Do Ameriky a zpět

24. října 2005, 00:00 - DANA RYBÁKOVÁ
24. října 2005, 00:00

HISTORIE Franšízový systém se osvědčil nejdříve v USA, odkud se rozšířil do desítek zemí. V Evropě je nejoblíbenější v Británii, Německu a zemi svého prapůvodu - Francii.

HISTORIE Franšízový systém se osvědčil nejdříve v USA, odkud se rozšířil do desítek zemí. V Evropě je nejoblíbenější v Británii, Německu a zemi svého prapůvodu - Francii.

Franšíza pochází ze středověké Francie, kde nejdříve znamenala osvobození od daní či cel. Od sedmnáctého století pak znamenala privilegium k výrobě nebo obchodu, které uděloval feudál.

Další stopu franšízingu lze nalézt v 60. letech devatenáctého století v Americe. Tam jej využila firma Singer Sewing Machine Company při prodeji šicích strojů.

Moderní franšízing pak zahájil éru počátkem minulého století v USA, kde začaly vznikat sítě distributorů automobilů, provozovatelů čerpacích stanic, drugstorů a motelů.

Opravdový rozkvět pak přišel po druhé světové válce, kdy se tato forma podnikání v USA zabydlela v oblasti služeb v hotelnictví, restauracích a hlavně v rychlém občerstvení. Charakteristické je intenzivní využívání značek. Ve Spojených státech zůstal populární i takzvaný výrobkový franšízing (například Coca-Cola). Ropná recese v sedmdesátých letech přinesla potíže mnoha malým a středním firmám a jejich řešením se stal právě franšízing. V současnosti je podle údajů z České asociace franšízingu v USA přibližně 1500 těchto sítí či značek a zhruba 760 tisíc poboček. Zaměstnává asi 9,7 milionu lidí.

V Evropě je toto podnikání nejpopulárnější v Německu, Franci a Velké Británii. Existují dvě základní kategorie franšízingu - jedna se týká prodeje výrobku, druhá, která bývá zastoupena silněji, se orientuje na poskytování služeb.

Ve Francii vznikla první novodobá franšíza už v roce 1927. Šlo o síť pro výrobu pletací vlny Pinguin. Rozšířenější je tu franšízing založený na prodeji výrobků než na službách. Nejvýznamnějším oborem je trh s textilem, na který připadá třicet procent. Ve službách zabírá také třicetiprocentní podíl a jedenácti procenty se podílí v hotelnictví a gastronomii. Největší hotelovou sítí je skupina Accor, kterou známe i v tuzemsku. V roce 2003 existovalo ve Francii více než 700 sítí a na 33 tisíc příjemců.

Podíváme-li se do Rakouska, zjistíme, že i tam se franšízingu daří. Prosazovat se začal v osmdesátých letech a od roku 1990 zaznamenává ročně osmiprocentní přírůstky nově vzniklých systémů. Vedou poskytovatelé služeb, následuje obchod. Dále móda, textil, zpracování kůže, za nimiž se s velkým odstupem uplatňuje gastronomie a řemeslné obory. Podle údajů české asociace bylo v Rakousku koncem roku 2002 celkem 330 těchto systémů s více než 4700 franšízanty.

Franšíza by se v Rakousku rozvíjela svižněji, jenomže podnikatelé se potýkají s restriktivními ustanoveními živnostenského zákona. Franšízant totiž často potřebuje k podnikání hned několik živnostenských listů.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi…
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Technologie
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Honor 9 je v Česku. Přetahuje se s OnePlus 5, kdo toho za 13 tisíc nabídne víc
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít