Dle ACCA začala globální ekonomika posilovat

26. dubna 2012, 12:42 - MediaFax
26. dubna 2012, 12:42

V prvním čtvrtletí 2012 globální ekonomika významně vzrostla a získala zpět část z dynamiky, kterou ztratila v loňském roce. Prostřednictvím výsledků svého průzkumu o tom informovaly Asociace certifikovaných účetních (ACCA) a Institut of Management Accountants (IMA).

Foto: Profimedia

Průzkumu se zúčastnilo přibližně 2200 finančních manažerů z celého světa a podíl respondentů, kteří jsou přesvědčení o růstu důvěry v ekonomiku ve vlastních organizacích, se téměř zdvojnásobil z 16 procent na konci loňského roku na současných 29 procent. Přesto se 54 procent z dotazovaných stále domnívá, že globální ekonomika klesá nebo stagnuje.

Nárůst důvěry ve střední a východní Evropě byl relativně stejnoměrný, jen Bělorusko a Chorvatsko v minulém čtvrtletí skončily s podprůměrným výsledkem,“ uvádí zpráva ACCA a IMA. Podle ní celkově 18 procent respondentů ve střední a východní Evropě hlásilo nárůst důvěry, což je o osm procent více než na sklonku roku 2011, zatímco 36 procent respondentů se domnívá, že globální ekonomika se zotavuje či chystá k zotavení, což představuje nárůst o 14 procent oproti předchozímu období.

V tomto regionu došlo k významnému nárůstu nových zakázek, nikoli však nových kapitálových výdajů; index zaměstnanosti pro celý region nadále klesal. Firmám rovněž prospěla nižší úroveň volatility na zahraničních akciových trzích, ale jinak se skutečné podnikatelské prostředí nezlepšilo tak, aby bylo v souladu s jeho vnímáním.

V celosvětovém měřítku ACCA a IMA přičítají nárůst globální podnikatelské důvěry především objektivnímu zlepšení podnikatelského prostředí, hlavně nových zakázek. Zároveň ale varují, že úleva je důležitý krátkodobý faktor, zvlášť vzhledem k tomu, že řada katastrofických scénářů, které vypadaly pravděpodobně na konci roku 2011 (například eskalace evropské dluhové krize nebo hospodářský otřes v Číně), se v posledním čtvrtletí zjevně nenaplnily.

Podle všeho se obnovila víra ve vyhlídky globální ekonomiky a trvanlivost oživení. Tento vývoj se rovněž promítl do nárůstu firemních investic a zaměstnanosti,“ podotkla k výsledkům průzkumu Kateřina Benešová, ředitelka ACCA pro Česko, Slovensko a Maďarsko.

Nárůst důvěry byl celkem rovnoměrný napříč regiony a průmyslovými odvětvími, ačkoli nejvíc z něj vytěžily Latinská a Severní Amerika spolu se západní Evropou, stejně jako výrobci a distributoři, obzvláště v hi-tech sektorech.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít