Developeři se záplav nebojí

14. dubna 2003, 00:00 - Připravil Tomáš Johánek, johanek@edoras.cz
14. dubna 2003, 00:00

V povodněmi poničeném Karlíně vzniknou atypické byty z bývalé sýpkyHistorická sýpka v karlínské Šaldově ulici se patrně změní na dům s luxusními byty. Projekt architekta Karla Baumschlagera by měla realizovat developerská společnost Real Estate Karlín Group (REKG), která se podílí na celkové rekonstrukci bývalé průmyslové části Karlína.

V povodněmi poničeném Karlíně vzniknou atypické byty z bývalé sýpky

Historická sýpka v karlínské Šaldově ulici se patrně změní na dům s luxusními byty. Projekt architekta Karla Baumschlagera by měla realizovat developerská společnost Real Estate Karlín Group (REKG), která se podílí na celkové rekonstrukci bývalé průmyslové části Karlína. Podle Baumschlagera bylo cílem jeho návrhu sladit potřebu zachování charakteru karlínské historické stavby a zároveň vyhovět požadavkům moderního života. Nové byty budou velmi atypické o ploše minimálně 80 m 2. Jejich cena by se měla pohybovat od 45 tisíc za m 2. Jak řekl zástupce investorské firmy Petr Soukup, stavět se začne ihned po dokončení protipovodňových bariér, které by měly v budoucnu zabránit opětovnému zatopení Karlína. Soukup očekává, že bariéry budou na svých místech přibližně do října příštího roku, pak se tedy bude moci začít stavět. „Stavba protipovodňových opatření by mohla být zahájena v červnu či červenci,“ potvrdil náměstek pražského primátora Jiří Paroubek. Magistrát proto letos na tyto účely vyčlenil 400 mil. Kč, v příštím roce počítá s uvolněním až miliardy korun. „Podstatná část protipovodňových bariér by mohla být hotova na konci roku 2004,“ dodal. Rekonstrukce sýpky by měla trvat přibližně 14 měsíců, náklady stavebních prací zatím nelze odhadnout, neboť celá stavba je zatím ve fázi projektové přípravy. Developerská společnost REKG se chystá během následujících pěti let do Karlína investovat až 12 miliard korun. Konsorcium firem Investoři pro Prahu 8, jehož je uvedený developer členem, pak společně 25 až 30 miliard korun. Podle obchodního ředitele firmy Milodara Miškoviče půjdou tyto peníze jak na kancelářské, tak na bytové projekty. V průběhu tří až pěti let hodlá REKG postavit v Karlíně více než 80 tisíc m 2 kancelářských ploch a 88 až 100 atypických bytových jednotek. Karlín byl při loňských rozsáhlých povodních jednou z nejvíce postižených pražských lokalit. V oda zde přímo zasáhla 1100 domů. Žádný z velkých investorů však tuto oblast neopustil, naopak, řada z nich tady chystá další investice a kupuje nové pozemky.

Karlín byl povodněmi zasažen opravdu těžce a jejich stopy jsou v této čtvrti patrné dodnes. Kupodivu přes řadu prognóz, které této čtvrti předvídaly konec zájmu investorů a developerů, se v Karlíně opět hodně staví.

FOTO ARCHÍV

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít