Dioptrie - nepřítel, nebo spojenec?

24. února 2003, 00:00 - Gabriela Bobková
24. února 2003, 00:00

Oko je optický systém, který láme světelné paprsky tak, aby se sbíhaly v místě nejostřejšího vidění na sítnici. Pokud máme oční vadu, světelné paprsky se nesbíhají na sítnici, ale před nebo za ni. V tom případě bychom měli nosit brýle nebo kontaktní čočky.

Zrak je možno zlepšit operativně, pomoci může i cvičení

Oko je optický systém, který láme světelné paprsky tak, aby se sbíhaly v místě nejostřejšího vidění na sítnici. Pokud máme oční vadu, světelné paprsky se nesbíhají na sítnici, ale před nebo za ni. V tom případě bychom měli nosit brýle nebo kontaktní čočky. V některých závažnějších případech nám může pomoct operace.

Oko je složitý a přesně seřízený „stroj“. V jeho přední části jsou průhledné tkáně - rohovka, nitrooční tekutina, čočka a sklivec. T ěmi se světlo dostává až na sítnici, kde se soustředí v oblasti takzvané žluté skvrny. Sítnice přijme světlo a zrakovým nervem jej odešle do mozku. T eprve tehdy si vidění uvědomujeme. Zajímavé je, že v mozku se obraz světa zobrazuje převrácený o 180 stupňů, tedy „vzhůru nohama“. Na základě zkušenosti ale mozek zrakový vjem „přetočí“.

Refrakční vady

Mezi nejčastější vady oka (refrakční vady) patří krátkozrakost (špatné vidění do dálky), dalekozrakost (špatné vidění na blízko) a astigmatizmus (na sítnici vzniká celkově rozostřený obraz). Co to způsobuje? U krátkozrakosti (myopie) se světelné paprsky sbíhají před sítnicí. Na ni pak dopadá zamlžený, rozostřený obraz. Příčin může být několik: Buď je oko moc „dlouhé“, nebo lomivost optické soustavy oka je příliš velká. T ato vada se obvykle napravuje rozptylným brýlovým sklem (minus dioptrie) nebo kontaktní čočkou. Při dalekozrakosti (hypermetropie) se sbíhají paprsky až za sítnicí, na které vzniká rozmlžený obraz. Dá se korigovat plusovými (spojnými) čočkami. U astigmatizmu nemá rohovka pravidelný tvar - je v některých osách zploštělá nebo naopak více zakřivená. Na sítnici vzniká rozostřený, zamlžený a deformovaný obraz. Astigmatizmus se dá napravit cylindrickými dioptrickými skly, obtížněji kontaktními čočkami. Dalšími vadami jsou například vetchozrakost (presbyopie), označovaná také starozrakost nebo stařecká dalekozrakost. S přibývajícím věkem člověka ztrácí čočka oka elasticitu a tím i schopnost zaostřit do blízka. T ento jev, který se projevuje po 40. roce života, je fyziologický proces, kterému neunikneme.

Trénink oka?

Je možné oční vady léčit nějakými cviky? V odpovědi na tuto otázku se nesjednotili ani sami oční lékaři. Někteří tvrdí, že žádné procvičování oka nepomůže. Jiní ale říkají, že oční cviky mohou pomoci nejen v prevenci vzniku či zhoršování očních vad, ale že fungují i v případech, kdy je oční vada už přítomna. T o, jak vypadají oční cviky, posuďte na dvou příkladech z knihy „Jak lépe vidět bez brýlí a kontaktních čoček“ sami: Pomalé mrkání (tento oční cvik je zejména vhodný pro uživatele počítačů a pro lidi, kteří často čtou dlouho bez přerušení): Dýchejte pomalu a hluboce. Při nádechu několikrát normálně zamrkejte, aniž byste se dívali na nějaký konkrétní předmět, a nadechněte se co nejvíce. Při výdechu zavřete oči, uvolněte se a pomalu vypouštějte všechen vzduch z plic. Při výdechu nechte své oči v klidu (žádné pohyby očí nebo zatínání). Nechte je lehce zavřené a uvolněné. Při práci na počítači proveďte tento cvik každých několik minut. Dejte si za cíl sto cviků denně. Po každém cviku se zadívejte na vzdálený předmět. Při čtení si zacvičte po každé přečtené stránce. Cílem cvičení je přerušit dlouhodobé ostření na blízko. Pumpování: Asi 15 cm od obličeje držte prst či jakýkoli jiný předmět. Pro určení správné vzdálenosti použijte pravítko. Vyberte si předmět v dálce - strom, budovu, roh pokoje, hodiny. V rytmu střídavě zaostřujte na blízký a vzdálený předmět. Pozorujte nejmenší detail, který jste schopni na každém předmětu najít. Každé dvě vteřiny zaostřete na jiný vzdálený předmět. Je však nutné udržet blízký předmět nehybný. Tento cvik by měl zlepšovat zaostřování a stimulovat tok živin v očích.

Brýle ano, nebo ne?

Oční chirurgie prodělala v posledních letech obrovský skok kupředu. Je možno operativně (ať už laserem, nebo klasicky) odstranit mnoho obtíží. Důležité je včas navštívit očního lékaře. A pokud musíte nosit brýle, nezoufejte! Vždyť brýle jsou také jedním z nejvýraznějších módních doplňků.

(O módě v brýlích se dočtete v příštím Profitu.)

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít