Die Presse: Rozpačití zachránci

06. listopadu 2012, 12:00 - red
06. listopadu 2012, 12:00

Začněme také jednou trochu optimisticky: v Řecku se alespoň něco stalo. Docela významně se snížil deficit výkonové bilance. Jinými slovy, v srpnu Řekové vyprodukovali více, než spotřebovali. Příčinou je hlavě to, že přestali nakupovat, jako kdyby nebylo žádné zítra. Méně optimistické už je, že všechna námaha se ukazuje jako nedostatečná.

Řeky tlačí k zemi dluhové břímě, které nahromadili jejich politici před zraky evropských partnerů. I kdyby soukromí věřitelé odepsali většinu svých současných pohledávek, řecký dluh stejně dosáhne 189 procent HDP. Z toho plyne, že ani soukromí věřitelé své peníze nikdy neuvidí.

Evropští ministři financí to ale nechtějí slyšet. Chtějí vší silou zabránit dalšímu odpisu pohledávek. Proč? Protože by se tím jasně ukázalo, co stejně každý vidí: že jejich strategie tahat Řecko z potíží dalšími a dalšími penězi kolosálně selhala. Přiznat si to samozřejmě není jednoduché. Protože účty za toho selhání neplatí nějaké hedgeové fondy, ale daňoví poplatníci.

SME: Sto životů Nečase

Český premiér Nečas má sto životů. Po desítkách vládních krizí přežil i volební kongres ODS. A to těsně po těžkém výprasku v krajských volbách. Klobouk dolů, ale ani to není záruka, že přežije jako premiér i tento týden.

Pravda, nečekalo se, že Nečas podlehne v souboji s jakýmsi protikandidátem. Ale Fuksova vysoká porážka, jíž kongres jeho kandidaturu ocenil, svědčí o personálním vakuu, o tom, že k Nečasovi nemá ODS alternativu. To je jeden důvod, proč se Nečas nemusel o své křeslo bát. Druhý spočívá v tom, že odmítnutí Nečase vlastní stranou by znamenalo mílový krok směrem k předčasným volbám. A to je to, co ODS potřebuje nejméně.

Jestli ovšem platí, že Tluchořovi, Fuksovi a spol. nikdy nešlo o nic jiného než o Nečasův pád za každou cenu, pak Nečas na kongresu utrpěl Pyrrhovo vítězství, protože konsolidační balíček bude i hlasováním o důvěře vládě. A předčasné volby s nástupem ČSSD a KSČM už pak Česko neminou.

The Guardian: Nový světový nepořádek

Kousek po kousku se posouváme k novému světovému pořádku. Někteří mu říkají „svět G0“, v němž žádná země není tak silná, aby ostatní vedla, ale každá je dost silná, aby zabránila ostatním ve větším rozmachu.


Čtěte také:

Začal perný řecký týden. Politici řeší škrty, odboráři stávkují

Nečas místo v čele ODS ustál, rozkol strany ale kongres nevyřešil

Prezidentské volby v USA zahájil tradičně stát New Hampshire


Americký ústup z velmocenských pozic má kořeny ve chvílích, kdy padly dva zásadní předpoklady, které USA po pádu SSSR považovaly za neotřesitelné pravdy. Prvním předpokladem bylo, že Amerika má sílu přetvářet státy k obrazu svému. Historie, jazyk, kultura, geografie, nic nehraje roli. Demokracii prostě členové provinčních rekonstrukčních týmů vybalí ze zavazadlového prostoru vojenských vrtulníků. Myšlenka budování národů zhynula ošklivou a pomalou smrtí v Iráku a Afghánistánu. Další klíčovou vírou USA bylo přesvědčení, že deregulovaný nespoutaný globalizovaný kapitál představuje přirozený řád světa.

Tato víra zahynula v troskách Lehman Brothers. Hlavní otázka zní: který z prezidentských kandidátů je lépe vybaven pro to, aby kormidloval chaos tohoto nového světového nepořádku?

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít