Die Presse: Proč Messi může a Winterkorn ne?

20. února 2013, 14:34 - red
20. února 2013, 14:34

Bylo to špatné načasování. Zrovna uprostřed evropské diskuze o stropech na bonusy bankéřů a navazující debaty o odměnách manažerů přišel Volkswagen se zprávou, že s 9,07 milionu prodaných aut dosáhl rekordu. To si zaslouží ocenění: šéfovi VW Martinu Winterkornovi náleží odměna 20 milionů eur.

Po rozruchu bude Winterkornovi muset stačit 14 milionů. Stejně se najdou mnozí, kteří řeknou, že je ostuda vydělávat stejně jako 460 dělníků. Před pár dny nepropukla podobná diskuze, když Lionel Messi prodloužil smlouvu s Barcelonou za garantovaný roční plat 14 milionů eur. Winterkorn ty peníze neukradl. Koncern je vydělal. V roce 2011 měla firma zisk skoro 16 miliard eur. Další příklad: Daniel Vasella. V pátek odstoupí z čela švýcarského Novartisu.

Firma mu zaplatí 60 milionů eur za to, že dalších šest let nebude pracovat pro konkurenci. Není to nic než volný trh. Barceloně stojí za tolik peněz Messi, který kope do míče. Novartisu zase Vasella, jehož vědomosti se nedostanou ke konkurenci.

The Guardian: Cesta do Indie

Kdyby mezinárodní vztahy byly ples, taneční pořádek slečny Indie by přetékal. David Cameron je jen posledním z dlouhé řady západních vůdců, kteří dorazili do Nového Dillí na partičku přehnaných řečí v doprovodu davu natěšených byznysmenů.

Cameronova replika – jaké překvapení! – zní, že Británie a Indie spolu mohou stvořit „jedno z velikých partnerství 21. století“. Je na všech těch projevech, které v Indii zaznívají, něco komického. Indie může samozřejmě jen stěží mít čtyři (nebo pět nebo šest) stejně „unikátních“ partnerů. Co může, je pěstovat užitečné vztahy s mnoha zeměmi včetně Británie.

Otázka pro Camerona vedoucího největší britskou obchodní delegaci, jakou Indie kdy viděla, zní, zda je možné z této soutěže vytěžit nějakou výhodu. Ano, bývali jsme koloniální mocností, řada indických institucí vznikla na britské právní tradici a naše země jsou samy sebou navzájem zvláštním způsobem fascinovány. Nic z toho ale nezaručuje pevný vztah, tím méně ekonomický.

SME: Rozpad na atomy

Do prvního výročí voleb zbývá ještě několik dní, takže je těžké říci, zda jej Smer oslaví s osmi, devíti či ještě vyšším počtem soupeřů. Asi až ve středu uvidíme, zda ke KDH, Nově, Radoslavu Procházkovi, SDKÚ, OĽaNO, Alojzi Hlinovi, SaS a Mostu přibudou nové subjekty.

Nazvat neustálý ruch na pravici Brownovým pohybem by nebylo spravedlivé. Kinetika pravicových stran, sdružení a projektů přece jen není zcela náhodná. V minulosti ji určovala kombinace neuspokojených osobních ambicí a občas i programových cílů. Po loňských volbách však k uvedeným důvodům přibyly i snahy navazovat užší vztahy mimo stranické hranice a diskutovat se širší veřejností.

Podstata problému však netkví v ambiciózních jedincích, ale ve stranách, které jim nemají co nabídnout. Jakkoli slovo platforma nabylo od voleb skoro žertovný obsah, mohlo by být prostředkem, jak zabránit rozbití pravice až na úroveň náhodně putujících atomů.


Čtěte také:

Šéf Volkswagenu bude mít plat „jen“ 14 milionů eur

Cameron je v Indii s rekordní delegací

Fico drtivě vyhrál: čeká Slováky vláda jedné strany?


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nepodpořili
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít