Dlouhoprstý stát

24. srpna 2007, 14:17 - Ivan Pilný
24. srpna 2007, 14:17

Glosy postaršího technokrata

Obavy o naše soukromí vzrůstají. „Big Brother“ začíná mít oči (a uši) všude. Jsme sledováni a odposloucháváni. A nevíme o tom. Zvykáme si platit omezením našeho soukromí za větší bezpečnost. Problém je v tom, že hranice přijatelného a nutného se nenápadně posunují… Způsoby, jak se k nám „vloupat“ nabývají sofistikovanosti. Uvedu dva příklady ze Spojených států. Výrobci automobilů General Motors a BMW zavedli do svých vozů nové technické prostředky s rozšířenými možnostmi online spojení. Tyto systémy jsou v síti a dají se online na dálku měnit; FBI záhy přišla s nápadem využít těchto vlastností a zabudovat malou štěničku k odposlechu konverzace uvnitř automobilu. I nařídila automobilkám tento kousíček hardwaru zabudovat. Automobilky se obrátily k soudu a - podržte se-, co řidiče a posádky zachránilo. Zapojení nového čipu pro FBI omezilo schopnost nouzového volání! Soud příkaz FBI zrušil, ale zároveň dal najevo, že něco podobného je přípustné, pokud to neomezí požadovanou funkčnost. Čekejme tedy na další kolo a „early adaptors“ oslnění novými možnostmi - pozor na praní špinavého prádla v soukromí!
Druhý příklad ukazuje, že když si něco koupíte a zaplatíte, ještě to nemusí být vaše. Společnost EchoStar provozující satelitní vysílání zabudovala do některých přijímačů možnost nahrát a časově posunovat televizní pořady. Patent na tuto technologii má ovšem firma TiVo, která se obrátila na soud. A vyhrála. Soud nejenže udělil Echostar pokutu 90 milionů dolarů, ale nařídil okamžitě DVR funkčnost zrušit. EchoStar vyhověl zrušením DVR na dálku. Zákazníci EchoStaru tak během okamžiku přišli nejen o možnost nahrávat, ale též o možnost již nahrané pořady sledovat. Online „výdobytky“ porušující autorská práva tudíž jdou lehce odstranit na dálku jedním signálem. Nemusíte chodit od dveří ke dveřím a sbírat padělky jako Rolex nebo Louis Vuitton. Zdá se, že bude lépe, když budete případnou chytrou online vlastnost považovat spíše za pronajatou než zakoupenou, přestože jste ji zaplatili.
Uvedené příklady ukazují, že souboj mezi technologiemi a jejich regulací pokračuje. Na jednu stranu nám přinášejí úžasné možnosti, na druhou stranu nás o ně někdo snadno připraví, aniž by se k nám musel vloupat. Soudy a legislativa mají za technologiemi obvyklé zpoždění. Připravme se na pestré zážitky. Na síti jsme už ohrožováni nejen viry, spamy a kriminalitou, ale také můžeme být každou minutu legálně okradeni, aniž bychom se dopustili vědomého kriminálního činu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít