Digitální flek

10. listopadu 2010, 13:43 - Jan Hrbáček
10. listopadu 2010, 13:43

Ministerstvo financí zarazilo svůj návrh na zpoplatnění všech zpráv

Ministerstvo financí razantně změnilo svůj názor na provoz datových schránek, především na úhradu za posílání zpráv. Kalouskův resort na přelomu léta a podzimu tvrdě prosazoval, aby si každý uživatel platil od Nového roku posílání datových zpráv sám. Při navrhované ceně 16 korun s DPH za zprávu by to některé z nich zatížilo až stamilionovými výdaji. Nyní, pod tlakem stížností jednotlivých státních institucí, kterým by návrh vydatně bagroval už tak zeštíhlené a našponované rozpočty, ministerstvo ustoupilo. Podle informací týdeníku EURO navíc stát jedná i o tom, že by provozovatelé systému Česká pošta a Telefónica O2 výrazně snížili cenu za samotný provoz datových schránek.

Definitivní model příští rok

Provoz systému je v současné době hrazen ze Všeobecné pokladní správy. Pro tento účel bylo v rozpočtu na rok 2010 v kapitole Všeobecná pokladní správa zajištěno 1,257 miliardy korun, aniž by byly ostatním kapitolám rozpočtu kráceny výdaje o poštovné. Návrh novely zákona zahrnoval i to, že zmiňované služby budou hradit také subjekty mimo státní správu. Vládní diskuse nad tímto citlivým problémem byla 22. září odložena. V tichosti ale pokračovala a týdeník EURO má informace, že po lítém argumentačním boji byla předminulý týden do hry definitivně vrácena současná varianta. „Vzhledem k tomu, že příslušný zákon nelze přijmout do 1. ledna 2011, budou náklady datových schránek v následujícím roce hrazeny z kapitoly Všeobecné pokladní správy. Definitivní model bude dohodnut v příštím roce,“ vzkázal týdeníku EURO mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.
„Mrzí mě to, pracovalo na tom dost lidí, ztratilo se na tom dost času a fakticky to bylo na nic. Ale stejně by se to nestihlo, navíc rozpočet pro příští rok už je ve sněmovně,“ komentuje rozhodnutí náměstek ministra vnitra František Vavera.

Jednání o slevě

Jak už bylo řečeno, zároveň probíhají jednání o výrazné slevě za provoz celého systému. „Všeobecná pokladní správa neobsahuje dostatek finančních prostředků na správu a provoz datových schránek. Na příští rok je připraveno 450 milionů, chybět bude dalších asi 300 milionů. Proto se pokoušíme vyjednat slevu,“ vysvětluje Vavera tlak na snížení ceny. Oficiální představy o slevě zatím prezentovat nechce, ale podle některých zainteresovaných odborníků by výdaje na datové schránky mohly spadnout ze současných více než 1,2 miliardy korun až na 600 milionů.
Cenu za provoz datových stránek v současné době řeší dle informací týdeníku EURO španělská matka Telefóniky O2, která na provozu datových schránek nejvíce profituje. „S dotazy na cenu se prosím obraťte na Českou poštu jako zadavatele celého projektu,“ omezil se na strohé vyjádření mluvčí Telefóniky O2 Martin Žabka. Pošta je ale na informace také skoupá. „Zatím je vše v jednání, a tudíž není žádná definitivní verze, o které bychom mohli informovat,“ uvedla její mluvčí Marta Selicharová.
Využíváním datových schránek výrazně klesly výdaje za tradiční rozesílání dopisů a obálek s pruhy. Vyčíslená cena jedné zprávy činí podle správce systému – ministerstva vnitra – aktuálně 18 korun včetně DPH. Za klasickou zásilku s pruhem odesílatel zaplatí mezi třiceti do dvaačtyřiceti korunami. Zvýšila se také úspěšnost doručování: oproti pětasedmdesátiprocentní klasickými obálkami s pruhem na šestadevadesát datovými schránkami. Od startu systému proteklo datovými schránkami 21,5 milionu zpráv. Pokud nepočítáme nemalé náklady na vznik a provoz systému, utratila Všeobecná pokladní správa jen za posílání zpráv dosud zhruba 387 milionů korun.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít