Dixova brusírna dřeva v Horním Maršově: Dobře nabroušený podnik

17. dubna 2009, 00:00 - Robert Šimek
17. dubna 2009, 00:00

Krkonošská obec Horní Maršov vznikla díky těžbě dřeva a v jejím okolí fungovalo hned několik dřevařských podniků. Jedním z nich byla i Dixova brusírna v místní části Temný Důl, která je nyní na prodej.

Autor: Výzkumné centrum průmyslového dědictví

Areál bývalé Dixovy brusírny dřeva stojí při řece Úpě v severozápadní části Horního Maršova. Dominuje mu hlavní trojkřídlá budova, postavená z opracovaných rulových kvádříků, která má cihlami obložená okna a dveře. Třípodlažní správní budova má zachovalá kovová okna se zbytky původních omítek. K továrně náleží také vysoký osmiboký komín a bývalý vodní náhon.

Téměř celý areál se zachoval v dobrém stavu, bez výraznějších stavebních úprav. Pouze některá okna byla nevhodně zazděna a také vnitřní dispozice je částečně narušena. Stavebně velice zchátralá je ovšem zadní část s někdejším náhonem, která hrozí zřícením. Interiéry jsou nově zrekonstruované včetně oken, z původního strojního vybavení se dochovalo jen několik brusných kamenů, vystavených u nedalekého penzionu.

Majitelem brusírny, která je od roku 1996 kulturní památkou, je společnost Orea-Invest. S objektem ale nemá žádné další plány a nabízí ho k prodeji. Cena je 5,9 milionu korun.

POPIS OBJEKTU

  • *název - Dixova brusírna dřeva kraj - Královéhradecký adresa - č. p. 71 kult. památka - ano vlastník - Orea-Invest cena - 5,9 milionu Kč výhody nákupu - zajímavá stavba, dobrý stav, výhodná poloha možné problémy - velikost objektu, obnova náhonu, kult. památka Horní a Dolní

Horní Maršov tvoří nejsevernější část někdejší jednotné vsi Maršov. Ta vznikla v důsledku těžby stříbra, zlata a železa, která se v kraji rozvíjela v průběhu 14. a 15. století. Roku 1465 je zde doložen hamr, v první polovině 16. století ale obec v důsledku úpadku hornictví zanikla.

Obnovena byla teprve po roce 1550, tentokrát ovšem již jako dřevařská osada. Roku 1654 se rozdělila na Horní a Dolní Maršov a obě části se nadále vyvíjely samostatně. V průmyslovějším Horním Maršově vzniklo několik dřevařských manufaktur a ve druhé polovině 19. století také přádelna lnu a sklárna.

Roku 1874 byla v místní části Temný důl založena také velká brusírna dřeva s papírnou (Holzschleife & Papierfabrik), kterou vybudoval místní podnikatel Ignáz Dix. Zpočátku sloužila pouze k broušení smrkových špalků na dřevěnou vlákninu a brusnými nástroji v ní byla velká pískovcová kola se zdrsněným povrchem.

Od dřeva ke stěračům

Po roce 1905 se areál rozšířil o novou třípodlažní výrobní halu a továrna začala kromě dřevoviny vyrábět i pevný balicí papír (tzv. patentní) a později také lepenku. V podniku se šesti brusy a jedním papírenským strojem již tehdy pracovalo kolem čtyřiceti lidí. K získávání energie sloužil vodní náhon na řece Úpě. Voda z něj poháněla dvě Francisovy turbíny, které roku 1912 doplnil ještě parní kotel.

Po druhé světové válce byla továrna zkonfiskována a roku 1947 se stala součástí národního podniku Krkonošské papírny. Papírenský provoz byl ale již po několika letech zrušen a závod nadále sloužil pouze jako brusírna dřeva. Po požáru roku 1965 ho získalo výrobní družstvo Mechanika Praha, které zde začalo vyrábět ocelovou střešní krytinu a mechanické stěrače. V zadním traktu fungovala lakovna.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít