Dluhopisy smrti

20. ledna 2008, 17:34 - Petra Pelantová
20. ledna 2008, 17:34

Morbidní, neetické a skandální, nebo standardní investiční příležitost?

Curtis Somoza a Robert Coberly, dva makléři z Kalifornie, byli v květnu 2006 zatčeni a skončili ve vězení. Podvodem získali desítky milionů dolarů za prodej životních pojistek dvou tisíc věřících Američanů. Investorům slíbili pětadvacetiprocentní zhodnocení. Garantovaný výdělek obhajovali tím, že majitelé pojistek jsou převážně Afroameričané a ti umírají mnohem dříve než příslušníci ostatních ras. Americká firma Coventry First, která skupuje a prodává životní pojištění, byla také obviněna z podvodu. Svým makléřům totiž vyplácela tajné odměny, pokud se jim podařilo uzavřít se staršími lidmi životní pojistku a poté je přesvědčit k jejímu prodeji. Oba případy popsal loni časopis BusinessWeek.
Obchody se životními pojistkami se staly oblíbenou investicí ve Spojených státech amerických. Firmy totiž pojistky skoupí a vytvoří z nich balíky, které jako dluhopisy nabízejí investorům. Říká se jim dluhopisy smrti. A zájem o ně je ve světě obrovský. Objemy obchodů se ročně pohybují v řádech desítek miliard dolarů. Na vrchol je katapultovala loňská hypoteční krize a také neustálá snaha hledat nové investiční příležitosti. Jde o handlování se smrtí, anebo o skvělou investiční novinku?
V Česku prý takové obchody nejsou možné. Tvrdí to téměř všechny tuzemské pojišťovny. Jenže i u nás se dá na podobných transakcích velice slušně vydělat. Český zákon o cenných papírech sice neuznává životní pojistku jako cenný papír, a nedovoluje tedy její převoditelnost. Přestože ji není možné proměnit na dluhopis jako v USA, předprodat se bez problémů dá. Stačí standardní smlouva. Majitel životní pojistky za nějaké odstupné určí, kdo v případě jeho smrti inkasuje pojistku a kdo bude platit pojistné.
Životní pojistka má garantovaný výnos. Jeho horní hranici určuje regulátor trhu, tedy ministerstvo financí. Nyní je tato horní hranice na úrovni 2,4 procenta, což vzhledem k inflaci není zajímavé. Něco jiného jsou však staré pojistky. Kdo uzavřel životní pojistku před několika lety, měl garantovaný výnos čtyři procenta. To už je slušný výdělek. A starší pojistky mají i osmiprocentní zhodnocení. Kdyby si tedy dal někdo práci a „skoupil“ především staré pojistky s vyšším výnosem, kterých v České republice není málo, pak by šlo o dobrou investici. Smlouvy s původními majiteli životních pojistek by však musely být vychytané do nejmenších detailů pro případ, že by si někdo obchod rozmyslel. „Samozřejmě že jde, aby za klienta platil pojistné někdo jiný, a je možné v jeho prospěch pojistku vinkulovat. Klient však může kdykoli vinkulaci změnit nebo zrušit, a proto by tady bylo poměrně velké nebezpečí sporů,“ vysvětlil Tomáš Prouza, bývalý náměstek ministra financí a nynější místopředseda představenstva poradenské firmy Partners Group.
Soudní spory jsou však běžné. A nevyhnuly se ani obchodům se životními pojistkami. Třeba se tedy v Česku dočkáme podobných případů, jako hlásí Spojené státy americké. Vzhledem k rostoucím úrokovým sazbám by se navíc brzy mohlo zvednout i zhodnocení životních pojistek. A určitě by se našlo pár jedinců ve finanční tísni, kteří by se nechali za slušný obnos přemluvit k uzavření životní pojistky a poté k jejímu přenechání. Navíc obchodovat je možné i s kapitálovými životními pojistkami, které nejsou svázané se smrtí jako standardní pojistka.
O případech podezřelého úmrtí krátce po předprodání životní pojistky, které dopomohlo k tučnému zhodnocení dluhopisu, se zatím nikde nepíše. Lze jen doufat, že tohle smutné prvenství si nepřipíše Česká republika. Pro Čechy je ale pravděpodobnější, že lidé s vidinou snadného výdělku začnou hromadně uzavírat životní pojistky a poté se jich zbavovat. Navíc vzhledem k vynalézavosti zlatých českých ručiček se možná máme na co těšit. Investiční novinka si už ve světě vysloužila označení morbidní, neetická či skandální. K tomu však přispěli spekulanti s pojistkami, kteří nakonec skončili u soudu. Prodat životní pojistku je jen další příležitostí, jak vydělat peníze. A svět si na tyto druhy obchodu bude muset zvyknout. Stejně jako se dnes už nepozastavujeme nad tím, že někdo podniká v pohřebnictví a přijde si tím na slušný balík.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty, jak na ně?
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Intel: top Coffee Lake má o 11 % lepší výkon v jednom vlákně. Kvůli AMD přejmenuje čipset
Evleaks kazí překvapení další Korejcům. Takhle bude vypadat LG V30
Čeští Warhorse Studios vnadí dalším trailerem na Kingdom Come: Deliverance (video)
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít