Article, show

Dlouhoprstý stát

24. srpna 2007, 14:17 - Ivan Pilný
24. srpna 2007, 14:17

Glosy postaršího technokrata

Obavy o naše soukromí vzrůstají. „Big Brother“ začíná mít oči (a uši) všude. Jsme sledováni a odposloucháváni. A nevíme o tom. Zvykáme si platit omezením našeho soukromí za větší bezpečnost. Problém je v tom, že hranice přijatelného a nutného se nenápadně posunují… Způsoby, jak se k nám „vloupat“ nabývají sofistikovanosti. Uvedu dva příklady ze Spojených států. Výrobci automobilů General Motors a BMW zavedli do svých vozů nové technické prostředky s rozšířenými možnostmi online spojení. Tyto systémy jsou v síti a dají se online na dálku měnit; FBI záhy přišla s nápadem využít těchto vlastností a zabudovat malou štěničku k odposlechu konverzace uvnitř automobilu. I nařídila automobilkám tento kousíček hardwaru zabudovat. Automobilky se obrátily k soudu a - podržte se-, co řidiče a posádky zachránilo. Zapojení nového čipu pro FBI omezilo schopnost nouzového volání! Soud příkaz FBI zrušil, ale zároveň dal najevo, že něco podobného je přípustné, pokud to neomezí požadovanou funkčnost. Čekejme tedy na další kolo a „early adaptors“ oslnění novými možnostmi - pozor na praní špinavého prádla v soukromí!
Druhý příklad ukazuje, že když si něco koupíte a zaplatíte, ještě to nemusí být vaše. Společnost EchoStar provozující satelitní vysílání zabudovala do některých přijímačů možnost nahrát a časově posunovat televizní pořady. Patent na tuto technologii má ovšem firma TiVo, která se obrátila na soud. A vyhrála. Soud nejenže udělil Echostar pokutu 90 milionů dolarů, ale nařídil okamžitě DVR funkčnost zrušit. EchoStar vyhověl zrušením DVR na dálku. Zákazníci EchoStaru tak během okamžiku přišli nejen o možnost nahrávat, ale též o možnost již nahrané pořady sledovat. Online „výdobytky“ porušující autorská práva tudíž jdou lehce odstranit na dálku jedním signálem. Nemusíte chodit od dveří ke dveřím a sbírat padělky jako Rolex nebo Louis Vuitton. Zdá se, že bude lépe, když budete případnou chytrou online vlastnost považovat spíše za pronajatou než zakoupenou, přestože jste ji zaplatili.
Uvedené příklady ukazují, že souboj mezi technologiemi a jejich regulací pokračuje. Na jednu stranu nám přinášejí úžasné možnosti, na druhou stranu nás o ně někdo snadno připraví, aniž by se k nám musel vloupat. Soudy a legislativa mají za technologiemi obvyklé zpoždění. Připravme se na pestré zážitky. Na síti jsme už ohrožováni nejen viry, spamy a kriminalitou, ale také můžeme být každou minutu legálně okradeni, aniž bychom se dopustili vědomého kriminálního činu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít