Dinosauři v radách

18. února 2011, 17:16 - Táňa Králová
18. února 2011, 17:16

Agrární fondy

Čím déle si sněmovna nevzpomene na dozorčí rady dvou státních agrárních fondů, tím lépe pro některé jejich radní. A hůř pro stát. Skoro jeden a půl milionu korun mohl ušetřit Pozemkový fond České republiky (PF), kdyby poslanci po loňských červnových volbách nahradili v kontrolním orgánu PF své bývalé kolegy ze sněmovních lavic. V průměru 30 tisíc korun totiž činí měsíční odměna pro člena dozorčí rady fondu, pokud není zákonodárcem. Exposlanců je v současnosti v radě drtivá většina. Peníze by přitom fondu přišly vhod, má jich letos o deset procent méně na platy a propustí 75 zaměstnanců. Zatímco do parlamentních voleb seděl v sedmičlenné dozorčí radě PF jediný exposlanec Josef Mandík (KSČM), po nich se skóre přesně obrátilo. Měsíční odměny tak nyní nedostává pouze poslanec Jiří Papež (ODS). Vítaným přilepšením jsou ale pro vykroužkovaného lídra pardubické kandidátky ODS Daniela Petrušku a neúspěšného uchazeče o poslanecký mandát Václava Grünera (ČSSD). Jeho stranický kolega Josef Čerňanský, který je radním od loňského února, do sněmovny nekandidoval. Přestože lidovci ve volbách pohořeli, jejich člen Jan Grůza dozorčí radě stále předsedá. Svého zástupce, jímž je Tomáš Havlíček, v ní mají také zelení. Vedle odměn náleží radním také cestovní náhrady. „V rámci úspor se snížily. Měsíčně představují pro každého v průměru 4337 korun, zatímco dříve to bylo 5300 korun,“ upřesňuje mluvčí PF Lubomíra Černá. Loni v prosinci si sněmovna na dozorčí radu PF přece jen vzpomněla, když komunistovi Mandíkovi prodloužila mandát na dalších pět let.
Další vykroužkovaný lídr občanských demokratů, tentokrát liberecké kandidátky, Zdeněk Mach je nejen poradcem ministra zemědělství Ivana Fuksy (ODS), ale nadále také vede dozorčí radu Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). Zákon přitom jasně říká, že jejím předsedou je poslanec. Dohlížet na fond s ročním rozpočtem přes 40 miliard korun ale není žádné rito. Roční paušál pro předsedu je patnáct tisíc korun, pro místopředsedu třináct tisíc a pro řadové radní deset tisíc. V pětičlenné dozorčí radě SZIF je kromě Macha ještě jeden bývalý poslanec, lidovec Jiří Hanuš. Oba mají nárok na cestovní náhrady. „Této možnosti využil pouze jeden z nich, a to v počtu tří jízdenek v celkové hodnotě do tisíce korun,“ upřesnil mluvčí SZIF Marek Ženkl.
Kdy se sněmovní zemědělský výbor, který má k agrárním fondům nejblíže, rozhoupe a navrhne výměnu radních? Asi těžká otázka, když na ni šéf výboru Pavol Lukša (TOP 09) týdeníku EURO neodpověděl. O existenci SZIF ale ví. Urychleně tlačí sněmovnou změnu příslušného zákona, která posílí vliv ministra zemědělství na fond. Místo vlády má ředitele SZIF nově jmenovat šéf resortu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Intel oficiálně představuje Coffee Lake. Parametry, ceny a novinky nových procesorů
Star Trek: Discovery si můžete vychutnat na Netflixu, a to i s klingonskými titulky
Doporučené PC sestavy: Poradíme, jaké komponenty vybrat
3D obraz jako z videohry. Canon vyvinul technologii, která vás při fotbalu dostane přímo na hřiště
Skype for Business nebude mít dlouhý život. Nahradí ho mladší Teams
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít