Digikostičky

09. listopadu 2007, 16:44 - Ondřej Hergesell
09. listopadu 2007, 16:44

Řada lidí již investovala do nákupu set-top boxů tisícikorunové sumy. Signál však nenaladí

Jeden z kapitánů českého průmyslu, který šéfuje firmě s tisícovkami zaměstnanců, je dlouholetým majitelem rekreační chalupy poblíž Domažlic. Na Chodsko si vždy jel oddychnout, mobilní telefon na víkend vypnul a televizní signál se s výjimkou jednoho vyřejnoprávního kanálu k jeho chalupě přes hornatý terén nedostal. Když se před pár lety začalo hovořit o digitalizaci televizního pozemního vysílání, začal se těšit, že si bude moci o víkendech občas zapnout televizi a sledovat například svůj oblíbený kutilský pořad. Letos na jaře si proto koupil set-top box - zařízení, které je po zapojení mezi anténu a televizor schopné přijímat digitální vysílání. Jaké však bylo jeho překvapení, když se pokusil na set-top boxu naladit dostupné stanice. Nejenže mu přístroj nenabídl žádný z kanálů, který dříve nechytil, ale pryč byla i jediná česká stanice, kterou mohl prostřednictvím analogu naladit. Zato mohl sledovat vynikající obraz i zvuk více než desítky německých stanic vysílajících digitálně ze sousedního Bavorska. Nepropadnu panice, řekl si manažer, do konce prázdnin, kdy bude zcela vypnut současný analogový televizní signál, dojde určitě ke zlepšení. Nedošlo. Při další návštěvě Chodska dospěl k rozhodnutí – set-top box vrátím a pořídím si satelit. Parabola sice bude chalupu trochu hyzdit, ale bude fungovat spolehlivě.
Obdobných případů „digitální frustrace“ je možné na Chodsku či v milionovém ústeckém regionu nalézt čím dál víc. Pozemní digitální televize vám přinese lepší kvalitu, řadu nových kanálů a lepší příjem signálu i v členitých lokalitách, zněly sliby ze strany politiků, prodejců televizní techniky i TV stanic. Mnohdy je však pravdou pravý opak. Řada lidí, kteří investovali do nákupu set-top boxů tisícikorunové sumy, signál vůbec nenaladí, další se potýkají s výpadky obrazu nebo zvuku. Rozpadnutí obrazu do kostiček či jiných hranatých obrazců je v českých zdigitalizovaných domácnostech častým jevem.
Národní koordinátor pro digitalizaci Zdeněk Duspiva slibuje, že kvalita televizního signálu se bude zlepšovat v návaznosti na vypínání starých analogových kmitočtů a jejich přelaďování na moderní formu šíření signálu. Čím více vysílačů poběží na moderní frekvenci, tím lépe, a z více míst se digitelevize dostane k lidem, slibuje. Faktem však zůstává, že desítky tisíc domácností v digitalizovaných regionech mají s příjmem signálu problém a příchod podzimního sychravého počasí situaci ještě zhoršil. Stačí, aby pořádně zapršelo a voda v kombinaci s mlhou dokáže digitální signál „ve vzduchu“ rozložit tak, že do set-top boxů v domácnostech prostě nedorazí. Zatímco kvalita příjmu klesá, roztrpčení lidí, kterým byl slibován lepší obraz, zvuk a především nové televizní kanály, roste. Nových stanic se zřejmě dočkáme příští rok na podzim, kvalita příjmu možná vzroste až po úplném přepnutí TV vysílání do digitálu. Vzhledem ke specifikům šíření moderního signálu se však musí část obyvatel Česka, především ti, jejichž set-top box dělí od vysílače větší kopec, připravit na to, že digitální televizi třeba vůbec nenaladí. Pokud se budou chtít dívat na televizi i nadále, budou se muset porozhlédnout po jiné formě šíření signálu, ať už se jedná o kabelové rozvody, satelit, pevnou linku či internet. Ačkoliv se zatím digitalizace dotýká jen minority českého národa, začíná čím dál více lidem docházet, že všechny přijde poměrně draho. Náklady na rozjezd šesti nových televizních stanic a na výstavbu nových vysílačů jsou odhadovány na úrovni 20 až 22 miliard korun. Do modernizace svého zázemí budou muset investovat také fungující TV stanice a miliardy korun za set-top boxy budou muset vynaložit občané. Pokud by si každá ze čtyř milionů českých domácností pořídila jen jeden levný digitální přijímač, dostáváme se k sumě pěti miliard korun. Normální česká rodina však v průměru vlastní dva a půl televizoru, ke kterým bude stejně jednou muset přikoupit další set-top boxy. Momentální digitální tápání lze s nadsázkou označit za kubistickou éru, neboť televizní diváci víc než kdy předtím vídají na svých obrazovkách obraz rozkostičkovaný a rozparcelovaný do malých hranatých obrazců. Část mužské populace na Chodsku nyní s nostalgií vzpomíná na analogové vysílání, kdy mohla na svých televizích sledovat oblé ženské tvary nebo kulatý míč. Mužům na druhém konci republiky proto vzkazují: važte si analogu, dokud ho máte doma. Co jsme komu udělali, že se musíme dívat na sportovní přenosy na ČT4, zatímco dříve všechno v pohodě běželo na dvojce? Lidé, kteří se na příchod digitalizace těšili, že budou využívat jejích výhod, zažívají řadu zklamání. Ruce si zato mohou mnout prodejci set-top boxů a televizorů, schopných přijímat digitální signál. Zkrátka nepřijdou ani poskytovatelé alternativních cest pro šíření TV signálu jako kabeloví operátoři či provozovatelé satelitních družic.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít