Dnes už se stoupá po schůdkách

20. října 2009, 13:16 - Michal Kučera
20. října 2009, 13:16

Zlatý důl pro advokáty je nyní v Kazachstánu, Rumunsku či Bulharsku

Z pohledu právníků už Česká republika nepatří k rozvíjejícím se zemím. Bohužel. Spolu s tím, jak v zemi vznikl standardně fungující trh na úrovni zemí západní Evropy, totiž advokátním kancelářím ubylo i největších zakázek, zejména privatizací státního majetku. Jejich místo zaujaly především obchodní transakce, nemovitosti nebo soutěžní právo. „Zlatý důl pro advokáty je dnes hlavně v Kazachstánu, Rumunsku nebo Bulharsku,“ říká Martin Kubánek, vedoucí partner pražské pobočky advokátní kanceláře Schönherr. Firma, kterou vede, působí na českém trhu osmnáct let, donedávna ale nesla jméno německé partnerské kanceláře Gleiss Lutz.

EURO: V čem měla vaše generace právníků jinou startovní pozici než ta dnešní? KUBÁNEK: Patřím k těm pionýrům, kteří začali pracovat v advokacii kolem roku 1991. To bylo zvláštní období, kdy zahraniční firmy preferovaly mladší právníky před těmi staršími. Tyto kanceláře tak sáhly po těch, kteří měli těsně po zkouškách, a vychovaly si je. Kdo dostal šanci, uměl jazyky a měl chuť pracovat dvanáct i více hodin denně, měl tehdy úžasné možnosti. Nebyly generační bariéry a zahraniční firmy nám daly možnost vybudovat si během krátké doby postavení, které v Německu nebo Anglii měli padesátiletí advokáti. Byla zde možnost stát se poměrně rychle partnerem a převzít odpovědnost. To byla jedinečná šance, kterou dnešní mladí už tolik nemají. Osmnáct let na trhu znamená, že se vytvořila pevná struktura, která umožňuje kariéru spíše po schůdkách.

EURO: Snižují teď zahraniční kanceláře kvůli výši příjmů počet partnerů v zemích, jako je Česko? KUBÁNEK: Záleží na tom, jak se měří efektivita jednotlivých partnerů. Pokud se měří mimo region, například v Londýně, ve Frankfurtu nebo v New Yorku, nastává problém, protože v Česku, zejména v této době, už tolik velkých zakázek není. Skutečně velký „deal“ se může na trhu objevit třeba jednou za pár let. Dochází tedy většinou k tomu, že se vytvářejí podsystémy, kde se efektivita měří trochu jinak, takže ve velkých firmách někdy funguje určitá dvoukolejnost. Druhou možností je, že se počty partnerů krátí.

EURO: Jak se přechod České republiky k volnému trhu odrazil na charakteru zakázek? KUBÁNEK: Skutečně velkých zakázek už je méně, protože stát pomalu nemá co prodávat. Zbylo mu několik málo podniků typu ČEZ, Letiště Praha nebo České pošty. My však očekáváme, že bude docházet k přeprodávání již dříve zprivatizovaných společností, popřípadě prodeji některých jejich divizí. Mění se ale témata, například mnoho restrukturalizací jsou poměrně velké mandáty, které v souhrnu mají stejný objem jako některé privatizace. Nejsou to ale už tak mediálně atraktivní věci.

EURO: Jakou měrou se na vašich tržbách projevila recese? KUBÁNEK: Rok 2008 byl pro nás rekordně úspěšný a podobně to pocítily skoro všechny kanceláře. Bylo už ale zjevné, že se trh začíná přehřívat. Ochlazení muselo přijít. Obrat nám oproti rekordnímu loňskému roku poklesl zhruba o dvacet procent, takže za letošní rok jsme na tom s tržbami asi na úrovni roku 2006, dokonce o něco lépe. Není to žádná krizová situace. Kanceláře našeho typu, jež poskytovaly komplexní právní servis, jsou momentálně ve výhodě. Butikové firmy, které se zabývaly výhradně obchodními transakcemi, mají problémy. My máme i soutěžní právo, pracovní právo, restrukturalizace a řadu dalších oblastí, které tento úbytek vyvažují.

EURO: Máte signály z trhu, že se situace začíná obracet? KUBÁNEK: Ano, síť kanceláří Schönherr například nedávno získala mandát od společnosti Volkswagen pro celý region střední a východní Evropy. V Rakousku se o tom mluví jako o zakázce roku. Takže i my nyní v České republice radíme Volkswagenu při převzetí aktivit skupiny Porsche Holding.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

  • Největší mýty o bolesti zad

  • Profesor Sameš: Porucha lícního nervu není legrace

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít