaci s těžkými předměty, a to i muže. Dosud totiž normy na váhu břemen chránily pouze ženy. Jedním z odvětví, které norma poznamená co nejcitelněji, je stavebnictví. Doposud bylo běžné, že se na stavbách manipulovalo až s padesátikilovými pytli. To sice norma neruší, zavádí však definici „občasné zvedání a přenášení“, což znamená, že padesátikilová břemena mohou nosit pracovníci pouze maximálně půl hodiny za celou osmihodinovou směnu. Lze ale těžko při případném úrazu prokázat, jak dlouho pracovník padesátikilogramové pytle nosil. Stavební firmy by proto měly ve vlastním zájmu přecházet na poloviční váhy. Na tuto váhu pytlů, tedy 25 kilogramů, přešla již řada západních států, včetně sousedního Rakouska či Německa, ale i Polsko. Na Slovensku je poměr mezi dvaceti pěti kilogramovými pytli a pytli o hmotnosti padesát kilogramů půl na půl. V ČR se pytle s cementem a vápnem v hmotnosti dvacet pět kilogramů dodávají pouze do supermarketů, odkud je berou spíše domácí kutilové než stavební firmy. O tom svědčí i rozsah produkce, kdy supermarkety tvoří pouze deset procent trhu s pytlovanými stavebními substráty. Změna v hmotnosti vyráběných pytlů se dotkne vedle stavebních firem i cementáren a vápenek. Tlak odběratelů, tedy stavebních firem, je bude nutit k plnění pytlů s poloviční hmotností. Úpravy si ale vyžádají i mnohé náklady, které bude představovat změna technologie plnění a větší spotřeba papíru. Poklesne ale úrazovost s často komplikovanými následky, provázené případnými žalobami za utrpěné zdravotní následky.

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít