Dluhy se v Česku přesouvají z Prahy na Moravu

29. listopadu 2011, 09:31 - Dalibor Dostál
29. listopadu 2011, 09:31

České dluhy se stěhují na východ. Vyplývá to ze statistického průzkumu inkasní společnosti M.B.A. Finance. Zatímco ještě loni se nejvíce dluhů vymáhalo v Praze, letos je v první trojce krajů s největším množstvím pohledávek kraj Moravskoslezský a Jihomoravský, kterým dělá společnost ještě kraj Ústecký.

Foto: Profimedia.cz

Počet problémových dlužníků stále roste a je logické, že k tomu dochází nejvíce v oblastech s vysokou nezaměstnaností,“ komentoval výsledky šetření Kamil Kavka z M.B.A. Finance. „Ovšem pouze nezaměstnanosti tento stav nemůžeme připisovat. Stále častěji registrujeme, že se do problémů s hrazením závazku začali dostávat i lidé, kteří normálně pracují. Jsou předlužení a jejich příjmy jim ke splácení jednoduše nestačí,“ doplnil Kamil Kavka.

Obyvatelé východní části republiky figurují rovněž v popředí na seznamech dlužníků za energie. Podíl lidí žijících v Moravskoslezském kraji na celkovém dluhu za energie činí 22,4 procenta. Lidem umožňuje dlouhodobé fungování domácnosti bez placení proudu především současný systém změny dodavatele energie. Domácnosti, které neplatí, po určité době změní dodavatele a tím se vyhnou odpojení od dodávek od původního distributora proudu.  

Aby společnosti z oblasti energetiky předešly zbytečnému navyšování neuhrazených částek, které jim zákazníci dluží, výrazně zrychlily vlastní vymáhací proces. Ve větší míře také začaly předávat pohledávky inkasním společnostem dříve, zhruba po dvou neuhrazených fakturách, a věnují větší důraz i daleko nižším nedoplatkům, než tomu bylo v minulosti,“ uvedl Radek Pospíšil, obchodní manažer M.B.A. Finance. Druhým nejvíce zastoupeným regionem, co do počtu neplatičů za energie, je kraj Jihomoravský, třetí je kraj Olomoucký.

Moravské regiony jsou také v popředí seznamu okresů, kde jsou dluhy nejvyšší. V první desítce je například okres Karviná, který se v „hitparádě“ dluhů protlačil mezi výrazně větší lokality, jako je Ostrava, Praha, Brno či Liberec. Mezi dlužníky podle statistik převládají muži, a to v 63,6 procentech, oproti ženám se 36,4 procenty.

Okresy, kde lidé nejvíce dluží:

Ostrava-město10,02 % 
Praha   9,1 %
Brno-město 3,19 %
Karviná 3,19 %
Chomutov 2 %
Liberec 1,82 %
Most 1,81 %
Teplice 1,65 %
Děčín  1,54 %
Ústí nad Labem 1,51 %

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít