Diplomatický luxus na prodej

03. června 2010, 16:24 - Martin Shabu
03. června 2010, 16:24

Prodej areálu ministerstva zahraničí v pražské Troji čeká na nového ministra

Premiér a ministr financí tlačí na členy vlády, aby v rámci snižování schodků veřejných rozpočtů našli úspory ve svých kapitolách. Ministerstvo zahraničních věcí (MZV), které disponuje v porovnání s ostatními resorty nejnižším rozpočtem, s tím má problém. „Nemáme kde škrtat. Buď propustíme dvě stě lidí, nebo odprodáme všechny nepotřebné nemovitosti doma i v zahraničí,“ řekl týdeníku EURO nejmenovaný vysoký státní úředník. Jednou z cest, jak zaopatřit českou diplomacii, je zbavit se obřího komplexu budov v pražské Troji. V usnesení kabinetu Jana Fischera ze 17. srpna 2009 se praví, že „vláda schvaluje prodej vybraného nemovitého majetku České republiky na území hlavního města Prahy, s nímž je oprávněn hospodařit Diplomatický servis“. Ten zajišťuje správu objektů MZV, v nichž bydlí a pracují diplomaté. Stará se také o pronájmy a rekonstrukce budov. Celkem obhospodařuje Diplomatický servis (DS) nemovitosti a pozemky za více než 1,7 miliardy korun.

Od „socíku“ po nezájem Jednou z nepříliš využívaných staveb, kterou má DS ve správě, je komplex diplomatických bytů a nebytových prostor v pražské Troji nedaleko zoo. Jde o objekty v ulici Na Kazance, Sádky a v Trojské. „Účetní hodnotu areálu vám sdělí Diplomatický servis, který s majetkem nakládá,“ uvedl Jiří Beneš z tiskového oddělení MZV. Na podobnou otázku týdeníku EURO však DS zareagovalo odmítavě. „K vašemu dotazu sděluji, že MZV bytový komplex v Troji nemá v úmyslu zcizit například formou prodeje. O této skutečnosti svědčí i fakt, že nebylo vyhlášeno žádné výběrové řízení na prodej těchto nemovitostí, ani není připravována takzvaná dobrovolná dražba,“ napsal redakci Vilém Urban z DS. Poskytnutí dalších informací je tak prý bezpředmětné. Toto prohlášení je v rozporu se zmíněným rozhodnutím vlády prodat objekty v Troji. Beneš z MZV navíc týdeníku EURO potvrdil, že o majetek neprojevila zájem žádná jiná organizační složka státu a z rozhodnutí ředitele DS byly nemovitosti prohlášeny za nepotřebné. Vládní dislokační komise, která se osudem komplexu v Troji zabývala, dospěla už v říjnu 2008 k závěru, že by se měl stát areálu zbavit. „K důvodům prodeje patří špatný stavebně-technický stav budov i areálu. Předpokládá se prodej formou výběrového řízení (obálková metoda),“ upřesnil Jiří Beneš.

Cena versus potřeba Ačkoli areál zasáhly v roce 2002 ničivé povodně a voda zaplavila přízemní místnosti do výše dvou metrů, na první pohled nejsou zvenčí patrné žádné škody. Podle neoficiálních odhadů se cena trojského komplexu pohybuje okolo půl miliardy korun. Rezidenční areál leží v klidném prostředí několik desítek metrů od Vltavy. Byl vystavěn v letech 1990 až 1993 podle projektu z let 1986–1991 a měl sloužit jako bytový projekt pro zahraniční diplomaty akreditované v Česku. Projdeme-li se po komplexu dnes, naši pozornost krom několika nepříliš vzhledných budov připomínajících staré pořádky upoutá jen zeleň v okolní vilové čtvrti a nově budovaný protipovodňový val. Jinak je zřejmé, že zde mnoho diplomatů nebydlí. Pizzerie a pobočka České pošty v ulici Trojská jsou jediným místem, kde se pohybují lidé. Až na několik cizojazyčných jmen na domovních zvoncích a vlajku umístěnou na sídle palestinské ambasády není v komplexu vidět žádný život.

Čeká se na ministra Nemají-li se propouštět zaměstnanci MZV, bude nutné sáhnout do nemovitého majetku této instituce. Komplikací je právě probíhající hospodářské zpomalení, které tlačí ceny nemovitostí směrem dolů. Je vhodná doba nakupovat, ne však reality prodávat. Rozhodnutí, jak dále s Trojou naložit, čeká na nového šéfa Černínského paláce. Ani ten to nebude mít jednoduché. Bude si muset vyhádat stamiliony na ministrovi financí. Příjmy z prodeje nemovitostí se totiž vracejí do státního rozpočtu, který spravuje resort financí. Nicméně bývá zvykem, že 40 procent prostředků získaných z prodeje plyne do úřadu, který odprodej realizuje a zbytek peněz putuje do státní pokladny.

Box:
Rezidence MZV v Tróji Výměra areálu je zhruba 2,5 ha, tvoří ji komplex sedmi objektů, který má převážně bytový charakter s počtem 45 bytových jednotek. Součástí je 78 garážových stání a technické zázemí.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít