Divokým Východostánem (12): V polích s bavlnou

06. listopadu 2013, 15:04 - Saša Blau
06. listopadu 2013, 15:04

V tomto díle východního putování náš reportér opouští vyschlé Aralské jezero a vydává se hledat příčinu jeho smutného konce. Nachází ji v nekonečných bavlníkových polích, které dělají z Uzbekistánu druhého největšího vývozce „bílého zlata“ na světě. Renomované nevládní organizace režim kritizují, že do práce na plantážích nutí i lékaře a děti. Avšak parta zubařek, kterou reportér Saša Blau potkal, si každoroční povinnou bavlnovou brigádu užívala.

Vyschlé Aralské jezero opouštím nočním vlakem do Samarkandu. Společnost mi dělá Kazach, který mi věští budoucnost a jakýmsi šamanským dotykem zkoumá můj zdravotní stav. Dělá to rutinně, bez předvádění, jako by mi říkal, kolik je hodin. Po nočním přejezdu dorazím na nádraží v Samarkandu lehce rozlámaný. V tomhle starobylém městě, které zbudoval strašlivý vůdce rabujících hord Timur, se loučím se svým dánským kamarádem Jeppem. Dál zase sám.

Samarkand přináší mírné zklamání. Další minarety, další madrásy, další skvěle opravené paláce posázené modrou keramikou. S těmito stavbami se to má trochu jako s pravoslavnými chrámy: když jste viděli tři, viděli jste všechny. V Samarkandu mě mnohem víc zaujmou exteriéry staveb z 80. let, které zajímavě kombinují sovětský styl a islámské motivy.

Ze Samarkandu odjíždím dalším nočním vlakem do Buchary. Vlak je vyprodaný, zbyla na mě jenom nejlevnější verze „plackarty“. Ve dvě ráno, kdy na rychlík nasedám, leží spící lidé všude, včetně míst určených pro zavazadla a často po dvou. Průvodčí mě posadí do uličky k nohám chrápajícího muže. Ve vagonu to páchne ovcemi, potem a jídlem. Tuhle noc toho moc nenaspím.

Po mrazivém spánku na dně Aralu a dvou nocích ve vlaku se potřebuji dát trochu do pořádku. V Buchaře se ubytovávám v penzionu Medina, příjemném rodinném hotýlku uprostřed starého města. Noc tu stojí deset dolarů. Z trojice slavných uzbeckých měst na hedvábné stezce je Buchara asi tím nejvelkolepějším. Samarkand mě zklamal, nejpřirozeněji jsem se cítil v Chivě (viz minulý díl).

Otrokářské plantáže

Poté, co projdu povinné památky (madrása, karavanseráj, bazaar, mešita, palác), konečně se vydávám hledat bavlníková pole. Právě intenzivní pěstování bavlny za časů Sovětského svazu vysálo všechnu vodu, kterou do Aralského jezera dodávaly řeky Amudarja a Syrdarja. Bavlníkové plantáže mě v Uzbekistánu provázejí na každém kroku: koukám na ně z vlaku, z autobusu, z taxíků podél cest. Ještě se mi je ale nepodařilo navštívit a promluvit se sběrači, kteří na nich pracují.

Pěstování bavlny má v Uzbekistánu více než dvoutisíciletou tradici. Teprve Sověti ale kultivaci této žíznivé plodiny rozjeli v masovém měřítku. Produkce bavlny dosáhla vrcholu v roce 1988, kdy byla Uzbecká SSR největším exportérem bavlny na světě.

Mezinárodní nevládní organizace Uzbekistán kritizují, že pro sběr bavlny používá feudální otrokářské praktiky, jaké byly běžné v USA před sto a více lety. K práci na plantážích místní vláda nutí děti, studenty vysokých škol a státní zaměstnance včetně lékařů a učitelů. Políčka s bavlnou jsou sice formálně v soukromém vlastnictví, jednotlivé správní celky ale mají od centrální vlády v Taškentu stanovené kvóty, které musí nasbírat. Aby kraje kvóty splnily, posílají v říjnu a listopadu na pole státní zaměstnance a studenty. Stát bavlnu vykupuje za dumpingové ceny a prodává ji do zahraničí za ceny tržní. Kvůli otrokářským praktikám uzbeckou bavlnu bojkotuje řada zemí a firem, čile ji ale odebírají Čína nebo Bangladéš. Je tedy dost pravděpodobné, že v době, kdy čtete tyto řádky, hřeje vás bavlna, kterou sebral uzbecký chirurg nebo učitel.

Zubařky a nostalgie

Žádám taxikáře v Buchaře, aby mě odvezl na nějakou pořádnou plantáž za městem. Taxikář mi udělá dobrou cenu, na sběr bavlny je totiž velice hrdý. „My vyrábíme bavlnu, bílé zlato! A co produkujete vy?!“ ptá se pyšně. Cestou z města mi vypráví o sběru v mládí se zřetelnou nostalgií. „V pět jsme skončili, rozdělal se oheň, pila se vodka, zpívalo se, tancovalo,“ vzpomíná starý taxikář.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující…
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Technologie
Další den, nové sestavení. Microsoft vydal Windows 10 Insider Preview build 16294
Překvapení: AMD příští rok vydá 12nm procesory a GPU, na nové technologii 12LP od GloFo
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít