Digitální flek

10. listopadu 2010, 13:43 - Jan Hrbáček
10. listopadu 2010, 13:43

Ministerstvo financí zarazilo svůj návrh na zpoplatnění všech zpráv

Ministerstvo financí razantně změnilo svůj názor na provoz datových schránek, především na úhradu za posílání zpráv. Kalouskův resort na přelomu léta a podzimu tvrdě prosazoval, aby si každý uživatel platil od Nového roku posílání datových zpráv sám. Při navrhované ceně 16 korun s DPH za zprávu by to některé z nich zatížilo až stamilionovými výdaji. Nyní, pod tlakem stížností jednotlivých státních institucí, kterým by návrh vydatně bagroval už tak zeštíhlené a našponované rozpočty, ministerstvo ustoupilo. Podle informací týdeníku EURO navíc stát jedná i o tom, že by provozovatelé systému Česká pošta a Telefónica O2 výrazně snížili cenu za samotný provoz datových schránek.

Definitivní model příští rok

Provoz systému je v současné době hrazen ze Všeobecné pokladní správy. Pro tento účel bylo v rozpočtu na rok 2010 v kapitole Všeobecná pokladní správa zajištěno 1,257 miliardy korun, aniž by byly ostatním kapitolám rozpočtu kráceny výdaje o poštovné. Návrh novely zákona zahrnoval i to, že zmiňované služby budou hradit také subjekty mimo státní správu. Vládní diskuse nad tímto citlivým problémem byla 22. září odložena. V tichosti ale pokračovala a týdeník EURO má informace, že po lítém argumentačním boji byla předminulý týden do hry definitivně vrácena současná varianta. „Vzhledem k tomu, že příslušný zákon nelze přijmout do 1. ledna 2011, budou náklady datových schránek v následujícím roce hrazeny z kapitoly Všeobecné pokladní správy. Definitivní model bude dohodnut v příštím roce,“ vzkázal týdeníku EURO mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.
„Mrzí mě to, pracovalo na tom dost lidí, ztratilo se na tom dost času a fakticky to bylo na nic. Ale stejně by se to nestihlo, navíc rozpočet pro příští rok už je ve sněmovně,“ komentuje rozhodnutí náměstek ministra vnitra František Vavera.

Jednání o slevě

Jak už bylo řečeno, zároveň probíhají jednání o výrazné slevě za provoz celého systému. „Všeobecná pokladní správa neobsahuje dostatek finančních prostředků na správu a provoz datových schránek. Na příští rok je připraveno 450 milionů, chybět bude dalších asi 300 milionů. Proto se pokoušíme vyjednat slevu,“ vysvětluje Vavera tlak na snížení ceny. Oficiální představy o slevě zatím prezentovat nechce, ale podle některých zainteresovaných odborníků by výdaje na datové schránky mohly spadnout ze současných více než 1,2 miliardy korun až na 600 milionů.
Cenu za provoz datových stránek v současné době řeší dle informací týdeníku EURO španělská matka Telefóniky O2, která na provozu datových schránek nejvíce profituje. „S dotazy na cenu se prosím obraťte na Českou poštu jako zadavatele celého projektu,“ omezil se na strohé vyjádření mluvčí Telefóniky O2 Martin Žabka. Pošta je ale na informace také skoupá. „Zatím je vše v jednání, a tudíž není žádná definitivní verze, o které bychom mohli informovat,“ uvedla její mluvčí Marta Selicharová.
Využíváním datových schránek výrazně klesly výdaje za tradiční rozesílání dopisů a obálek s pruhy. Vyčíslená cena jedné zprávy činí podle správce systému – ministerstva vnitra – aktuálně 18 korun včetně DPH. Za klasickou zásilku s pruhem odesílatel zaplatí mezi třiceti do dvaačtyřiceti korunami. Zvýšila se také úspěšnost doručování: oproti pětasedmdesátiprocentní klasickými obálkami s pruhem na šestadevadesát datovými schránkami. Od startu systému proteklo datovými schránkami 21,5 milionu zpráv. Pokud nepočítáme nemalé náklady na vznik a provoz systému, utratila Všeobecná pokladní správa jen za posílání zpráv dosud zhruba 387 milionů korun.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového…
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Patentové skici odhalují malý dvoumístný sporťák značky Honda
Technologie
Aukro chystá změny. Na konci měsíce začne migrace a služba bude desítky hodin nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít