Do EU vstoupí také plynaři či svářeči

05. května 2003, 00:00 - Připravil Zdeněk Kubín, kubin@profit.cz
05. května 2003, 00:00

Firmám se vstupem do Unie pomohou i oborová infocentraProjekt regionálních podnikatelských informačních center o vstupu do EU se již rozbíhá. Průkopníkem v oborové osvětě je Svaz podnikatelů v oboru technických zařízení ČR.

Firmám se vstupem do Unie pomohou i oborová infocentra

Projekt regionálních podnikatelských informačních center o vstupu do EU se již rozbíhá. Průkopníkem v oborové osvětě je Svaz podnikatelů v oboru technických zařízení ČR.

Velká část českých podnikatelů podle agenturních průzkumů stále neumí vyčíslit náklady spojené s přípravou firmy na vstup do EU, stejně jako nehledá strategii pro přežití a prosperitu na jednotném trhu. Pomoci se zintenzivněním příprav má projekt Hospodářské komory ČR (HK ČR), podle něhož mají vzniknout informační místa pro podnikatele. Část z nich by měla působit regionálně, část by měla být zaměřena oborově. Celý projekt počítá s financemi ze státního rozpočtu - zhruba ve výši 150 milionů korun, přičemž HK ČR uvažovala, že jedna třetina peněz zůstane v jejím „centrálním“ informačním místu, druhou třetinu si rozdělí informační místa v regionech a zbývající třetinu budou mít k dispozici oborová informační místa pro podnikatele.

Klíčové jsou finance

Zatímco projekt pro regionální informační místa pro podnikatele se svým způsobem nyní rozbíhá, když již fungují jako pilotní dvě z nich - v Děčíně a Jablonci nad Nisou - projekty vzniku oborových informačních míst se teprve začínají rodit. Nejdále je s jeho přípravou Svaz podnikatelů v oboru technických zařízení ČR (SPTZ), který sdružuje dvanáct samosprávných sdružení podnikatelů, a to: Asociaci odborných velkoobchodů oborů plyn-voda-topení-vzduchotechnika, Asociaci montážních firem technických zařízení, Asociaci podniků topenářské techniky, Asociaci propan-butan, Cech instalatérů, Cech kamnářů, Cechovní sdružení pro vodu a kanalizaci, Českou asociaci výrobců výtahů, Českou svářečskou společnost ANB, Elektrotechnický svaz český, Společenstvo kominíků a Svaz chladicí a klimatizační techniky. Připravované oborové informační místo má poskytovat své služby drobným podnikatelům, mikrofirmám, malým a středním podnikům ve všech oborech technických zařízení (TZ). Projekt počítá v roce 2003 s jednozdrojovým financováním ze státního rozpočtu ve výši 8,2 milionu korun. Poskytnutí příspěvku ze státního rozpočtu je nutným předpokladem k tomu, aby se projekt rozběhl, protože v tomto roce nemá Svaz k dispozici žádné alternativní způsoby financování. Vzhledem k tomu, že v podstatě žádná jiná srovnatelná konkrétní pomoc podnikatelům v přípravě na jednotný trh v České republice není, bylo by žádoucí, aby Ministerstvo průmyslu a obchodu tuto pomoc „přijalo za svou“ a poskytnutí potřebných financí zbytečně neprotahovalo.

Očekávané výsledky

Podnikatele ve zmíněných oborech bude samozřejmě více zajímat, jaké informace mohou získat. Jejich tematický záběr naznačí i stručné vyjmenování očekávaných výsledků, jak je uvádí projekt:

1. Vytvoření jednotného, uceleného a široce přístupného systému pro poskytování kvalitních informací drobným, malým a středním podnikatelům v oborech technických zařízení, jakož i spotřebitelům - uživatelům služeb v oborech TZ v těchto oblastech:

a) informace o programech podpory malým a středním podnikům v rámci oborů/profesí TZ

b) informace o podmínkách, resp. změnách podnikatelského prostředí v rámci EU a jednotného evropského trhu z hlediska oborů/profesí TZ

c) nabídka vzdělávacích programů a příležitostí v rámci oborů/profesí TZ

d) přehled o možnostech financování podnikatelské činnosti z podpůrných programů v rámci oborů/profesí TZ

e) schopnost zajistit individuální konzultace k problematice EU z hlediska oborů/profesí TZ

f) komerční nabídky a poptávky v oborech/profesích TZ v tuzemsku a v zahraničí

g) legislativa v oborech/profesích TZ pro podnikatele

h) informace o produktech Centra pro evropskou integraci, CEBRE, stejně tak i o službách, které nabízejí ostatní informační místa

i) zprostředkování poradců na zpracování projektů pro čerpání prostředků z domácích dotačních programů jakož i programů a fondů EU.

2. Vytvoření dostupného, komplexního, objektivního a přesného oborového/profesního katalogu podnikatelských subjektů v oborech/profesích TZ, který by sloužil též mj. k informování spotřebitelů - uživatelů služeb v oborech TZ.

3. Vytvoření pružného a objektivního systému monitorování aktuálních potřeb podnikatelských subjektů v oborech/profesích TZ, který by sloužil též mj. k informování státní a veřejné správy.

4. Vytvoření dostupné a komplexní elektronické databáze všech informací relevantních pro malé a střední podnikatele v oborech/profesích TZ, zejména z hlediska vstupu ČR do EU v roce 2004. Vydávání vybraných částí této elektronické databáze jako tištěných oborových publikací věnovaných podstatným vlivům a dopadům vstupu ČR do EU pro jednotlivé obory/profese.

Informace pro živnosti

Svaz podnikatelů v oboru technických zařízení se svým oborovým informačním místem pro obor technických zařízení podle projektu zavazuje pokrýt informační potřeby následujících živností:

* Volné živnosti:

a) výroba kovových konstrukcí, kotlů, těles a kontejnerů

b) projektování elektrických zařízení

c) specializované stavební činnosti - kamnářské a šamotářské práce, včetně provádění vyzdívek průmyslových pecí, vložkování komínů a jiná obdobná činnost

* Vázané živnosti

a) výroba, montáž, opravy, rekonstrukce, revize a zkoušky vyhrazených tlakových zařízení a periodické zkoušky nádob na plyny

b) montáž, opravy, revize a zkoušky vyhrazených zdvihacích zařízení

c) montáž, opravy, revize a zkoušky vyhrazených plynových zařízení a plnění nádob plyny

c) měření účinnosti spalovacího zdroje, měření množství vypouštěných látek a kontrola stavu spalinových cest - montáž, opravy, revize a zkoušky vyhrazených elektrických zařízení

* Řemeslné živnosti

a) výroba, instalace a opravy elektrických strojů a přístrojů

b) výroba, instalace a opravy elektronických zařízení

c) kominictví

d) vodoinstalatérství, topenářství

* Koncesované živnosti:

a) výroba tepelné energie a rozvod tepelné energie, nepodléhající licenci, realizovaná ze zdrojů tepelné energie s instalovaným výkonem jednoho zdroje nad 50 kW

kontakt: tel.: 286 881 488, e-mail: amf@mymail.cz

Ani malý živnostník zabývající se černým řemeslem nebude ušetřen pravidel EU.

FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít