Do avastu míří finanční investor

07. května 2010, 14:26 - Ondřej Hergesell
07. května 2010, 14:26

Alwil software

Česká společnost Alwil software, která vyvíjí oblíbený antivirový program avast!, bude mít zřejmě nového spoluvlastníka. Zakladatelé a majitelé firmy, Eduard Kučera a Pavel Baudiš, totiž uvažují, že část Alwil softwaru odprodají finančnímu investorovi. Týdeníku EURO to potvrdil sám Kučera. „V dubnu jsme v Londýně absolvovali několik prezentací a nezávazných jednání s potenciálními investory, kterých se vyprofilovalo osm až deset. Počítám s tím, že v nejbližších týdnech vyrazíme do Anglie znovu, na další kolo vyjednávání, kde bychom se již mohli dopracovat ke konkrétnějším závěrům. Zájem investorů je poměrně veliký,“ říká Kučera.
Jednání s potenciálními investory se vedle Kučery a Baudiše účastní i generální ředitel Vince Steckler, Američan, kterého na začátku loňského roku firma přetáhla z antivirového obra Symantec. Společnost Alwil software v současné době vlastní Kučera s Baudišem, každý z nich ovládá podle výpisu z obchodního rejstříku polovinu společnosti. Dosud prý nebylo rozhodnuto, jak velký podíl ve firmě novému finančnímu investorovi prodají. Kučera však tvrdí, že by se transakce měla týkat jen minoritní části Alwil softwaru. „Nepotřebujeme nutně peníze, spíše se snažíme diverzifikovat případné budoucí riziko antivirového byznysu na více akcionářů. Proto momentálně uvažujeme o prodeji přibližně 20 až 25procentního podílu,“ řekl týdeníku EURO.
Alwil software v loňském roce dosáhl více než půlmiliardového obratu a hrubý zisk vzrostl na 360 milionů korun. Pro letošní rok počítá firma s nárůstem základních ekonomických ukazatelů o 50 až 80 procent. Raketový vzestup zaznamenal Alwil software po roce 2003, kdy firma stála na pomezí krachu a Baudiš s Kučerou se rozhodli nabídnout avast! ke stažení na internetu zcela zdarma. Dnes tento antivirový program využívá asi 110 milionů klientů po celém světě; část uživatelů za něj platí dobrovolně a zbytek tržeb pochází od firem a živnostníků, kteří počítač s tímto antivirem používají k podnikání.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít