Do Astany, nebo do Almaty?

18. února 2012, 08:35 - Tomáš Stingl
18. února 2012, 08:35

Kazachstán si postavil nové hlavní město Astanu. To zažívá bouřlivý stavební boom, kdy na zelené louce rostou nové a nové supermoderní stavby. Bývalá metropole Almaty ale zůstává nejlidnatějším městem a hlavním hospodářským centrem. Které z dvou rivalů zvolit za vstupní bránu do Kazachstánu?

Foto: Profimedia.cz

V roce 1998 se vláda mladého Kazachstánu přesunula do zapomenutého městečka uprostřed stepi na severu země. To místo je dnes k nepoznání. V novém hlavním městě Astaně vyrostly mrakodrapy a architektonické výstřelky od předních světových projektantů. Celkem přiléhavě se mu začalo přezdívat Dubaj severu. To, jestli jako základnu pro svůj byznys zvolit právě Astanu, nebo naopak původní metropoli Almaty, záleží mimo jiné i na oboru, ve kterém podnikáte.

Astana je jednoznačně vhodným cílem pro firmy z oblasti stavebnictví, interiérového vybavení, nábytku či třeba sklářských výrobků. Ve městě rostou nové stavby každým dnem, většinu z nich financuje stát a na luxusu nešetří. Astanu si staví jako výkladní skříň a vizitku svého nově nabytého bohatství, okázalý luxus města využívá jako reklamu pro svět. Samotné stavební práce sice obvykle provádějí levné asijské firmy, uplatnit se lze ale zejména při vybavení vnitřku nových budov.

Astana je také sídlem prezidenta, vlády a všech hlavních úřadů, takže kdokoli chce lobbovat za získání velkých veřejných zakázek, musí začít tady. A v Kazachstánu to jde bez častého osobního kontaktu s lidmi, kteří rozhodují, jen velmi těžko.

Počet obyvatel Astany rychle roste. Za 15 let vzrostl čtyřnásobně na nynějších asi tři čtvrtě milionu lidí. Překotný růst města s sebou ale nese problémy. Protože stojí uprostřed stepi, kde se prakticky nic neprodukuje, většina potravin se dováží z velkých vzdáleností, a jídlo je proto podstatně dražší než jinde. Stejně tak je dražší ubytování. Příval obyvatel, kteří se museli přestěhovat do nového správního centra, zvedá cenu nemovitostí.

K nepříjemným prvkům pobytu v Astaně patří tamější drsné klima. V zimě jsou tam až čtyřicetistupňové mrazy. Protože je město otevřeno do rovinaté stepi, fouká tam často silný, chladný vítr zvaný Buran. K nepříjemnostem patří také častá pouliční kriminalita.

Město jablek

Na jihu země, přímo při hranici s Kyrgyzstánem, leží bývalá metropole Almaty. Ta je stále s půldruhým milionem obyvatel největším městem Kazachstánu. Je tam také soustředěna výroba, oblast vytváří 20 procent veškerého hospodářského produktu země. Zároveň je město centrem finančnictví. Je důležité i pro zemědělství – sám název tomu napovídá, neboť Almaty znamená v kazaštině „jabloňová“.

Město stojí v údolí pod pohořím Ťan Šan a drží se zde smog z přetížené dopravy. Některé části města mají ale příjemnou tradiční atmosféru, bohatý kulturní život a také okolí je zajímavější, než v případě Astany.

Almaty může být určitě dobrým místem například pro firmy, které by chtěly se spotřebním zbožím oslovit střední třídu obyvatel. Příležitostí pro strojírenské výrobky je modernizace městské dopravy v Almaty či okolního průmyslu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít