Do avastu míří finanční investor

07. května 2010, 14:26 - Ondřej Hergesell
07. května 2010, 14:26

Alwil software

Česká společnost Alwil software, která vyvíjí oblíbený antivirový program avast!, bude mít zřejmě nového spoluvlastníka. Zakladatelé a majitelé firmy, Eduard Kučera a Pavel Baudiš, totiž uvažují, že část Alwil softwaru odprodají finančnímu investorovi. Týdeníku EURO to potvrdil sám Kučera. „V dubnu jsme v Londýně absolvovali několik prezentací a nezávazných jednání s potenciálními investory, kterých se vyprofilovalo osm až deset. Počítám s tím, že v nejbližších týdnech vyrazíme do Anglie znovu, na další kolo vyjednávání, kde bychom se již mohli dopracovat ke konkrétnějším závěrům. Zájem investorů je poměrně veliký,“ říká Kučera.
Jednání s potenciálními investory se vedle Kučery a Baudiše účastní i generální ředitel Vince Steckler, Američan, kterého na začátku loňského roku firma přetáhla z antivirového obra Symantec. Společnost Alwil software v současné době vlastní Kučera s Baudišem, každý z nich ovládá podle výpisu z obchodního rejstříku polovinu společnosti. Dosud prý nebylo rozhodnuto, jak velký podíl ve firmě novému finančnímu investorovi prodají. Kučera však tvrdí, že by se transakce měla týkat jen minoritní části Alwil softwaru. „Nepotřebujeme nutně peníze, spíše se snažíme diverzifikovat případné budoucí riziko antivirového byznysu na více akcionářů. Proto momentálně uvažujeme o prodeji přibližně 20 až 25procentního podílu,“ řekl týdeníku EURO.
Alwil software v loňském roce dosáhl více než půlmiliardového obratu a hrubý zisk vzrostl na 360 milionů korun. Pro letošní rok počítá firma s nárůstem základních ekonomických ukazatelů o 50 až 80 procent. Raketový vzestup zaznamenal Alwil software po roce 2003, kdy firma stála na pomezí krachu a Baudiš s Kučerou se rozhodli nabídnout avast! ke stažení na internetu zcela zdarma. Dnes tento antivirový program využívá asi 110 milionů klientů po celém světě; část uživatelů za něj platí dobrovolně a zbytek tržeb pochází od firem a živnostníků, kteří počítač s tímto antivirem používají k podnikání.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít