Developeři váhají s novými projekty

11. února 2011, 06:48 - Renata Lichtenegerová
11. února 2011, 06:48

Rok 2010 byl pro trh logistických nemovitostí mimořádně úspěšný z hlediska uskutečněných pronájmů. Nové projekty ale developeři téměř nestaví. Když už, tak pro předem dohodnutého nájemce.

Foto: CTP

Firmy v tuzemsku loni podepsaly smlouvy na pronájem 845 tisíc metrů čtverečních moderních průmyslových prostor. „Tak velká plocha byla pronajata pouze v rekordním roce 2007. Tehdy to bylo přesně 855 tisíc m2,“ komentuje Jaroslav Kaizr, vedoucí týmu pronájmu průmyslových ploch v pražské kanceláři Cushman & Wakefield. V loňském roce podle něho došlo k prodloužení řady nájemních smluv nebo firmy expandovaly a ke stávajícím prostorám si pronajímaly další. „To se v doposud rekordních letech 2006 a 2007 nedělo, tenkrát se převážně podepisovaly nové nájemní smlouvy. Právě smlouvy uzavřené v období boomu dnes dobíhají a nájemci je často prodlužují,“ říká Kaizr. Loni poprvé tvořilo obnovení nájemních smluv téměř polovinu všech pronájmů.

Komu se dařilo

Čtvrtina uzavřených nájemních smluv směřovala v uplynulém roce do prostorů developera CTP. Často se jednalo právě o prodloužení končících smluv. V dalších případech klienti pronajatou plochu rozšiřovali. V prosinci to byla například společnost Damco, poskytovatel spedičních a logistických služeb, která si pronajala dalších 16 tisíc m2 v CTParku Pardubice. „Žádosti o rozšíření pronajaté plochy zaznamenáváme poměrně často. Umožňovat stávajícím nájemcům růst jejich aktivit je naší dlouhodobou strategií,“ konstatuje Remon Vos, generální ředitel CTP.

Druhý post v uskutečněných pronájmech loni obsadil developer ProLogis. Na objemu všech loni uzavřených nájemních smluv se podílel 23 procenty. Třetím nejsilnějším hráčem na trhu byl loni s 10 procenty developer VGP.

Z regionálního hlediska se v roce 2010 firmy nejvíce zajímaly o Prahu a Plzeňský kraj. Ten zaznamenal největší pokles míry nepronajatosti, podíl volných ploch spadl za posledních 12 měsíců o zhruba 13,5 procenta na současných 11,2 procenta. Významný pokles v druhém pololetí zaznamenal i Moravskoslezský kraj, kde zůstává volných 16,8 procenta moderních průmyslových prostor.

Nové metry čtvereční

S koncem loňského roku narostl celkový objem prostor v logistických nemovitostech na území Česka na téměř 3,5 milionu m2. Od října do prosince přibylo 64 tisíc m2, konkrétně v projektech VGP Park Hradec Králové – Dobřenice H3 (12 837m2), Green Square Park Teplice (10 tisíc m2), Tulipán Park Ostrava Hall A (8 700 m2) a dalších. Za celý rok 2010 bylo dokončeno 150 tisíc m2 skladových a výrobních ploch v porovnání s 442 tisíci m2 v roce 2009.

Chybí důvody i pozemky

Naopak z hlediska výstavby dosáhl loni tuzemský trh průmyslových nemovitostí nejnižších hodnot od roku 2004. Nová výstavba od třetího čtvrtletí 2009 téměř neprobíhá. „Stále platí, že i když poptávka ožila, neumožňuje spekulativní výstavbu v širším měřítku,“ konstatuje Milan Korbelář, vedoucí oddělení průmyslových a logistických nemovitostí analytické společnosti King Sturge. Naopak v případě krátké doby výstavby, v rozmezí čtyři měsíce až půl roku, mohou podle něho developeři pružně reagovat na požadavky nájemců, kteří o lokality projeví zájem. „Spekulativní výstavba v míře, kterou známe z let boomu, je na dlouhou dobu minulostí. V současné době je v České republice 3,5 milionu m2 kvalitních skladových prostor nejvyšší třídy A. Podle mého názoru je trh z větší části saturován,“ říká Korbelář. V Praze by podle něho mohly v blízké době spekulativně stavět například společnosti Panattoni a PointPark Properties, které mají pozemky připravené k výstavbě. „Ostatní developeři, ať v Praze nebo v regionech, spíše ne. Nemají důvod nebo připravené pozemky,“ konstatuje analytik.

Také podle Martina Šumery z pražské kanceláře poradenské společnosti DTZ bude v letošním roce převládat model developmentu pro konkrétního nájemce. Jednání nad nájemními smlouvami se prý navíc oproti roku 2010 prodlouží. Kvůli klesající nabídce volných prostor očekává Šumera v roce 2011 rovněž nižší počet i celkový objem realizovaných transakcí.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít