Dlužníci pod elektronickým bičem

19. října 2007, 14:05 - Marcela Alföldi Šperkerová
19. října 2007, 14:05

Exekutorská komora zprovozní centrální elektronickou evidenci exekucí (CEE)

Od počátku příštího roku už nebudou neplatiči skryti v anonymitě. Exekutorská komora totiž po šesti letech zprovozní centrální elektronickou evidenci exekucí (CEE), která bude volně komukoliv přístupná. Nejenom účastníkům řízení, tedy věřitelům a jejich dlužníkům, ale informace z databáze bude moci získat každý zvědavec, jenž za ně zaplatí. „Nahlížení do soudních - a tedy i exekučních - spisů třetími osobami obecně podléhá zákazu, jestliže tato osoba neprokáže právní zájem a vážné důvody. Je třeba přistupovat velmi obezřetně k údajům, které budou v rámci evidence dostupné, aby nedošlo k porušení tohoto principu,“ upozorňuje Ondřej Čech z advokátní kanceláře Procházka Randl Kubr.
Exekuční řízení je totiž stejně jako jakékoliv jiné soudní řízení neveřejné. S volným přístupem do databáze má problém i Úřad pro ochranu osobních údajů. „Diskutuje se o tom, zda by měla být veřejně přístupná i informace o vymáhané povinnosti a její výši,“ potvrdila týdeníku EURO poslankyně ODS Eva Dundáčková, která je zpravodajkou právě poslanci projednávané novely zákona o exekučním řádu.
Zřízení exekučního rejstříku vychází ze zákona o exekučním řádu z roku 2001. V paragrafu 125 norma stanoví, že komora povede centrální evidenci nařízených exekucí. Dosud však nevznikla, protože nebylo jasné, kdo ponese náklady na její zřízení. Jeden z bodů, který se do pozměňovacího návrhu k projednávané novele dostal na návrh exekutorské komory, proto přidává paragrafu 125 pátý odstavec. Ten říká, že „za poskytnutí údajů Centrální evidence exekucí náleží Komoře odměna, kterou stanoví ministerstvo vyhláškou“. A odůvodňuje je slovy: „Jelikož stát přenesl povinnost zřídit a provozovat CEE jako veřejný informační systém na exekutorskou komoru, poplatek za poskytnutí údajů z tohoto systému náleží této komoře… Výše poplatku pak bude dle zmocnění stanovena prováděcím předpisem. Jelikož stát doposud neposkytl komoře na zřízení CEE žádné finanční prostředky, navrhované doplnění má zajistit zdroj financování zřízení a provozu tohoto informačního systému.“
Evidence tudíž bude fungovat podobně jako třeba katastr nemovitostí, ovšem bude zpřístupňovat nepoměrně citlivější údaje. Další podobné databáze, například obchodní či insolvenční rejstřík, jež vede stát, jsou pro veřejnost zdarma, ale volně poskytují jen omezené penzum informací. A takový bankovní registr dlužníků už vůbec není přístupný každému. Exekutoři sice podobně jako podnikatelé hospodaří na vlastní náklady, jejich příjmy však stát upravuje, a navíc jakožto prodloužená ruka státu disponují statutem veřejného činitele.
„Zavedení poplatku za nahlížení do centrální evidence by mohlo být opodstatněné například tehdy, kdyby bylo možné získat kvalifikovaný výpis z této evidence, v zásadě obdobu dálkového výpisu z katastru nemovitostí,“ dodává Čech. Fungování CEE upravuje vyhláška z roku 2001, která říká, že informace o řízeních mají do rejstříku vkládat exekutoři na vlastní náklady. Ukončené či zastavené exekuce se budou vymazávat po uplynutí dvou měsíců.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít