Die Welt: Silné signály z Lampedusy

10. července 2013, 10:22 - tisk
10. července 2013, 10:22

Na jevišti každodenních africko-evropských uprchlických dramat papež František ukázal, jak by měla vypadat sociální a lidskoprávně-politická křesťanská intervence. Podobné zásahy jsou často terčem kritiky, nezřídka právem. Ale někdy se za touto kritikou církve skrývá jen odpor k jakémukoli „obtěžování“.

František nyní ukázal, že s „obtěžováním“ nehodlá přestat a že se nenechá odradit tím, co nazval „globalizací lhostejnosti“. Naopak. Na Lampeduse vyslal čtyři silné signály. Zaprvé šlo o vyjádření smutku, když na památku utonulých uprchlíků hodil do moře květinový věnec. Zadruhé papež učinil několik narážek na Boží soud v souvislosti se všemi lhostejnými.

Zatřetí mší, kterou na ostrově odsloužil, celé místo posvětil. Začtvrté vyzval evropskou politiku, aby se rozhodněji zasadila o zmírnění nouze na ostrově. A navíc, což je zvlášť sympatické, se papež netvářil, že zná řešení všech těchto problémů. To leží na bedrech politiků a všech Evropanů. Ti musí být vděčni, že je křesťané nepřestávají obtěžovat.

The Washington Post: Bush jako sjednotitel

Bývalý prezident George W. Bush na své nedávné cestě po Africe navštívil Viktoriiny vodopády, jeden ze sedmi divů světa. A poté usedl k interview, které by se mohlo stát osmým. Muž, který začal dvě války v zahraničí a přišel s novou úrovní nenávisti v domácí politice, mluvil s redaktorem ABC v Tanzanii střízlivým a smířlivým způsobem, který nijak nepřipomínal silně rozdělující figuru, která opouštěla Washington v roce 2009.

V rozhovoru káral všechny, kteří byli „přehnaně kritičtí“ k homosexuálním sňatkům. Hájil prezidenta Obamu. A co je nejzajímavější, Bush se vyjádřil ve prospěch komplexní imigrační legislativy, která trůní na vrchu Obamovy agendy, ale rozděluje Bushovy republikány.

Průzkum Gallupova ústavu ukázal, že poprvé od roku 2005 má Bush v USA více sympatizantů než odpůrců. Je běžné, že bývalí prezidenti stoupají v oblibě, jak blednou vzpomínky. Bush ale zjevně pochopil, že vstřícností k Africe a velkorysostí vůči oponentům může napravit svůj otisk v dějinách.

SME: Instinkt

Předseda vlády Fico osvědčil populistický instinkt, který z něj dělá úspěšného politika. Konsolidační nápad ministra práce Richtera a jeho tajemníka, který chtěl zrekvírovat rodičovský příspěvek pracujícím matkám, Fico zrušil bez mrknutí oka.
Ano. Když je odpor větší než značný, je lepší se vrátit z nebezpečné cesty a udělat ze státního tajemníka vola. Navíc – neříkal sám Fico, že se nebude konsolidovat na úkor sociální oblasti? Říkal.

Jiná věc je, co s tou miliardou eur, která chybí v rozpočtu na příští rok. Pokud platí, že „sociální systém už nenabízí prostor pro konsolidaci“ (Fico), tak zbývá už jen to nejjednodušší: říci, kterýže systém prostor ještě nabízí. Zdravotnictví? Školství? Zemědělství? Pojďte s pravdou ven, pane premiére. Nebo s tím máte problém?


Čtěte také:

Ve Vatikánu funguje korupce a lobby homosexuálů, přiznal papež František

Fico rozlítil opozici volbou prokurátora

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Auta
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce…
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Technologie
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Čtečky otisků schované v displejích přijdou příští rok. Umožní to tato technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít