Developeři váhají s novými projekty

11. února 2011, 06:48 - Renata Lichtenegerová
11. února 2011, 06:48

Rok 2010 byl pro trh logistických nemovitostí mimořádně úspěšný z hlediska uskutečněných pronájmů. Nové projekty ale developeři téměř nestaví. Když už, tak pro předem dohodnutého nájemce.

Foto: CTP

Firmy v tuzemsku loni podepsaly smlouvy na pronájem 845 tisíc metrů čtverečních moderních průmyslových prostor. „Tak velká plocha byla pronajata pouze v rekordním roce 2007. Tehdy to bylo přesně 855 tisíc m2,“ komentuje Jaroslav Kaizr, vedoucí týmu pronájmu průmyslových ploch v pražské kanceláři Cushman & Wakefield. V loňském roce podle něho došlo k prodloužení řady nájemních smluv nebo firmy expandovaly a ke stávajícím prostorám si pronajímaly další. „To se v doposud rekordních letech 2006 a 2007 nedělo, tenkrát se převážně podepisovaly nové nájemní smlouvy. Právě smlouvy uzavřené v období boomu dnes dobíhají a nájemci je často prodlužují,“ říká Kaizr. Loni poprvé tvořilo obnovení nájemních smluv téměř polovinu všech pronájmů.

Komu se dařilo

Čtvrtina uzavřených nájemních smluv směřovala v uplynulém roce do prostorů developera CTP. Často se jednalo právě o prodloužení končících smluv. V dalších případech klienti pronajatou plochu rozšiřovali. V prosinci to byla například společnost Damco, poskytovatel spedičních a logistických služeb, která si pronajala dalších 16 tisíc m2 v CTParku Pardubice. „Žádosti o rozšíření pronajaté plochy zaznamenáváme poměrně často. Umožňovat stávajícím nájemcům růst jejich aktivit je naší dlouhodobou strategií,“ konstatuje Remon Vos, generální ředitel CTP.

Druhý post v uskutečněných pronájmech loni obsadil developer ProLogis. Na objemu všech loni uzavřených nájemních smluv se podílel 23 procenty. Třetím nejsilnějším hráčem na trhu byl loni s 10 procenty developer VGP.

Z regionálního hlediska se v roce 2010 firmy nejvíce zajímaly o Prahu a Plzeňský kraj. Ten zaznamenal největší pokles míry nepronajatosti, podíl volných ploch spadl za posledních 12 měsíců o zhruba 13,5 procenta na současných 11,2 procenta. Významný pokles v druhém pololetí zaznamenal i Moravskoslezský kraj, kde zůstává volných 16,8 procenta moderních průmyslových prostor.

Nové metry čtvereční

S koncem loňského roku narostl celkový objem prostor v logistických nemovitostech na území Česka na téměř 3,5 milionu m2. Od října do prosince přibylo 64 tisíc m2, konkrétně v projektech VGP Park Hradec Králové – Dobřenice H3 (12 837m2), Green Square Park Teplice (10 tisíc m2), Tulipán Park Ostrava Hall A (8 700 m2) a dalších. Za celý rok 2010 bylo dokončeno 150 tisíc m2 skladových a výrobních ploch v porovnání s 442 tisíci m2 v roce 2009.

Chybí důvody i pozemky

Naopak z hlediska výstavby dosáhl loni tuzemský trh průmyslových nemovitostí nejnižších hodnot od roku 2004. Nová výstavba od třetího čtvrtletí 2009 téměř neprobíhá. „Stále platí, že i když poptávka ožila, neumožňuje spekulativní výstavbu v širším měřítku,“ konstatuje Milan Korbelář, vedoucí oddělení průmyslových a logistických nemovitostí analytické společnosti King Sturge. Naopak v případě krátké doby výstavby, v rozmezí čtyři měsíce až půl roku, mohou podle něho developeři pružně reagovat na požadavky nájemců, kteří o lokality projeví zájem. „Spekulativní výstavba v míře, kterou známe z let boomu, je na dlouhou dobu minulostí. V současné době je v České republice 3,5 milionu m2 kvalitních skladových prostor nejvyšší třídy A. Podle mého názoru je trh z větší části saturován,“ říká Korbelář. V Praze by podle něho mohly v blízké době spekulativně stavět například společnosti Panattoni a PointPark Properties, které mají pozemky připravené k výstavbě. „Ostatní developeři, ať v Praze nebo v regionech, spíše ne. Nemají důvod nebo připravené pozemky,“ konstatuje analytik.

Také podle Martina Šumery z pražské kanceláře poradenské společnosti DTZ bude v letošním roce převládat model developmentu pro konkrétního nájemce. Jednání nad nájemními smlouvami se prý navíc oproti roku 2010 prodlouží. Kvůli klesající nabídce volných prostor očekává Šumera v roce 2011 rovněž nižší počet i celkový objem realizovaných transakcí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Auta
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková…
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Technologie
Vodní chlazení pro M.2 SSD. PCIe karty Alphacool chladí pasivem nebo vodním blokem
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít