Die Presse: Proč Messi může a Winterkorn ne?

20. února 2013, 14:34 - red
20. února 2013, 14:34

Bylo to špatné načasování. Zrovna uprostřed evropské diskuze o stropech na bonusy bankéřů a navazující debaty o odměnách manažerů přišel Volkswagen se zprávou, že s 9,07 milionu prodaných aut dosáhl rekordu. To si zaslouží ocenění: šéfovi VW Martinu Winterkornovi náleží odměna 20 milionů eur.

Po rozruchu bude Winterkornovi muset stačit 14 milionů. Stejně se najdou mnozí, kteří řeknou, že je ostuda vydělávat stejně jako 460 dělníků. Před pár dny nepropukla podobná diskuze, když Lionel Messi prodloužil smlouvu s Barcelonou za garantovaný roční plat 14 milionů eur. Winterkorn ty peníze neukradl. Koncern je vydělal. V roce 2011 měla firma zisk skoro 16 miliard eur. Další příklad: Daniel Vasella. V pátek odstoupí z čela švýcarského Novartisu.

Firma mu zaplatí 60 milionů eur za to, že dalších šest let nebude pracovat pro konkurenci. Není to nic než volný trh. Barceloně stojí za tolik peněz Messi, který kope do míče. Novartisu zase Vasella, jehož vědomosti se nedostanou ke konkurenci.

The Guardian: Cesta do Indie

Kdyby mezinárodní vztahy byly ples, taneční pořádek slečny Indie by přetékal. David Cameron je jen posledním z dlouhé řady západních vůdců, kteří dorazili do Nového Dillí na partičku přehnaných řečí v doprovodu davu natěšených byznysmenů.

Cameronova replika – jaké překvapení! – zní, že Británie a Indie spolu mohou stvořit „jedno z velikých partnerství 21. století“. Je na všech těch projevech, které v Indii zaznívají, něco komického. Indie může samozřejmě jen stěží mít čtyři (nebo pět nebo šest) stejně „unikátních“ partnerů. Co může, je pěstovat užitečné vztahy s mnoha zeměmi včetně Británie.

Otázka pro Camerona vedoucího největší britskou obchodní delegaci, jakou Indie kdy viděla, zní, zda je možné z této soutěže vytěžit nějakou výhodu. Ano, bývali jsme koloniální mocností, řada indických institucí vznikla na britské právní tradici a naše země jsou samy sebou navzájem zvláštním způsobem fascinovány. Nic z toho ale nezaručuje pevný vztah, tím méně ekonomický.

SME: Rozpad na atomy

Do prvního výročí voleb zbývá ještě několik dní, takže je těžké říci, zda jej Smer oslaví s osmi, devíti či ještě vyšším počtem soupeřů. Asi až ve středu uvidíme, zda ke KDH, Nově, Radoslavu Procházkovi, SDKÚ, OĽaNO, Alojzi Hlinovi, SaS a Mostu přibudou nové subjekty.

Nazvat neustálý ruch na pravici Brownovým pohybem by nebylo spravedlivé. Kinetika pravicových stran, sdružení a projektů přece jen není zcela náhodná. V minulosti ji určovala kombinace neuspokojených osobních ambicí a občas i programových cílů. Po loňských volbách však k uvedeným důvodům přibyly i snahy navazovat užší vztahy mimo stranické hranice a diskutovat se širší veřejností.

Podstata problému však netkví v ambiciózních jedincích, ale ve stranách, které jim nemají co nabídnout. Jakkoli slovo platforma nabylo od voleb skoro žertovný obsah, mohlo by být prostředkem, jak zabránit rozbití pravice až na úroveň náhodně putujících atomů.


Čtěte také:

Šéf Volkswagenu bude mít plat „jen“ 14 milionů eur

Cameron je v Indii s rekordní delegací

Fico drtivě vyhrál: čeká Slováky vláda jedné strany?


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít