Do Brna se chystají asijské firmy

08. září 2008, 08:00 - Tomáš Johánek
08. září 2008, 08:00

MEZINÁRODNÍ STROJÍRENSKÝ VELETRH - Již po padesáté se za několik dní otevřou brány největšího strojírenského veletrhu ve střední Evropě. Do Brna se ve třetím zářijovém týdnu chystá přes 2000 firem ze 30 zemí celého světa. Služby zde nabídnou i agentury CzechInvest a CzechTrade zabývající se mimo jiné i podporou českých podnikatelů.

Mezinárodní strojírenský veletrh se na brněnské výstaviště pravidelně vrací už padesát let. Letošní ročník opět přivítá návštěvníky plně obsazenými pavilony. Více než třetina firem přijede do Brna ze zahraničí, nejvíce pak z Německa, Slovenska, Itálie a Rakouska. Podstatně zesílí prezentace asijských zemí, především Číny a Tchaj-wanu, ale také Ruska, Španělska nebo Francie.

Dominovat budou obráběči

Mezi oborovými skupinami má dominantní postavení obráběcí a tvářecí technika prezentovaná na specializovaném bienálním veletrhu IMT. Letošní šestý ročník Mezinárodního veletrhu obráběcích a tvářecích strojů IMT bude největší v historii.

Rozrostou se především expozice obráběcích center a pružných výrobních systémů, tedy automatizace pro obrábění a tváření. Návštěvníci se mohou těšit na novinky z oblasti hrotových soustruhů, soustružnických automatů, obráběcích center, frézovacích strojů, lisů nebo pásových a kotoučových pil. Dále též na nové produkty v oblasti laserových měřicích přístrojů, digitálních testerů, CAD/CAM systémů a přesných nástrojů. Početná bude rovněž účast profesních svazů. Vedle tuzemského Svazu strojírenské technologie jako tradičního spolupořadatele veletrhu IMT se představí ještě oborová sdružení z Ruska, Slovenska, Španělska, Velké Británie a Tchaj-wanu.

Z Asie přijede řada nových firem

Portál vlastního Mezinárodního strojírenského veletrhu tvoří deset oborových celků. Nejsilnější z nich bude obor Materiály a komponenty pro strojírenství, kde se hlásí čtyřicet nových vystavovatelů. Nejpočetnější zastoupení zde mají podobory válcovaná ocel a hutní polotovary. Druhým stěžejním oborovým celkem je Elektronika, automatizace a měřicí technika.

Třicet nových vystavovatelů se představí zejména v oborech senzorová technika, měřicí přístroje a robotika pro automatizaci. Zvýšený zájem letos projevují firmy z Asie, takže se očekává řada premiérových účastí z Číny a Tchaj-wanu, ale také z Německa, Velké Británie a Itálie. Součástí letošního veletrhu je i průřezový projekt Automatizace – měřicí, řídicí, automatizační a regulační technika.

Ve znamení oslav

Doprovodný program proběhne ve znamení jubilejního ročníku. Na slavnostním večeru budou oceněni vystavovatelé, kteří se veletrhu účastní už celých padesát let. Mezi čtrnácti nejvěrnějšími vystavovateli jsou velké české podniky, jako ČKD, Vítkovice, Třinecké železárny, Žďas, ale také zahraniční firmy, například švýcarský Swisstool Export. Nosným tématem ročníku je bilaterální ekonomická spolupráce. Čtyřdenní doprovodný program German Days 2008 se zaměří na hledání nových možností spolupráce s Německem, které je partnerskou zemí 50. mezinárodního strojírenského veletrhu. Další setkání budou věnována ekonomické spolupráci s Francií, Slovenskem či Ruskem.

Z dlouhého seznamu doprovodných aktivit si zaslouží pozornost také konference o podpoře vědy a výzkumu „Uživí nás hlava?“, tradiční CzechTrade Meeting Point, Celostátní setkání elektrotechniků, seminář Vize v automatizaci nebo kooperační setkání b2fair Kontakt – Kontrakt 2008. Ve dnech 17. a 18. září se na výstavišti uskuteční třetí specializovaný veletrh pracovních příležitostí Kariéra, který napomáhá řešení problémů s nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců.

Společná expozice má pomoci podnikatelům

Ministerstvo průmyslu a obchodu a agentury CzechTrade a CzechInvest budou mít na letošním jubilejním Mezinárodním strojírenském veletrhu společnou expozici v pavilonu Z. Na tomto stánku budou ke konzultaci k dispozici odborníci, a to jak na investice či export, tak na strukturální fondy.

Agentura CzechInvest chce v Brně prezentovat klastry a energetické programy. Czech-Trade přichází na letošní veletrh s tradičním projektem pracovních setkání na téma export pod názvem CzechTrade Meeting Point. Ve dnech 17. a 18. září bude v administrativní budově BVV předem registrovaným exportérům k dispozici 21 ředitelů zahraničních kanceláří CzechTrade. Zástupci firem se v rámci bezplatných konzultací dozvědí aktuální informace související s vytipovaným teritoriem prostřednictvím odborníků, kteří danou zemi a trh dobře znají.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty, jak na ně?
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít