Dluh nebude. A zaplaťte si exekuci!

18. dubna 2005, 00:00 - PETR BÝM
18. dubna 2005, 00:00

KAUZA PRVNÍ Na počátku roku 2000 firma Jiří Šebesta -J.Š.A. narazila na problém, s nímž se setkalo už tisíce jiných společností: odběratel nezaplatil. Firma se obrátila na státní aparát - policii a soudy, došlo i na exekutory. Umoření dluhu se nedomohla ani po pěti letech.

KAUZA PRVNÍ Na počátku roku 2000 firma Jiří Šebesta -J.Š.A. narazila na problém, s nímž se setkalo už tisíce jiných společností: odběratel nezaplatil. Firma se obrátila na státní aparát - policii a soudy, došlo i na exekutory. Umoření dluhu se nedomohla ani po pěti letech. A navrch musí uhradit náklady neúspěšné exekuce, o kterou ani nežádala. Případ společnosti J.Š.A. probíhal jako vystřižený z humoristického časopisu. „To je pro Dikobraz nebo Trnky Brnky, je to výsměch zdravému rozumu,“ říká s trpkým úsměvem Jiří Šebesta, majitel firmy. Ta působí na trhu už přes deset let v oblasti obchodu s civilními zbraněmi, příslušenstvím a doplňky pro adrenalinové sporty. Mezi její odběratele patří jak speciální jednotky, tak třeba střelnice a pochopitelně i další distributoři tohoto specifického sortimentu. A právě jeden z nich -českobudějovický podnikatel Novák -najednou přestal po třech letech bezproblémového obchodování platit. ETAPA PRVNÍ - VYŠETŘOVACÍ

„Poměrně dlouhou dobu vše probíhalo bez potíží. Takže postupem času jsme dodávali víceméně na úvěr. Přesně řečeno, šlo o konsignační smlouvu, na jejímž základě bylo zboží až do okamžiku prodeje odběratelem - tedy společností pana Nováka -naším majetkem,“ líčí Šebesta počátky geneze obchodního sporu. Závazky se vyrovnávaly vždy ve čtvrtletí, kdy pan Novák navštívil pražskou kancelář firmy J.Š.A., v hotovosti zaplatil odebrané zboží a odebral další.

„Někdy v květnu roku 2000 se ale po něm slehla zem. Chvíli jsem vyčkával, urgoval telefonicky, písemně i faxem, ovšem bez výsledku, a tak jsem se do Českých Budějovic sám rozjel,“ vzpomíná Jiří Šebesta. „Sekera“ za to rozhodně stála, jednalo se bezmála o sto sedmdesát tisíc korun. Na místě samém ho ale nečekaly žádné dobré zprávy: na adrese pana Nováka nebyl nikdo, ale postupně vyšlo najevo, že zkrachoval a zmizel, přičemž dluhů za ním zůstalo nepočítaně. „Neváhal jsem, šel na policii a podal trestní oznámení,“ přibližuje první kroky na cestě ke své pohledávce Šebesta.

A tady už začíná ne tak výjimečná kalvárie - policie na věci začala pracovat v červnu roku 2000. Trvalo jí ovšem rok (během kterého Jiří Šebesta případ dvakrát urgoval), než došla k následujícímu závěru: firma pana Nováka zkrachovala, k žádnému trestnému činu vlastně nedošlo a pan Šebesta se má ve své věci obrátit na soud a občanskoprávní řízení. Tak odtikal první rok kauzy.

ETAPA DRUHÁ - SOUDNÍ Mezitím se ovšem stala zásadní věc. Pan Novák se objevil, omluvil a podepsal splátkový kalendář, čímž mimo jiné svůj dluh vůči firmě J.Š.A. prokazatelně uznal. „Zpočátku jsem byl optimista, tím spíše, že se jednalo o podnikatele, tedy fyzickou osobu, která - na rozdíl od eseróček - ručí za své závazky celým svým majetkem,“ líčí Šebesta okamžik, kdy se řešení zdálo na dosah. Jenže nebylo, pan Novák neplatil. Když uběhla doba, v níž už měla být uhrazena polovina původního závazku, obrátil se podnikatel Šebesta přece jen na soud. To bylo na jaře roku 2002. Na podzim okresní soud v Českých Budějovicích vydal platební rozkaz a protože se ani pak nic nedělo, určil exekutora a nařídil exekuci. Za zmínku stojí, že k exekuci došlo, aniž o to oprávněný - tedy společnost J.Š.A. -žádal. Psal se prosinec roku 2002, takže kauza už se táhla dva roky. ETAPA TŘETÍ - EXEKUČNÍ**

Ukázalo se ale, že pan Novák nebyl dnešní. V minulosti nemalý majetek, včetně několika nemovitostí, sice získal, ale v období, které předcházelo jeho bankrotu, vše převedl na svou manželku. Takže když exekutor zatížil zákazem jakýchkoli převodů veškerý majetek pana Nováka (ten ale už víceméně neexistoval), jeho choť, s níž se ještě v průběhu řízení stačil rozvést, se u soudu domáhala vyjmutí řady movitých i nemovitých věcí z exekuce. A protože se prokázala majetkovým vypořádáním z roku 1997, nakonec uspěla. Běžel červenec roku 2003.

Pak se rok nedělo nic, a když podnikatel vznesl na exekutora dotaz, ten ho letos v lednu vyzval, aby sám určil majetek, který by měl podléhat exekuci. „To jsem samozřejmě nemohl, majetkové poměry pana Nováka jsem neznal a neznám.

Exekuci jsem konečně ani nenavrhoval. Pikantní na tom je, že pan Novák - alespoň podle obchodního rejstříku na internetu -dál vesele podnikal,“ vypráví Jiří Šebesta.

Exekutor reagoval po svém: podal návrh na zastavení exekuce pro nevymahatelnost. Soud mu v únoru vyhověl. A náklady neúspěšné exekuce - přesně 4700 korun - nařídil zaplatit podnikateli Šebestovi s tím, že jejich náhradu má požadovat na panu Novákovi. Kruh se uzavřel: uplynulo takřka pět let od okamžiku, kdy Jiří Šebesta začal vymáhat svůj dluh.

Věřitel skutečně splakal nad výdělkem. Po čtyřiceti osmi měsících se nedomohl ani koruny. Naopak měl řadu nákladů a výdajů spojených s vymáháním pohledávky a nakonec byl „potrestán“ ještě úhradou nákladů exekuce, která rovněž nepřinesla ani halíř. „Celé mne to stálo kolem čtyř stovek tisíc korun,“ shrnuje Šebesta. A vše ještě neskončilo - společnost J.Š.A. se proti poslednímu rozsudku odvolala. „Celé to na mě působí dojmem, že naše soudy pohrdají poctivými občany a v žádném případě je neochraňují proti nepoctivcům. Do takové situace se přitom může dostat každý - to , že dlužník svůj závazek uzná, pro soudy neznamená nic,“ končí Jiří Šebesta. Exekutor mu již poslal fakturu k proplacení.

(Poznámka: Jméno podnikate-ledlužníka je vzhledem ke stále probíhajícímu řízení změněno.)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít