Dluhopisy smrti

20. ledna 2008, 17:34 - Petra Pelantová
20. ledna 2008, 17:34

Morbidní, neetické a skandální, nebo standardní investiční příležitost?

Curtis Somoza a Robert Coberly, dva makléři z Kalifornie, byli v květnu 2006 zatčeni a skončili ve vězení. Podvodem získali desítky milionů dolarů za prodej životních pojistek dvou tisíc věřících Američanů. Investorům slíbili pětadvacetiprocentní zhodnocení. Garantovaný výdělek obhajovali tím, že majitelé pojistek jsou převážně Afroameričané a ti umírají mnohem dříve než příslušníci ostatních ras. Americká firma Coventry First, která skupuje a prodává životní pojištění, byla také obviněna z podvodu. Svým makléřům totiž vyplácela tajné odměny, pokud se jim podařilo uzavřít se staršími lidmi životní pojistku a poté je přesvědčit k jejímu prodeji. Oba případy popsal loni časopis BusinessWeek.
Obchody se životními pojistkami se staly oblíbenou investicí ve Spojených státech amerických. Firmy totiž pojistky skoupí a vytvoří z nich balíky, které jako dluhopisy nabízejí investorům. Říká se jim dluhopisy smrti. A zájem o ně je ve světě obrovský. Objemy obchodů se ročně pohybují v řádech desítek miliard dolarů. Na vrchol je katapultovala loňská hypoteční krize a také neustálá snaha hledat nové investiční příležitosti. Jde o handlování se smrtí, anebo o skvělou investiční novinku?
V Česku prý takové obchody nejsou možné. Tvrdí to téměř všechny tuzemské pojišťovny. Jenže i u nás se dá na podobných transakcích velice slušně vydělat. Český zákon o cenných papírech sice neuznává životní pojistku jako cenný papír, a nedovoluje tedy její převoditelnost. Přestože ji není možné proměnit na dluhopis jako v USA, předprodat se bez problémů dá. Stačí standardní smlouva. Majitel životní pojistky za nějaké odstupné určí, kdo v případě jeho smrti inkasuje pojistku a kdo bude platit pojistné.
Životní pojistka má garantovaný výnos. Jeho horní hranici určuje regulátor trhu, tedy ministerstvo financí. Nyní je tato horní hranice na úrovni 2,4 procenta, což vzhledem k inflaci není zajímavé. Něco jiného jsou však staré pojistky. Kdo uzavřel životní pojistku před několika lety, měl garantovaný výnos čtyři procenta. To už je slušný výdělek. A starší pojistky mají i osmiprocentní zhodnocení. Kdyby si tedy dal někdo práci a „skoupil“ především staré pojistky s vyšším výnosem, kterých v České republice není málo, pak by šlo o dobrou investici. Smlouvy s původními majiteli životních pojistek by však musely být vychytané do nejmenších detailů pro případ, že by si někdo obchod rozmyslel. „Samozřejmě že jde, aby za klienta platil pojistné někdo jiný, a je možné v jeho prospěch pojistku vinkulovat. Klient však může kdykoli vinkulaci změnit nebo zrušit, a proto by tady bylo poměrně velké nebezpečí sporů,“ vysvětlil Tomáš Prouza, bývalý náměstek ministra financí a nynější místopředseda představenstva poradenské firmy Partners Group.
Soudní spory jsou však běžné. A nevyhnuly se ani obchodům se životními pojistkami. Třeba se tedy v Česku dočkáme podobných případů, jako hlásí Spojené státy americké. Vzhledem k rostoucím úrokovým sazbám by se navíc brzy mohlo zvednout i zhodnocení životních pojistek. A určitě by se našlo pár jedinců ve finanční tísni, kteří by se nechali za slušný obnos přemluvit k uzavření životní pojistky a poté k jejímu přenechání. Navíc obchodovat je možné i s kapitálovými životními pojistkami, které nejsou svázané se smrtí jako standardní pojistka.
O případech podezřelého úmrtí krátce po předprodání životní pojistky, které dopomohlo k tučnému zhodnocení dluhopisu, se zatím nikde nepíše. Lze jen doufat, že tohle smutné prvenství si nepřipíše Česká republika. Pro Čechy je ale pravděpodobnější, že lidé s vidinou snadného výdělku začnou hromadně uzavírat životní pojistky a poté se jich zbavovat. Navíc vzhledem k vynalézavosti zlatých českých ručiček se možná máme na co těšit. Investiční novinka si už ve světě vysloužila označení morbidní, neetická či skandální. K tomu však přispěli spekulanti s pojistkami, kteří nakonec skončili u soudu. Prodat životní pojistku je jen další příležitostí, jak vydělat peníze. A svět si na tyto druhy obchodu bude muset zvyknout. Stejně jako se dnes už nepozastavujeme nad tím, že někdo podniká v pohřebnictví a přijde si tím na slušný balík.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít