Dilema: Více kanálů, nebo služby?

09. října 2007, 15:36 - Mgr. Rudolf Marek
09. října 2007, 15:36

S umožňováním interaktivních služeb pomocí set-top boxu jsou zatím potíže

Interaktivní služby, které měly být hlavní údernou silou digitální televize, se v Česku zatím opomíjejí. „Je tu silná konkurence internetu, který dokáže totéž,“ vysvětluje šéf digitalizace z České televize Ivo Procházka, „cena přístroje s funkcí Multimedia Home Platform (MHP), která interaktivní využití umožňuje, je zhruba čtyřnásobná než v případě běžného set-top boxu. My jako veřejnoprávní televize řadu komerčních služeb navíc ani nesmíme nabízet. Systém také zabírá dost velký bitový prostor, který lze získat buď na úkor kvality televizního vysílání, nebo počtu televizních stanic.“ Ale nekupte to! S pomocí dálkového ovladače lze po připojení MHP vyvolat na obrazovce televizoru přehlednou nabídku, již je možné upravit na základě divákova přání. Díky této aplikaci bude možné účastnit se hlasování do nejrůznějších žebříčků, anket, miss, VyVolených, volby hvězd fotbalových utkání, politických debat nebo hitparád, což ušetří poplatky za SMS. Funkce umožňuje nakupovat v internetových a virtuálních obchodech, na které odkáže běžná TV reklama, což měla být platforma pro zaniklou Top TV ve spolupráci s internetovým obchodním gigantem (s více než miliardovým obratem) Mall a další teleshoppingové firmy. Top TV ovšem neustále odkládané rozdělení digitálních licencí a odpojení analogové televize v Česku, nyní připravované na říjen 2010, finančně nezvládla a se ztrátou mnoha desítek milionů raději ukončila činnost. Ze zpravodajství bude možné zvolit například jen sport, případně vyvolat „ticker“, běžící zpravodajský proužek, a nastavit ho dle svých představ, jak to ve zkušebním vysílání už dříve otestoval Český Telecom. Hry jsou samozřejmostí, ale ty lze hrát už na současných set-top boxech. Televize jich však nabídne mnohem víc. Mimořádná „interaktivita“ se dá očekávat i od sázkových kanceláří.
Provoz interaktivní televize by měl být relativně bezplatný s výjimkou úhrad za již existující připojení ADSL, které se dnes využívá vedle telefonování také k příjmu vysokorychlostního internetu a interaktivní televize.
Set-top box s funkcí MHP se v obchodě pozná mimo jiné dle toho, že na zadní straně bude mít zásuvku podobnou telefonní přípojce. S tímto zařízením bude stačit objednat u některé z telekomunikačních společností ADSL a připojit set-top box k modemu se čtyřmi telefonními zdířkami. V dalším portu bude telefon a ve třetím třeba internet pro počítač a ve čtvrtém video na vyžádání, s nímž si nejvíce ambicí spojuje Telefónica. Nejspíš se ale ony čtyři zdířky nevyužijí, protože interaktivní vysílání dovede internet nahradit včetně e-mailové pošty, ovládání bankovního účtu, a dokonce i internetového telefonování.
Plnému rozvoji interaktivních služeb brání také to, že Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zřejmě bude na interaktivní vysílání rozdělovat licence jako na každé jiné televizní vysílání v podobě digitálního datového toku. Dosud žádnou neudělila, i když žádosti již na stole má. Údajně proto, že vyčkávala na nový mediální zákon.

Hesla do slovníčku

ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line)
Jedna ze čtyř technologií typu DSL s větší přenosovou šířkou pásma směrem k uživateli (downstream) než směrem k poskytovateli připojení (upstream). Spoj využívá kabelových telefonních vedení. Přenosová rychlost k uživateli je v rozsahu 1,5-9 Mb/s, v opačném směru je rychlost 16-640 kb/s.

MHP (Multimedia Home Platform)
Standard, na němž jsou postaveny téměř všechny doplňkové služby digitálního televizního vysílání, především nejrůznější (interaktivní) multimediální aplikace.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít