Do Brna se chystají asijské firmy

08. září 2008, 08:00 - Tomáš Johánek
08. září 2008, 08:00

MEZINÁRODNÍ STROJÍRENSKÝ VELETRH - Již po padesáté se za několik dní otevřou brány největšího strojírenského veletrhu ve střední Evropě. Do Brna se ve třetím zářijovém týdnu chystá přes 2000 firem ze 30 zemí celého světa. Služby zde nabídnou i agentury CzechInvest a CzechTrade zabývající se mimo jiné i podporou českých podnikatelů.

Mezinárodní strojírenský veletrh se na brněnské výstaviště pravidelně vrací už padesát let. Letošní ročník opět přivítá návštěvníky plně obsazenými pavilony. Více než třetina firem přijede do Brna ze zahraničí, nejvíce pak z Německa, Slovenska, Itálie a Rakouska. Podstatně zesílí prezentace asijských zemí, především Číny a Tchaj-wanu, ale také Ruska, Španělska nebo Francie.

Dominovat budou obráběči

Mezi oborovými skupinami má dominantní postavení obráběcí a tvářecí technika prezentovaná na specializovaném bienálním veletrhu IMT. Letošní šestý ročník Mezinárodního veletrhu obráběcích a tvářecích strojů IMT bude největší v historii.

Rozrostou se především expozice obráběcích center a pružných výrobních systémů, tedy automatizace pro obrábění a tváření. Návštěvníci se mohou těšit na novinky z oblasti hrotových soustruhů, soustružnických automatů, obráběcích center, frézovacích strojů, lisů nebo pásových a kotoučových pil. Dále též na nové produkty v oblasti laserových měřicích přístrojů, digitálních testerů, CAD/CAM systémů a přesných nástrojů. Početná bude rovněž účast profesních svazů. Vedle tuzemského Svazu strojírenské technologie jako tradičního spolupořadatele veletrhu IMT se představí ještě oborová sdružení z Ruska, Slovenska, Španělska, Velké Británie a Tchaj-wanu.

Z Asie přijede řada nových firem

Portál vlastního Mezinárodního strojírenského veletrhu tvoří deset oborových celků. Nejsilnější z nich bude obor Materiály a komponenty pro strojírenství, kde se hlásí čtyřicet nových vystavovatelů. Nejpočetnější zastoupení zde mají podobory válcovaná ocel a hutní polotovary. Druhým stěžejním oborovým celkem je Elektronika, automatizace a měřicí technika.

Třicet nových vystavovatelů se představí zejména v oborech senzorová technika, měřicí přístroje a robotika pro automatizaci. Zvýšený zájem letos projevují firmy z Asie, takže se očekává řada premiérových účastí z Číny a Tchaj-wanu, ale také z Německa, Velké Británie a Itálie. Součástí letošního veletrhu je i průřezový projekt Automatizace – měřicí, řídicí, automatizační a regulační technika.

Ve znamení oslav

Doprovodný program proběhne ve znamení jubilejního ročníku. Na slavnostním večeru budou oceněni vystavovatelé, kteří se veletrhu účastní už celých padesát let. Mezi čtrnácti nejvěrnějšími vystavovateli jsou velké české podniky, jako ČKD, Vítkovice, Třinecké železárny, Žďas, ale také zahraniční firmy, například švýcarský Swisstool Export. Nosným tématem ročníku je bilaterální ekonomická spolupráce. Čtyřdenní doprovodný program German Days 2008 se zaměří na hledání nových možností spolupráce s Německem, které je partnerskou zemí 50. mezinárodního strojírenského veletrhu. Další setkání budou věnována ekonomické spolupráci s Francií, Slovenskem či Ruskem.

Z dlouhého seznamu doprovodných aktivit si zaslouží pozornost také konference o podpoře vědy a výzkumu „Uživí nás hlava?“, tradiční CzechTrade Meeting Point, Celostátní setkání elektrotechniků, seminář Vize v automatizaci nebo kooperační setkání b2fair Kontakt – Kontrakt 2008. Ve dnech 17. a 18. září se na výstavišti uskuteční třetí specializovaný veletrh pracovních příležitostí Kariéra, který napomáhá řešení problémů s nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců.

Společná expozice má pomoci podnikatelům

Ministerstvo průmyslu a obchodu a agentury CzechTrade a CzechInvest budou mít na letošním jubilejním Mezinárodním strojírenském veletrhu společnou expozici v pavilonu Z. Na tomto stánku budou ke konzultaci k dispozici odborníci, a to jak na investice či export, tak na strukturální fondy.

Agentura CzechInvest chce v Brně prezentovat klastry a energetické programy. Czech-Trade přichází na letošní veletrh s tradičním projektem pracovních setkání na téma export pod názvem CzechTrade Meeting Point. Ve dnech 17. a 18. září bude v administrativní budově BVV předem registrovaným exportérům k dispozici 21 ředitelů zahraničních kanceláří CzechTrade. Zástupci firem se v rámci bezplatných konzultací dozvědí aktuální informace související s vytipovaným teritoriem prostřednictvím odborníků, kteří danou zemi a trh dobře znají.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít