Dluhopisy u ledu?

10. července 2009, 12:39 - Petra Pelantová
10. července 2009, 12:39

Ministerstvo financí

Vydá, nebo nevydá ještě letos na podzim ministerstvo financí státní dluhopisy pro drobné investory? Úředníci zatím nevědí. Dočasný šéf státní kasy Eduard Janota prý pro letošní start emise udělá maximum. „Tlačím na to, abychom letos zkusmo alespoň jednu emisi udělali,“ hlásí Janota. Jenže technické věci se stále nepodařilo dojednat. „Stále na tom děláme, řešíme technicko-logistickou stránku,“ přiznává Janota. Ministerstvo financí totiž neví, jak dluhopisy prodávat, aby to bylo co nejjednodušší, nejlevnější a nejefektivnější. Do toho navíc přišly povodně a úředníci přesunuli svou pozornost od státních dluhopisů k povodňovým.
Odklad emise připouštějí i někteří členové původní přípravné komise pro projekt státních dluhopisů do českých domácností. Své jméno si ale uvést nepřejí. „Všichni zainteresovaní věří, že první retailová emise státních dluhopisů bude ještě letos. Určité drobné komplikace existují, ale není to nic podstatného. Zhruba v polovině července by měla být dána informace o průběhu projektu,“ sdělil týdeníku EURO šéf Arca Capital Pavel Makovec, který komisi vedl.
Ministerstvo nechce dluhopisy prodávat přes banky. Ve hře je internet, Czechpointy a Česká pošta. Jakákoli varianta ale přinese nemalé náklady. „Budou dva distribuční kanály,“ ujišťuje Janota. Pošta má o distribuci velký zájem. Na počátku plánu sama iniciativně poslala ministerstvu svou nabídku. „V současné době jednáme se Střediskem cenných papírů o možné spolupráci v oblasti distribuce státních dluhopisů. Konkrétní závěry zatím dohodnuty nebyly,“ sdělila týdeníku EURO mluvčí pošty Petra Králová.
Navíc se množí konkurence. Poté, co začala nabízet státní dluhopisy pro drobnou klientelu Česká spořitelna, přidal se nedávno další bankovní dům. Začátkem června spustila ČSOB zajištěný fond do státních dluhopisů šesti evropských zemí včetně České republiky. Podobné produkty prý chystají i další banky. Výši úroku chtějí úředníci zveřejnit až těsně před startem emise, a to až podle situace, jaká bude na trhu. Ve hře je pevný i plovoucí úrok a vydávat se budou pravděpodobně po koruně ve větších balících. Ministerstvo má k vydání dluhopisů v co nejbližší době silnou motivaci, kterou je nedostatek financí ve státní kase. Podle Janoty by letošní emise mohla být v rozmezí dvou až čtyř miliard korun.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového…
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Patentové skici odhalují malý dvoumístný sporťák značky Honda
Technologie
Aukro chystá změny. Na konci měsíce začne migrace a služba bude desítky hodin nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít