Digitální fotografie je příležitostí pro amatéry

16. prosince 2002, 00:00 - Aleš Vokál, vokal@profit.cz
16. prosince 2002, 00:00

Je mnoho možností zpracování fotografií. Ale která je ta nejlepší? Na tuto a mnoho dalších otázek se pokusili odpovědět v Institutu digitální fotografie, který 9. prosince 2002 uspořádal v pražském Kongresovém centru přehlídku věnovanou digitální fotografii.

Je mnoho možností zpracování fotografií. Ale která je ta nejlepší?

Na tuto a mnoho dalších otázek se pokusili odpovědět v Institutu digitální fotografie, který 9. prosince 2002 uspořádal v pražském Kongresovém centru přehlídku věnovanou digitální fotografii. Její hlavní náplní bylo představit účastníkům možnosti a výhody digitálního zpracování obrazu.

Digitální fotografie si za pár let své existence získala mnoho příznivců, a to i na úkor klasických zrcadlových foťáků. Proč je tomu tak? Spousta lidí by řekla, že digitální fotografie je náročná věda, při které nutně potřebujeme počítač. Dnes již tomu tak není a klidně se můžeme bez počítače i obejít.

Proč digitální fotografie

Na trhu existuje řada fototiskáren, které lze používat zcela bez počítače (stačí přímé napojení na fotoaparát) a nejsou nijak drahé. Digitální fotografie si získala řadu příznivců především z důvodu úspory nákladů na fotografický materiál. Konvenční filmy a jejich vyvolání jsou drahé a navíc mnohé snímky se nepovedou, což zbytečně zvyšuje náklady na kvalitní snímky. U digitálních fotoaparátů toto odpadá díky možnosti okamžité kontroly kvality fotografie a možnosti jejího vymazání už v přístroji.

Jak vybrat správný aparát

Výběr vhodného fotoaparátu je nejsložitější část z celého procesu. Existuje mnoho druhů aparátů v nejrůznějších cenových kategoriích, od osmi tisíc korun až do milionu. Pro většinu amatérských fotografů bude plně postačovat přístroj v cenové hladině do 15 tisíc korun. Ačkoliv mnozí prodejci se vás budou snažit přesvědčit o nutnosti mnohamegapixelových fotoaparátů, pravdou je, že nejčastější formát fotek 9 x 13 cm a 10 x 15 cm v dobré kvalitě jsou schopny zhotovit i fotoaparáty dvoumegapixelové za pár tisíc. Pokud se tedy rozhodujete pro nákup digitálního fotoaparátu, dobře si zvažte, zda-li všechny jeho funkce využijete.

Funkce digitálního fotoaparátu

Nemá cenu kupovat 5megapixelový fotoaparát na pořizování fotek rodinky na výletě, protože investice sta tisíc korun je jistě zbytečná. Rada tedy zní: Do 15 tisíc korun lze pořídit zcela dostačující fotoaparát pro naprostou většinu příležitostí. Pro většinu bude zcela jistě stačit, pokud bude digitální fotoaparát disponovat možností automatického zaostřování a LCD displejem k zobrazení jednotlivých fotek uložených v paměti. Jednou z dalších věcí, která se většinou hodí, je funkce zoom neboli proměnná ohnisková vzdálenost, tedy zaostření. Ta může mít dvě podoby - jednak je to klasický optický zoom, kdy fotoaparát skutečně pracuje s čočkou, nebo digitální. Digitální zoom je záležitost čistě softwarová bez jakékoliv návaznosti na čočku. V případě digitálního zoomu se vezme středový výřez fotografie, který je následně převzorkován do vyššího rozlišení pomocí metody tzv. interpolace, tedy dopočítáním a doplněním bodů. Ačkoliv jsou již tyto výpočetní metody velice kvalitní, výsledky nikdy nemohou dosahovat takových kvalit jako obraz pořízený pomocí optického zoomu.

Jaké výrobky můžeme na trhu nalézt

V ýrobců digitálních fotoaparátů je mnoho, ale obecné pravidlo je, že bychom měli vybírat mezi produkty renomovaných výrobců, protože ačkoliv někteří asijští neznačkoví výrobci mohou dosahovat stejných nebo lepších parametrů za lepší cenu, nemůžeme počítat s jakoukoliv podporou a pokud budeme chtít za pár let takový fotoaparát prodat, je velice složité někomu vysvětlovat, že výrobce „ten a ten“ je opravdu kvalitní, když o něm kupující v životě neslyšel. Mezi renomované výrobce lze bez obav zařadit například firmy Nikon, Minolta, Canon, Olympus, Fujifilm, Konica, Sony, Pentax a ještě pár dalších. Také někteří velcí výrobci počítačů se dali na dráhu digitální fotografie a nabízejí své fotoaparáty. Mezi ně patří například Hewlett-Packard nebo Umax. I jejich výrobky jsou kvalitní a stojí za to nad nimi zauvažovat.

Finále

Jak tedy s digitální fotografií? Je to vůbec k něčemu? Určitě ano. Digitální fotografie je rychle se rozvíjející obor, který má to nejlepší teprve před sebou. Je pravdou, že profesionálové zatím stále používají „analogy“, ale to je dáno spíše jejich potřebami, které zatím málokterý „digitál“ může splnit, a pokud ano, tak za nesrovnatelně vyšší pořizovací hodnotu. Nám amatérům však podle názoru mnoha praktiků digitální fotografie může dát mnohem víc než klasická. Máme možnost fotky jednoduše upravovat a tisknout, aniž bychom se museli pokaždé obávat toho, kolik fotek z filmu bude zase zkažených.

Základní pojmy

Analogová fotografie - klasická fotografie s použitím fotografických materiálů. Přenos obrazu je uskutečněn na základě stříbrného filmu.

Digitální fotografie - nepoužívá se klasický fotomateriál. Přenos obrazu se děje pomocí elektronických senzorů velice podobných, jako se používají u scannerů.

Megapixel - jedno z měřítek rozlišování digitálních fotoaparátů, vypovídá o záznamové hodnotě přístroje. Jeden megapixel se rovná milionu obrazových bodů, což odpovídá velikosti 1024 x 1024 obrazových bodů.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít