Do boje s oxidem uhličitým!

26. března 2008, 16:38 - Juraj Rakovský
26. března 2008, 16:38

ICT technologiemi lze ušetřit desetkrát více emisí, než samy vyprodukují

Poslední data ukazují, že informační technologie jsou v celosvětovém měřítku zodpovědné zhruba za dvě procenta emisí oxidu uhličitého, což je srovnatelné například s leteckou dopravou. Některé firmy se snaží vliv svých informačních a počítačových systémů na globální oteplování cíleně snižovat. Nemohly by však být klíčem ke snižování celosvětových emisí oxidu uhličitého samy informační technologie?

Vývojem k úsporám energie

Velká datová centra dnes spolykají obrovské objemy energie potřebné nejen pro zpracování dat, ale i pro chlazení, trafostanice a osvětlení. Postupem času a se stále větším používáním informačních a komunikačních technologií (ICT) ve firmách tato energetická zátěž poroste. Prodejci technologií si tento palčivý problém uvědomují a usilovně pracují na vývoji energeticky účinnější ICT infrastruktury. A přináší to první výsledky.
Kupříkladu spotřebu energie datových center lze dnes snížit až o 85 procent používáním efektivnějších serverů a virtualizace, která slouží k lepšímu využívání diskového prostoru a omezení potřeby samostatného hardwaru pro různé, například bezpečnostní funkce.
Postupným přecházením na obdobná řešení se může negativní, zhruba dvouprocentní dopad ICT na emise CO2 snižovat. Je zde však ještě jiná možnost, jak ICT technologie v boji s emisemi skleníkových plynů využít. Vhodné nasazení informačních technologií v dalších oborech lidské činnosti totiž může přinést dramatické snížení emisí oxidů uhlíku i z onoho zbylého 98procentního podílu.

Práce na dálku je k prostředí šetrnější

Vezměme si třeba dopravu. Ta v současné době přispívá k celosvětovému objemu emisí CO2 až čtvrtinou, ale do roku 2050 může podle studie United States National Academy of Sciences její podíl stoupnout až na dvojnásobek. Tento růst by se přitom dal prostřednictvím chytrého využití technologií omezit.
Již nyní například širokopásmový přístup k internetu umožňuje pracovat z domova stále většímu počtu lidí. Mobilní aplikace nahrazují dojíždění a snižují počet služebních cest. A právě rozvoj tohoto trendu může přispět k výraznému snížení emisí oxidu uhličitého. Ze společné studie celosvětové ekologické sítě World Wildlife Fund (WWF) a Evropské asociace operátorů telekomunikačních sítí (ETNO) vyplývá, že kdyby pouhých deset procent evropských zaměstnanců nemuselo dojíždět do práce a mohlo pracovat na dálku, bylo by možné uspořit až 22,2 milionu tun oxidu uhličitého.
Studie také odhaduje, že kdyby jen polovina všech zaměstnanců nahradila jednu poradu ročně například videokonferencí, ušetřilo by se 2,1 milionu tun CO2. Pokud by se nahradilo dvacet procent služebních cest v Evropě videokonferencemi, emise CO2 by ročně klesly o 22,4 milionu tun. To je ekvivalent emisí, které vyprodukuje 29 tisíc letů z Londýna do New Yorku.

Autobus prošpikovaný technologiemi

Uvedené předpovědi potvrzují i zkušenosti naší firmy - s využitím vlastního systému pro spolupráci a setkání na dálku jsme byli schopní snížit počty služebních cest o dvacet procent. Poradám byly přiřazeny různé priority a jen pro ty nejnaléhavější lze nyní používat leteckou dopravu. Vrcholné vedení jedné z našich divizí dokonce nahradilo používáním různých nástrojů pro spolupráci na dálku většinu pracovních cest.
Informační technologie však mohou pomoci i tam, kde je cestování nevyhnutelné. Například v Amsterdamu, San Francisku a Soulu se nyní testuje projekt, jehož cílem je prostřednictvím informačních technologií zkrátit dobu cestování po městě i ulehčit městské dopravě. Využit je k tomu například hybridní autobus s mobilním připojením k internetu, který lidem umožňuje pracovat během cesty.

Chová se vaše budova inteligentně?

Další oblastí, v níž mohou ICT technologie pomoci snížit emise CO2, je správa budov a pracovišť. Většina budov je dnes z ekologického hlediska nesmírně neefektivní, ať už jde o unikající energie, teplo, nákladně klimatizovaný vzduch nebo zbytečně svítící světlo, a to i v době, kdy v nich nikdo není.
Inteligentní informační a komunikační technologie dnes přitom dokáží ve spojení s efektivnějšími přístroji citelně snížit spotřebu energie - zajistí, aby topení, světlo a ventilace byly v chodu jen tam a tehdy, je-li to naprosto nezbytné. Vhodnými nástroji pro řízení budov lze dosáhnout efektivnějšího provozu, a to o deset až dvacet procent. Další úspory na energiích i pracovních místech pak může přinést práce z domova.

Další argument pro elektronická přiznání

Šetřit životní prostředí mohou i výrobní firmy, a to nejen používáním obnovitelných zdrojů energie, ale i síťových technologií k řízení procesů. Ty zajistí, aby využívaly energii mnohem účinněji a zároveň ekologičtěji. Čistší zdroje energie mohou snížit emise CO2 až o dvě procenta, dalších až osm procent mohou ušetřit lépe řízené procesy. Využívání malých energetických a kogeneračních jednotek může přinést další snížení emisí až o deset procent. V oblasti logistiky může ICT výrazně napomoci při optimalizaci řízení cest a plánování práce se zásilkami. Jde především o lepší vytěžování zpátečních jízd a větší využívání železniční dopravy. V evropském veřejném sektoru by zase bylo možné podle WWF a ETNO ušetřit ročně téměř 196 tisíc tun CO2 jen tím, že by se všechna daňová přiznání podávala elektronicky.

Převezme ICT iniciativu?

Byl bych přehnaným optimistou, kdybych tvrdil, že předložené recepty vyřeší hrozbu globálního oteplování. Studie WWF a ETNO však uvádí, že zavedením vyspělých ICT technologií může být ušetřeno desetkrát více emisí CO2, než kolik vyprodukují. A těchto dvacetiprocentních škrtů v globálních emisích by bylo možné dosáhnout prakticky ihned, kdyby ICT odvětví v tomto ohledu převzalo iniciativu.
Zpráva WWF a ETNO v závěru říká, že strategické použití ICT technologií může citelně přispět ke zvýšení efektivity při využívání energií, trvale udržitelnému ekonomickému růstu i k vytváření nových pracovních míst. Současně však tvrdí, že informační a komunikační technologie sice jsou schopné zajistit rychlé změny a že tento sektor disponuje i největším počtem inovativních lidí z celé ekonomiky, ale dosáhnout snížení emisí skleníkových plynů by si vyžádalo také zásadní změny v oblasti energetické účinnosti, současném životním stylu a ekonomické praxi.

Snižování emisí CO2

Vývoj energeticky účinnější ICT infrastruktury.
Efektivnější používání serverů a virtualizace.
Práce z domova - menší počet služebních cest.
Správa budov a pracovišť.
Síťové technologie k řízení procesů.
Zásadní změny v oblasti energetické účinnosti, současném životním stylu a ekonomické praxi.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít