DHL: Svět má významný nevyužitý potenciál pro hospodářský růst

11. listopadu 2011, 13:35 - Profit, TZ
11. listopadu 2011, 13:35

Společnost DHL, dnes zveřejnila svou první analýzu DHL Global Connectedness Index (GCI) - podrobný rozbor globálních toků pro každou jednotlivou zemi. Studie ukazuje, že globalizace stále ještě není tak daleko, jak si většina lidí myslí, a že pokračující hospodářská integrace by mohla urychlit růst celosvětového hrubého domácího produktu na pět nebo více procent.

Foto: Profimedia.cz

Analýza GCI srovnává 125 zemí, včetně České republiky, podle hloubky a intenzity jejich integrace do světové ekonomiky a také zkoumá vztah mezi globální propojeností a blahobytem. Studie dokumentuje, že u globální propojenosti stále existuje obrovský prostor pro rozšíření, a to i u těch „nejpropojenějších“ zemí.

Studie GCI byla představena v rámci globálního summitu APEC CEO Summit and Leader's Week v Honolulu, kde se každoročně scházejí k diskusi o mezinárodních ekonomických otázkách hlavy států a představitelé významných společností. Studii zadala společností DHL a vypracoval ji proslulý stratég globálního obchodu a ekonom Pankaj Ghemawat, profesor globální strategie na IESE Business School v Barceloně.

„Tento výzkum poskytuje důkazy o tom, že co se týče globálního blahobytu a individuálního rozvoje, je propojený svět lepší. Volný pohyb produktů a služeb významně přispívá k celosvětové prosperitě, „řekl Roger Crook, generální ředitel DHL Global Forwarding, Freight. „Výsledky studie společnosti DHL budou pravděpodobně přínosné jak pro společnosti, tak pro politické a hospodářské představitele při tvorbě podnikatelských a obchodních strategií,“ dodal Crook. „Tím, že zjistíme, jak moc jsme ve skutečnosti propojeni, pomůžeme zemím identifikovat možnosti a prostředky, kterými mohou zvýšit svou prosperitu.“

„Náš výzkum ukazuje, že globální ekonomická integrace není tak hluboká, jak se mnozí domnívají. Z tohoto důvodu vidíme nevyužitý potenciál růstu pro jednotlivé země i pro celý svět. Zvyšování globální propojenosti dá pravděpodobně podnět k dalšímu růstu tím, že se globální hrubý domácí produkt zvýší o biliony dolarů“, řekl Pankaj Ghemawat.

DHL Global Connectedness Index 2011 zkoumá údaje o 10 různých typech mezinárodních toků a věnuje se segmentům obchodu, kapitálu, informací a lidí, a to v průběhu let 2005 až 2010. Na rozdíl od současných indexů neanalyzuje GCI jen hloubku přeshraničního působení jednotlivých zemí, ale také jejich geografický rozsah  – odlišuje tak země, které jsou skutečně propojeny s celým světem, od těch, které mají hluboké vazby jen s omezenou skupinou partnerských zemí. Zakládá se navíc výlučně na ověřených kvantitativních datech. 

GCI 2011 zjistila, že 10 nejvíce propojenými zeměmi jsou Nizozemsko, Singapur, Irsko, Švýcarsko, Lucembursko, Velká Británie, Švédsko, Belgie, Hong Kong (Čína) a Malta. Mezi prvními padesáti zeměmi v žebříčku pak najdeme zástupce ze všech šesti kontinentů. Tyto vzorce ukazují, že výhody propojení jsou k dispozici pro širokou řadu zemí, nejen pro světová centra obchodu, která vévodí mnoha indexům globalizace.

„Pozitivní dopady globálního propojení na světovou prosperitu budou mít i nadále velký význam. Obavy některých politických vůdců ze zvýšení globální integrace nejsou namístě – její přínosy zdaleka převažují nad možnými nevýhodami, “ sdělil Ghemawat.

Analýza došla k těmto klíčovým závěrům:

  • Samotná úroveň propojenosti je dnes mnohem nižší, než se obecně předpokládá, potenciál pro její pozitivní růst je proto významný.
  • Nizozemsku patří 1. příčka, pokud jde o celkové propojení, Hong Kong se umístil nejvýše s ohledem na hloubku jeho mezinárodních vztahů, a Velká Británie vede žebříček pro rozsah své propojenosti.
  • I přes rozvoj obchodních vztahů v posledních letech patří Spojeným státům celkově 25. příčka. Spojené státy jsou lídrem z hlediska rozsahu (č. 3), ale jak lze očekávat u země s velmi rozsáhlým vnitřním trhem, zaostává v hloubce (č. 84).
  • Česká republika patří co do hloubky mezi první dvacítku zemí, konkrétně získala 17. příčku a z hlediska rozsahu obsadila 44. místo. Celkově si ČR zajistila 25. pozici z celkového počtu 125 zemí. 
  • Lví podíl na mezinárodních vztazích se stále týká především zemí, které mají společnou hranici (např. v severní Evropě), a také i kulturní a historické vazby, což znamená, že velká část dnešní globalizace je vlastně regionalizací.
  • Větší země se lépe umisťují v globálním rozsahu svých vztahů, menší země vynikají v hloubce propojení.
  • Země zavádějící opatření na přímou podporu širších mezinárodních toků a také politiky, které zlepšují domácí podnikatelské prostředí, mohou posílit svou globální propojenost.

Pankaj Ghemawat, který tuto studii pro DHL vypracoval, pracoval do roku 2008 na Harvard Business School, kde byl nejmladším člověkem v historii školy, který byl kdy jmenován řádným profesorem. Ekonomický časopis „The Economist“ jej v roce 2008 označil v průvodci největších myslitelů všech dob v oblasti řízení jako nejmladšího „guru“.  Vydal několik bestsellerů o globálních ekonomických otázkách, v poslední době knihu World 3.0: Global Prosperity and How to Achieve It a více než 100 článků a případových studií.

Úplnou analýzu DHL Global Connectedness Index 2011, jakož i další související informace, jsou ke stažení na http://www.dhl.com/gci.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se…
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Toyota oslavila 20. výročí hybridů. Vůbec poprvé zavítala do ČR také vodíková Mirai
Technologie
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít