Article, show

Development jsme utlumili

20. dubna 2011, 14:26 - Pavla Kreuzigerová
20. dubna 2011, 14:26

Martinem Borovičkou

Staví logistické areály, kanceláře i byty. Už několik let je ale specialistou i na ekologické stavby. Loni s jednou z nich – Vodní elektrárnou v Železném Brodě – největší severočeská stavební firma Syner zabodovala i v soutěži Stavba roku 2010. „Je to oblast, která je pro nás stále zajímavá. Máme bohaté zkušenosti s technologiemi pro odstraňování ekologických škod. V současné době odstraňujeme následky těžby uranové rudy ve Stráži pod Ralskem. Konkrétně se jedná o speciální technologii na neutralizaci kyseliny sírové v podzemních vodách,“ říká Martin Borovička, šéf severočeského S group holding, v němž je Syner stavební divizí.

EURO: Ještě před propuknutím krize jste zúžili oblasti, kterým se chcete věnovat. Jak se vám v nich dařilo? Změnil hospodářský útlum vaše plány? BOROVIČKA: Jako tři hlavní pilíře činnosti jsme zvolili stavebnictví, které je pro nás tradiční, dále facility management a developerskou činnost. Krize se nejvíc dotkla třetího pilíře. Developerské aktivity jsme úplně nezastavili, ale utlumili jsme je. U některých projektů jsme dosáhli územního rozhodnutí a čekáme na dobu, kdy je budeme moci realizovat. Například v našem královéhradeckém projektu už máme stavební povolení a právě nyní se rozhodujeme, zda začít stavět. V každém případě ale půjde o výstavbu rozdělenou do několika etap. Získání úvěru je dnes totiž vázáno na 30procentní předprodej, což pořád není jednoduché.

EURO: Vaše plány směřovaly i do zahraniční. Plánovali jste stavět především v Rusku a Rumunsku. Jaká je nyní situace tam? BOROVIČKA: V podstatě obdobná. K projektu v Bukurešti již máme veškerou dokumentaci a mohli bychom začít stavět.V tuto chvíli probíhají jednání s budoucími nájemci. K úspěšným patří projekt, který máme v Nižném Novgorodě. První etapa skončila a zbývá doprodat jen pár posledních bytů. Už běží druhá etapa, která je administrativní a bude dokončena začátkem příštího roku. Samozřejmě že parametry projektů v Rusku byly před rokem 2008 daleko zajímavější, ale i po určitém propadu cen se stále jedná o slušně ziskové projekty.

EURO: Vnímáte už na ruském realitním trhu nějaké oživení? BOROVIČKA: Řekl bych, že ruský trh je na tom velmi podobně jako ten evropský. Mírné oživení je určitě cítit, ale přichází oproti jiným segmentům se zpožděním. Za růstem průmyslu obecně a zejména automobilovým trhem, který bývá prvním příznakem oživení, přichází na řadu se zpožděním dvou až tří let.

EURO: Mnoho stavebních a developerských firem před krizí přitahovala Ukrajina, která slibovala obrovské zisky. Vy jste na tamní trh nechtěli vstoupit? BOROVIČKA: Ne. Naše společnost je poměrně malá na to, abychom se rozkročili do tolika zemí naráz. Dokud projekt nedotáhneme do konce, nemůžeme se věnovat dalšímu. Lidské zdroje, které máme k dispozici, jsou omezené. Hledáme spíše jednotlivé příležitosti, kterým se pak dokážeme systematicky věnovat.

EURO: Mezi země, ve kterých jste v posledních letech také působili, patří i Spojené arabské emiráty. O co tam šlo? BOROVIČKA: V první fázi šlo o trénink našich inženýrů a techniků při výstavbě mrakodrapů v Dubaji. Vyslali jsme jich tam postupně celkem osmnáct. Cílem bylo, aby získali zkušenosti s technologiemi, se kterými se doma nesetkají a také detailní znalost místního prostředí. Například mrakodrapy na pražské Pankráci jsou ve srovnání s těmi dubajskými poloviční. Druhou fází měl být management projektů v emirátech pro významné investory z tohoto regionu, ale naše plány přibrzdila krize. Uplatnění pro vytrénované odborníky dnes nacházíme doma nebo na našich dalších zahraničních projektech.

EURO: V rámci změn jste se rozhodli zbavit se své hotelové části. Našli jste už pro své tři liberecké hotely kupce? BOROVIČKA: To rozhodnutí padlo dávno před krizí a prodej měl přijít na řadu ke konci roku 2008. Vyjednávali jsme tehdy s několika skupinami, ale krize nás zasáhla a transakce neproběhla. Hotelový trh zůstává od té doby ve velké depresi, a přestože trochu oživuje, bude trvat další dva tři roky, než se vrátí na bývalou úroveň. My rozhodně nehodláme prodávat hotely pod cenou.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít